Tänastele ja homsetele tudengitele
Tõnis Kõiv • January 10, 2012
Tänastele ja homsetele tudengitele
Tegelikult oleksin soovinud tudengeid näost näkku näha, nende küsimusi saada ja kohe ka vastata. Kahjuks aga see ei õnnestunud ning seega vastan esitatud küsimustele siin...Eile (esmaspäeval) jõudsin Toompeale kell 8.15 (tudengeid ei olnud), täna (teisipäeval) 8.50 (tudengeid ei olnud). Ma loodan, et aktsiooni korraldajad on ära teinud eeltöö (selgeks teinud Riigikogu töökorra ehk fraktsioonide, komisjonide ja istungite toimumisajad) ning on sihikindlad. Muidu ei saavuta ju midagi.
Kõigepealt lubage meelde tuletada aabitsatõde - tasuta asju ei ole olemas. Jätke see meelde elu lõpuni ja hoiate end nii täna kui tulevikus eemale paljudest ebameeldivustest. Kõrgharidus on maksumaksja poolt tasutud ning seda võimaldatakse teatud tingimustel.
30 AP semestris võib tunduda palju, kuid ülikool ongi esmajoones õppimise jaoks. Ega asjata öelda, et kui gümnaasiumis tundub õppimine raske siis tõeline raskus avaldub alles ülikoolis. Leevendust võib siinkohal pakkuda kompromiss, et ainepunkte arvestatakse summaarselt ning punkte võib ka ette teha.
Võib küll mõista soovi saada ülikooli sisse ilma tudengitevahelise võistlemiseta, aga vaatame tõele näkku. Igal pool toimub omavaheline konkurents ja võitlus. Globaalselt võttes elab meid planeedil nimega Maa üle 7 miljardi, suurel osal inimestest tuleb igapäevaliselt võidelda toidugi eest, rääkimata muust. Konkurentsivaba maailma saamiseks tuleb leida mõni teine planeet. Maa selleks ei sobi, sest on juba liiga ülerahvastatud. Tudengitevaheline konkurents ülikooli sisseastumisel, ülikoolis õppimisel valmistab noori inimesi ette tulevaseks tööks, mis on täis konkurentsi ja vajadust ümberõppimise, pideva enesetäiendamise ja enese tõestamise järele. Juba gümnaasiumis on lapsepõlv läbi, ammugi siis ülikooli astumisel ja ülikoolis õppimisel.
Vajaduspõhised toetused- jah, aga siiski üldises sotsiaalpoliitilises raamistikus, lähtudes vanemate majanduslikust olukorrast. Pigem tuleb rohkem vaadata ettevõtluse suunas, kust tulevad stipendiumid jmt koostöö vormid. Õpime ju ikka selleks, et paremat töökohta saada ja ennast teostada.
Akadeemilisel puhkusel õppimine on alati võimalik. Inimene võib igal ajal õppida. Teatud tingimustel on võimalik akadeemilisel puhkusel olles ka ainepunkte koguda, aga siiski vaid teatud tingimustel. Puhkus on puhkus ja õppimine on õppimine. Iga asi omal ajal.
Soovin edu hea hariduse omandamisel ja edukal konkureerimisel (üha globaliseeruval) tööturul!