Türi ja teiste valdade võimuläbirääkimistest
Tõnis Kõiv • November 4, 2009
Türi ja teiste valdade võimuläbirääkimistest
Türi valla võimuläbirääkimised olid maakonna pingelisimad. Teatavasti võitis valimised Türil IRL, saades 10 kohta volikogus. Mitte kaugele ei jäänud maha valimisliit Sotsiaaldemokraatlik valik 9 kohaga. Reformierakond sai 3 kohta ja Keskerakond säilitas ühe koha.
Võrreldes 2005. aastaga jäid Türil proportsioonid üldjoontes paika. Lisandunud valijad jaotusid suhteliselt ühtlaselt kolme esimese hääli saanud nimekirja vahel, ülekaaluga Reformierakonna kasuks. Erakond tegi Aivar Lõhmuse juhtimisel läbi sisuliselt uuestisünni, kasvatades üle kahe korra valijate toetust.
Valimistulemuste selginemise järel oli selge, et Reformierakonna otsusest sõltub, kumb kahest suurest koalitsiooni moodustab. Reformikate poolt oli nii Paides kui Türil olemas valmisolek sõlmida ühe IRLi mõjuka poliitiku sõnade kohaselt - "sama edukas liit kui riigis". Kuna aga Paides nii järjekindlalt ignoreeriti Reformierakonna valmisolekut, ei olnud mingit põhjust Türilgi asuda inimesi veenma IRLiga koostöö mõistlikkuses. Vähetähtis polnud seegi, et ainult valimisliit suutis olla korrektne partner, kutsudes Reformierakonda võrdse partnerina võimuläbirääkimistele kirjaliku ettepanekuga.
Koalitsiooniläbirääkimiste ajal tekitas pingeid Reformierakonna vallavanema kandidaat, kelleks oli teatavasti nii vallavanema kui maavanema kogemusega Üllar Vahtramäe. Oli oht, et valimisliidu seltskond läheb n ö lõhki, sest igat sorti surve mujalt tuleva vallavanema vastu oli tugev. Samal ajal tuli IRList mitme erineva poliitiku poolt pakkumisi, et teeme "diili" - Vahtramäe vallavanemaks ja Siemann volikogu esimeheks. Seepeale otsustas Reformierakonna Türi piirkond, et peetakse ühtesid läbirääkimisi korraga ja minnakse kompromissile - Reformierakond võtab valitsemisvastutuse kahe abivallavanema näol ja valimisliidule jääb volikogu esimehe ja vallavanema vastutus. Selliselt ka kokkuleppele jõuti. Et koalitsiooni enamus oleks kindlam, võeti liitu ka Keskerakond.
Seega jäi IRL liidripositsioonist ilma nii Paides ("edukate" läbirääkimiste tulemusel) ja Türil. IRLil on põhjust peeglisse vaadata ja küsida - miks ikkagi jäädi vaatamata valijate toetusele liidripositsioonist ilma kahes Järvamaa suurimas omavalitsuses?
Väiksemates omavalitsustes laiapõhjalised koalitsioonid
Järva-Jaanis toimus järsk mõtteviisi muutus, mis viis võimult Rein Kösteri ja tõstis esile Arto Saare. Tema juhitud valimisliit võttis üksinda enamuse volikogus, mis asetab nende õlule ka paraja vastutusekoorma. Väätsal ei hinnanud valijad senise vallavanema Kaja Sepa tööd vallajuhina ning nüüd loodetakse imet Tartust saabuvast külalisesinejast ehk Jarno Laurist.
Koigi vallas ütlesid valijad, et reformierakondlasest vallavanem Kristjan Kõljalg peab jätkama ning vaatamata välistele mõjutustele nii ka läks. Koigis sõlmiti esimene laiapõhjaline koalitsioon, kuhu kaasati kõik volikogus esindatud jõud. Paide vallas jällegi ei tahetud senise keskerakondlasest vallavanema jätkamist. IRLi juhitud laiapõhjaline koalitsioon koos Reformierakonna ja Keskerakonnaga toob kaasa nii uue volikogu esimehe kui vallavanema. Karedal jätkab sisuliselt sama võim, mis põhineb samuti kogu volikogu katval koalitsioonil. Ilma suuremate muutusteta jätkatakse Roosna-Allikul, Albus ning Imaveres. Tunnustust vääriv oli vallavanema Jüri Ellrami ja volikogu esimehe Mati Hõbemägi juhitud valla otsus mitte varjate rasket rahalist seisu avalikkuse ees ning taotleda saneerimist. Tulemuseks riigipoolne tagastamatu saneerimistoetus summas 2,3 mlj krooni ja valijate usaldus jätkamiseks. Rohkem nii julgeid vallajuhte ei leidunud terves Eestis kuigi teadaolevalt põhjust on kuni kümnel omavalitsusel.
Kõige segasem on seis Koerus, kus valitseb olukorda üksikkandidaadina volikokku valitud politseinik Mati Seire (vt eelmist postitust). Tema häälest sõltub, kuhu kaldub 15 liikmelise volikogu enamus, mille moodustavad kaks suhteliselt lepitamatut võrdse kaaluga osapoolt. Hetkel võib vaid ennustada, et Koeru saab uue vallavanema.
Ambla vallas on vallavanema kandidaat noor ja energiline Rait Pihelgas (praegune Imavere abivallavanem) volikogu liikmetega kohtunud ning valitakse suure tõenäosusega järgmisel nädalal ka ära. Volikogu juhtimine on samuti Amblas otsustatud ja see toimub laiapõhjalise koalitsiooni põhimõttel.