Tõnis Kõiv

Pensionitõusu eelnõu võeti vastu

Tõnis KõivApril 7, 2010

Pensionitõusu eelnõu võeti vastu

Pealkirjas ei ole viga. Riigikogus vastuvõetud seadus tõstab pensionilemineku iga 65 eluaastani ning samal ajal loob eeldused pensionite kasvuks.

Riigikogu hääletustulemus oli 50:40 ja seadus võeti vastu. Kahjuks iseloomustas seaduse menetlemise protsessi soovimatus dialoogiks ning suutmatus kuulata/kuulda. Mõned näited. Riigikogu sotsiaalkomisjonis tutvustati mitmel korral andmeid nii inimeste keskmise eluea, tervena elatud aastate kui ka tegelike pensionilemineku ea tõusu alternatiive. Sellegipoolest ei takistanud see opositsiooni esindajaid juba loetud minutid hiljem esineda seisukohavõttudega, mis eirasid täielikult just kuuldud andmeid.

Eilsel Riigikogu sotsiaalkomisjoni istungil pidasid näiteks keskerakondlased oma kõned maha ja läksid kohe minema. Neid ei huvitanudki, mida teised räägivad. Kuidas nii on võimalik arutelu pidada?!

Sotsiaalkomisjoni materjalide hulgas on kokkuvõte sotsiaalministeeriumi eestvedamisel toimunud sotsiaalpartnerite nõupidamisest 2009 a 9.detsembril. See "tühine" fakt ei takistanud sotsiaaldemokraati Riigikogu kõnepuldist väitmast, et esimene kohtumine sotsiaalpartneritega toimus alles eile ehk 6.aprillil?!?!

Keskerakond avaldas maakonnalehtedes värvilise reklaami, kus kutsus pensionile mineku ea tõusu vastaseid üles saatma e-kirju Reformierakonna, IRL-i ja Roheliste fraktsioonile. E-posti aadressid kenasti juures. Tänaseks päevaks on Reformierakonna fraktsioonile laekunud 3 (kolm) e-kirja. Üks neist ainult meile, kaks ülejäänud kõigile kolmele fraktsioonile. Nii väike reageerimine suhteliselt kallile lehereklaamile annab tunnistust, et inimesed mõistavad Mihkel Oviiri sõnul "pensioniea tõstmise paratamatust".

Täna vastuvõetud seaduse kohaselt hakkab pensionile mineku iga tõusma 3 kuu kaupa alates 2017 a 1.jaanuarist ning sujuv tõus kestab 2026 aastani.

Pensioniea tõusule oli kolm alternatiivi: 1. pensionite vähendamine; 2. sotsiaalmaksu tõus 4 protsendipunkti võrra; 3. võõrtööjõu massiline sissetoomine. Tänane Reformierakonna, IRL-i ja roheliste ühine otsus jättis kõik need kolm alternatiivi kõrvale. Õigusega jättis.