Tõnis Kõiv

Tihe esmaspäev

Tõnis KõivDecember 1, 2009

Tihe esmaspäev

Eesti keeles antavad ühiskonnaõpetuse tunnid koolides, inglise keeles tänatud Eestist lahkuv Tsehhi saatkonna esimene sekretär ja vene keeles selgitatav seagripp ETV-kahes. Kõik see toimus ühel päeval, 30.novembril 2009.

Just keeleoskus on see võluvits, mida tuletasin meelde nii Aravetel kui Türil ühiskonnaõpetuse tundi andes. Aravete Keskkoolis hommikul kell 8.55 alanud tunnis arutlesime gümnasistidega valikute üle elus. Millal neid teha, kuidas neid teha ja kuidas mõista, et iga valik on õigus, millega kaasneb kohustus ja vastutus. Noored olid tublid, mõtlesid ja arutlesid kaasa.

Peale Türi Rotary klubi lõunat algas ühiskonnaõpetuse tund Türi Gümnaasiumis. Veel enne juhtus lõbus seik. Nimelt sisenen koolimajja ja näen ukse kõrval järgmist silti:

 Küsisin direktor Veiko Valangult, et kas tõesti on nii vana silt veel üleval?! Selgus tõsiasi, et korralik kivi on kasutuses kahelt poolt, teisel poolele on graveeritud kaasaegne tekst. Mõne minutiga oli silt jälle teistpidi pööratud. Tänapäeval nimetatakse seda taaskasutuseks.

 

Türi Gümnaasiumi aulas oli võimalus kõneleda gümnaasiumiosale ja ka üheksandikele. Rääkisime ikka valikutest ja julgusest olla ja jääda iseendaks, ise otsustada enda eest. Üheskoos kodus valjusti muusika kuulamise näidet arutades saime aru, et kahjuks juhtub, et me soovime muusika valjust reguleerides otsustada ka teiste inimeste eest. Aga õigusi ei saa osta, seega ei anna muusikariista omamine õigust otsustada teiste inimeste eest. Ei pääsenud mööda ka seagripi ja majanduse teemadest. Huvitav oli jälgida noorte reaktsioone erinevatele teemadele, mõni puudutas neid rohkem, teine vähem.

Õhtupoolikuks oli Tsehhi suursaadik kutsunud külalised avaldama tänu saatkonnast kodumaale lahkuvale saatkonna esimesele sekretärile Jan Maiserile. Ta on Eestis töötanud üle nelja aasta ning selle aja jooksul tekkinud mitmeid häid kontakte. Oli minulgi hea võimalus tänada Jani asjalike infovahetuste eest möödunud aastate jooksul.

Kell 8 õhtul algas ETV2-s venekeelne jutusaade Vandekohus seagripi teemal. Nii nagu ikka, palju emotsioone, aga samas ka asjatundlikku ja tasakaalukat informatsiooni. Loodetavasti sai saadet vaadanud inimene juurde teadmisi, mida ette võtta seagripist hoidumiseks ning kuidas käituda, kui ikkagi gripp on kallale tulnud. Paanika ei aita kunagi, sest paanitsedes mõistus ei tööta.

Kell 9 hommikul Aravetel alanud päev lõppes kell 9 õhtul Tallinnas. Intensiivsuse poolest ei saa seda tavaliseks esmaspäevaks pidada, aga kolme keele kasutamise vajaduse poolest küll. Rõhutasin seda noortele ja kordan üle siin:

Eestis hästi hakkama saamiseks peab oskama vähemalt kolme keelt: eesti, vene ja inglise.