Toomas H Ilves ja Herman Van Rompuy
Tõnis Kõiv • March 3, 2013
Toomas H Ilves ja Herman Van Rompuy
Nii Eesti Vabariigi President Toomas H Ilves kui Euroopa Liidu president Herman Van Rompuy rääkisid Eesti riigist, esimene Eesti riigi sünnipäeval ja teine paar päeva hiljem Riigikogus esinedes...
Ilvese kõnet on palju lahatud ja lahti mõtestatud. Mulle meeldis plaan teha riik korda ja seda ilmestav metafoor prantslaste Eiffeli tornist. Teravama kõrvaga kuulaja leidis kõnest midagi iga parlamendierakonna pihta. Sotsidel oli kindlasti raske kuulata kohta - "Maksudeni jõuame siis, kui teame vastust küsimusele, mida teha, et riik mõistlikult töötaks," sest nemad tahaks lihtsalt makse tõsta ja rohkem ümber jagada. Keskerakond pidi kuulama etteheidet "Me ei vaja sellist obstruktsionismi, mis viib alla kogu parlamendi maine ning jätab kõigest pigem mängurluse kui tõsiseltvõetava mulje," mis käis selgelt eelmise aasta lõpu ööistungite kohta. IRL-i raske hetk saabus kui kostus: "Kodualuse maa maksuvabastus ja monopolide ohjeldamise seadus pole seesugused asjad, mis viiksid meid tähtsatele otsustele lähemale." Reformierakondlased liigutasid kõrvu kui kõlas: "Demokraatia õpetab, et kui ollakse rahva nurina suhtes tuim või tumm, siis tuleb peagi, juba järgmistel valimistel võimule keegi teine."
Üldiselt aga kutsus president kõiki üles riigi kordategemisele, et igaüks mõtleks, mida tema võiks ära teha, et Eesti saaks paremaks. Metsmaasika kujund kõne lõpus tekitas elavama ettekujutusega kuulajal silme ette pisikese punase, imemaitsva metsmaasika. Meie kodu, meie Eesti, ongi meie metsmaasikavälu. Elagu Eesti!
EL-i president Herman Van Rompuy Riigikogus 26.veebruaril 2013
Euroopa Liidu president Herman Van Rompuy külastas Eestit teisipäeval, 26.veebruaril ning pidas lisaks mitmele kohtumisele kõne Riigikogu konventsisaalis. Kõnet olid tulnud kuulama lisaks Riigikogu liikmetele mitmed ettevõtjad, ametnikud ja vabakondade esindajad. Van Rompuy ei olnud Eesti kiitmisega kitsi. Ta nimetas meie riiki maailma üheks innovaatilisemaks ja tehnoloogiliselt arenenumaks, jagades paljude riikide imetlust meie suutlikkuse üle kriisist läbi tulla ja jälle uut majanduskasvu nautida. Eesti näide tuletab kõigile teistele eurooplastele meelde, et palju sõltub igast riigist endast- st riigi valitsuse ja kodanike otsustavusest.
Van Rompuy sõnul on EL-i tuleviku jaoks väga tähtsad ühtne pangandusjärelevalve, ühtne siseturg, kaubandusjõu ärakasutamine (EL-USA) ja uue eelarveraamistiku elluviimine. Eesti saab väga palju raha uuel eelarveperioodil, kuid nii Van Rompuy kui meie endi arvates on siiski tähtsaim ühine siseturg, sealhulgas eriti Euroopa digitaalarengu tegevuskava. Eesti on selles valdkonnas eestkõneleja.
Minu arvates on ideaalilähedane olukord, kus meie (väikese riigina) saame suunata pea 500 miljonilise elanikkonnaga Euroopa Liidu tulevikku. Väikeriikidel on üldiselt vähe valikuid, kui siis vaid koos teistega ühiselt midagi tehes. Tavaliselt tuleb teha seda, milles enamus on kokku leppinud ning väikesel riigil on (tavaliselt) ka väikesed võimalused enamust mõjutada, oma tegevuskava "peale suruda". Praegu on aga Eesti jaoks väga soodne periood. Üks tähtsatest EL-i tulevikutegevustest on selgelt Eesti nägu ja Euroopa Liidu president isiklikult tuleb seda Tallinnasse meile ütlema. Pole paha - ütleks selle peale eestlasliku tagasihoidlikkusega.
Herman Van Rompuy kõnet täispikkuses saab lugeda siit
