Ööistung
Tõnis Kõiv • November 14, 2013
Ööistung
Kuigi on alles neljapäeva õhtu ja kell on kuus läbi siis tegelikult käib juba teine järjestikune ööistung...
Venitamise põhjustajad on teatavasti sotsid, kes on esitanud järgmise aasta riigieelarvele mitusada muudatusettepanekut ning nüüd võtavad enne igat muudatusettepaneku hääletust 10 minutit vaheaega. Avalikkusele põhjendavad nad seda sooviga tõsta universaalset lastetoetust, aga muudatusettepanekud on 1000 euro kaupa raha laiali jagamine erinevatesse kohtadesse.
Universaalne lapsetoetus on 19 eurot ja seda makstakse absoluutselt igale lapsele, olenemata lapse vanemate varanduslikust seisukorrast. Iga ühiskonna ülesanne on toetada abivajajaid, mitte kuidagi ei saa nõus olla sotside loogikaga, et korjame kõigilt rohkem raha kokku, et seda siis kõigile ühtlaselt tagasi jagada. See on põhimõtteliselt vastuvõetamatu. See on kõige kallim ja raiskavam viis maksumaksja jaoks. Iroonia seisneb aga sellest, et just käesoleva aasta keskpaigast kasvas toetust vajavate perede jaoks esimese ja teise lapse toetus 29 euroni ning kolme ja enama lapse toetus vanemate sissetulekust olenemata 77 euroni. Tõus jätkub ka järgnevatel aastatel.
Toompeal on kerge leida mittesotsist poliitikut, kes saab ühemõttelist aru sotside tegelikust soovist kustutada avalikkuse mälust kohalike valimiste kaotus (IV koht) ja asendada see võitlusega toetuse tõusu eest. Ehk siis on lapsed vaid ettekäändeks, et varjata sotside valimiskaotust ja püüda parandada erakonna positsiooni 2015 a Riigikogu valimisteks.
Neljapäev, kell 19.00
Riigikogu hääletas just 88.-ndat parandusettepanekut, mille sisuks oli Kambja algkooli pliidi ja ahju vahetus 7600 euro eest. Tunnustamaks Eesti koorilaulu hälli, kus tegutseb aastast 1794 Eesti vanim laulukoor nimega "Läte", kus asub imekaunis ja puhkajate hulgas hinnatud Pangodi järv (igaüks võib veel põhjuseid juurde mõelda) ning näitlikustades tegelikult otsustajate laual olevaid valikuid, otsustas Riigikogu enamus toetada rahaeraldust. Eestiga vähem kokku puutunud inimestele lisan, et Kambja asub Otepää kõrgustiku põhjaserval, Tartu maakonnas.
Sotsid sattusid sellest nii segadusse, et nõudsid 10 minuti pärast kohaloleku kontrolli. Kohale registreerus 72 liiget, neist kümmekond sotsi. Teatavasti peab täiendaval istungil kohal olema vähemalt 51 saadikut. Seega kukkus esimene katse täiendavat istungit lõpetada läbi.
Neljapäev kell 20.00
Kolleeg Tsahkna annab Riigikogu ööistungist otseintervjuud Ringvaatele
Kuigi sotse on Riigikogus 19 saadikut siis hääletamisest võtab neid osa vaid keskmiselt kümme saadikut ehk pooled. Ehk siis ka sotside endi jaoks ei ole tegu tähtsa tegevusega vaid rohkem lolli mängimisega, mis neid end mobiliseerima ei kutsu. Seaduse kohaselt piisab täiendaval istungil vaid ühest sotsist, et Riigikogu enamuse tööd takistada. Aga see ei ole küll enam mingi demokraatia.
Demokraatlikus otsusprotsessis otsustab enamus ja loomulikult kannab selle eest ka vastutust. Demokraatlikus ühiskonnas on valiku kohaks valimispäev, mil valijad teevad oma otsuse senitehtu ja tuleviku lubaduste põhjal. Vähemus on normaalne paratamatus demokraatlikus ühiskonnas. Raske on aga normaalseks pidada vähemuse soovi enamuse eest valikuid teha, suutmatuse korral aga vaheaegade võtmisega lihtsalt venitada ja venitada. Paistab pigem vähearenenud parlamendipoliitikute käitumisena kui arenenud riigi omaga.
Neljapäev kell 21.00
Et aega vähegi otstarbekamalt sisustada, kutsusime kella viieks Reformierakonna fraktsiooni rahandusministeeriumi tippspetsialistid tutvustama EL-i järgmist eelarveperspektiivi 2014-2020. Tülikas oli küll iga kümne minuti tagant arutelu katkestada, aga sellegipoolest oli sisukas poolteist tundi. Kõige levinum ööistungi tegevus on söömine/joomine, kes loeb raamatut, kes püüab midagi kirjutada, aga iga tunniga muutub see üha raskemaks.
Üldiselt katsutakse vaheaegade võtmisega koalitsiooni liikmete tervist ja vastupidavust. Kes kauem vastu peab? Kes suudab öö läbi üleval olla, kes suudab mitu ööd järjest üleval olla? Ehk siis igaüks, kes parlamendis töötamisest mõtleb, peab olema ka valmis öö läbi üleval olema ning adekvaatselt otsuseid langetama. Ööistungi sõnum - parlament on ainult noortele ja tugevatele.
Neljapäev kell 22.00
Suhteliselt rutiinseks muutub see kümne minuti kaupa hääletamine. Vahelduse ja isegi mõningase parlamentaarse traditsiooni mõttes kutsus kolleeg Väino Linde kolleege üles 100.-ndat muudatusettepanekut hääletama seistes. Saal tuli rõõmuga kaasa, tekkis väike elevus. Aga üldiselt saavad kõik peale sotside aru, et ei ole mingit mõtet hääletada mõnetuhande euroste rahapillutamiste üle ning rääkida sinna juurde lastetoetustest. Jutt ja teod peavad ikka kokku sobima.
Saalis on jätkuvalt sotse kümmekond omaenda ettepanekute poolt hääletamas. Ehk siis nad võtavad omaenda poliitikat poole jõuga, kelle poliitikat nad siis täie jõuga teeks?
Neljapäev kell 23.00
Sotsidel hakkavad vist närvid üles ütlema, sest nende eestkõneleja Nestor hakkas istungi juhatajalt peale muudatusettepaneku hääletust pärima, et kas Jüri Jaanson ikka oli saalis kui hääletamine toimus? Muidugi oli, aga ta vajutas nupu ära ja liikus kohe saalist välja. Saali taga seistes ei saanud ta päris täpselt aru, et mida tema käest tahetakse?! Kuluaarides heitsid kolleegid seepeale nalja, et kas Nestor on puupiiritust joonud, et ei näe enam täpselt.
Jüri Jaanson ei olnud aga kade mees ning andis peale järjekordse vaheaja lõppu protseduurilise küsimuse vormis kogu saalile teada, et ta on kohal. See tõi kaasa üldise heameele aplausi näol ning samal ajal kasvas pahameel sotside suhtes. Isegi venitades ja vaheaegu võttes tuleb ikka soliidseks jääda, eriti oma kolleegide suhtes.
Kell 00.00
Tegelikult ei ole pildil ühtegi inimest, kohaloleku kontroll tõestas
Kohaloleku kontrollimine muutub aina tihedamaks. See toob kaasa järjekordsed piinlikud momendid, kus lihast ja luust saadikud istuvad saalis, aga kohaloleku kontrolli ajal nuppu ei vajuta. Raske, väga raske on seda tõsise tööna võtta.
Õnneks on Aivar Riisalu Kaitseväe juubelipidustustelt Toompeale jõudnud ja lõbustab järelejätmatult kolleege nii kohvikus kui suures saalis. Hea huumor muudab rutiinse hääletamisegi talutavamaks.
Õhtulehe ajakirjanik Maarius Suviste on parlamendi liikmetega solidaarne ehk tüütab, tahtsin kirjutada töötab öösiti ja pärib, mida saab lapsele osta 19 euro eest? Jah, siin kivi all ongi vähid peidus. Osade laste jaoks on 19 eurot lihtsalt taskuraha, mida võib kulutada millele tahes. Teisele osale lastest on tegu rahaga, millest osta süüa, koolitarbeid, riideid jmt eluks tarvilikke asju. Just seetõttu ongi käivitatud vajaduspõhine lapsetoetus, mille summa on suvest alates esimese ja teise lapse puhul 29 eurot ning kolme ja enama lapse puhul 77 eurot. Hiljemalt ülejärgmisest aastast tõusevad toetused veel - vastavalt 38 ja 96 euroni lapse kohta kuus. Toetust tuleb maksta neile, kellel on vaja, mitte pudistada ühtlaselt laiali. Viimasel juhul toetame neid, keda vaja ei oleks, aga neile, kel vaja, raha piisavalt ei jätku.
Reede kell 01.00
Pildil olevad saadikud on olemas nii pildil kui reaalses elus.
Kella üheks öösel on Riigikogu istung kestnud järjest 8 tundi ning arvestades sellega, et hommikul kell 10 algab järgmine istung, on aeg teha paus. Unepaus.
Selleks soovis Reformierakonna fraktsiooni esimees Jaanus Tamkivi kõigile head und ja palus teha kohaloleku kontroll. Saadikud lahkusid ning istung oligi selleks korraks lõppenud.
Reede kell 10.00 hommikul
Istung algab tavapäraste protseduuridega ehk antakse üle mõned eelnõud ning toimub kohaloleku kontroll. Rohkem kui kolmveerand saadikutest on kohal ning kõik jätkub sama rutiinselt kui öösel katkes. Vahe vaid selles, et juba eakam Eiki Nestor ilmselt puhkab kodus ja noorem Sven Mikser on tema rolli üle võtnud. Nestoriga samas või kõrgemas eas koalitsioonipoliitikud aga peavad vastu pidama, kasvõi oma tervise kahjustamise hinnaga. Päris hooliv suhtumine või mis?!
Kolleeg Andrei Korobeiniku sammulugeja mõõtis eilse istungi (algus kell 17.00 ja lõpp 01.00) ajal käidud sammude arvuks 19 397 sammu (ca 15km) ja 109 korrust. Võrdluseks, et näiteks Eiffeli torni kõrgus on 106 korrust.
Eilsega võrreldes seegi ole muutunud, et eilse Delfi juhtkirjale lisandus tänane Eesti Päevalehe juhtkiri, et Riigikogus toimub lihtlabane jonnimine, mis ei ole riigimehelik ega ammugi tulemuslik. Postimees ei avaldanud ööistungist aga silpigi.
Reede kell 12.00
Vahepeal on aeg lennanud kiiresti, arutame vaheajal osade Keskkonnakomisjoni liikmetega veeseaduse teemasid ning ega saalis midagi huvitavat ei toimu.
Hoolimata sellest, et on tegu parlamendi tööpäevaga siis ei ole sotse jätkuvalt kohal rohkem kui poole fraktsiooni jagu. Ehk siis juba mitmes päev ei pea sotsid ise enda poliitika elluviimist ehk venitamist tähtsaks ning viibivad kuskil mujal kui Riigikogu saalis. Koalitsiooni saadikud on aga kohal, mida tõestavad ka sagedased kohaloleku kontrollid.
Just sündis sotside mittekohaloleku rekord ehk ainult 5 saadikut. Kokku on neid teatavasti 19.
Reede kell 13.00
Kindluse mõttes viibib suur osa koalitsioonipoliitikutest saalis ka vaheajal, et ei peaks saali tormama. Eriti kiire on teatavasti siis kui kohaloleku kontrolli nõutakse.
Nii mõnigi haaras huviga täna ilmunud Sirpi, aga muidugi ei ole ju värskelt juhtohjad haaranud Kaur Kender suutnud veel kultuurilehe numbrit mõjutada. Küll on ajalehe toimetus värskenenud ning ootused kasvanud järgmise lehenumbri osas. Kuna vaevalt, et Sirbi loetavuse osas on võimalik veel kuskile langeda siis on lootused kultuurilehe tuleviku osas suured.
Kolleeg Rait Maruste koostas oma senisele töö-ja elukogemusele tuginedes seaduseelnõu, mis konkretiseeriks Riigikogu tööd ja vaheaegade võtmist. Kuna üldist üksmeelt eelnõu osas me fraktsioonis ei leidnud, andis Rait idee oma nime all üle. Ettepaneku sisuks on esiteks piirata vaheaegade võtmist arvuliselt (max 10 vaheaega eelnõu kohta), teiseks nõuda vaheaegu nõudva seltskonnast vähemalt poole kohalolekut ning kolmandaks, et suures saalis saab hääletada vaid seaduslikke ettepanekuid. Mulle meeldib tema plaanist kõige rohkem vaheaegu küsiva fraktsiooni vähemalt poolte liikmete kohaoleku nõue. Vaheaja mõte on saada lisa-aega arutamiseks, aga kui kohal on vähem kui pool fraktsioonist siis ei saa ju täisväärtuslikku arutelu pidada. Ettepanekute seaduslikkus on juba täna reguleeritud ning vastutava komisjoni teha. Vaheaegade arvuline piiramine on kahe otsaga asi, sellega tuleb väga ettevaatlik olla, et mitte kahjustada demokraatiat.
Ööistungitel on koalitsiooni ühendav jõud. Mida tund edasi venitamist, seda ühtsemalt koalitsioon end tunneb. Ilmekas näide oli möödunud istungist, kus kella viiest kokku lepitud istungi lõpetamine kell 1 öösel ei lekkinud Toompea koridorides opositsioonini ja tuli neile täieliku ootamatusena. Seega võib ööistungi positiivseks tahuks pidada koalitsiooni tugevdamist.
Reede kell 15.00
Läänerindel muutusteta. Ikka vaheaeg-hääletus, sekka ka mõni kohaloleku kontroll-hääletus. Viimase puhul on eeliseks, et võidame 10 minutit.
Reformierakonna fraktsiooni juht Jaanus Tamkivi ja IRL-i fraktsiooni juht Kaia Iva tegid ühise pressiteatega sotsidele üleskutse: aitab venitamisest!
Avalikkuse vastuseisust hoolimata jonnakalt Riigikogus vaheaegu võtvad sotsid peaks riigi elu pidurdamise lõpetama, sest see naeruvääristab neid endid kui ka Riigikogu tervikuna. Koalitsioon on valmis kasvõi jõuludeni seisma selle eest, et riigieelarve saaks vastu võetud, et plaanitud pensionitõus tuleks, et õpetajad, politseinikud, päästjad saaks oma oodatud palgatõusu.
Reformierakonna ja IRLi põhimõte on, et maksumaksja raha peab minema abivajajatele. Vastavasisuline kompromissettepanek on sotsidele ka tehtud, et tuua vajaduspõhiste lastetoetuste järgmine tõus varasemaks, aga kahjuks ei ole sotsid abivajavate laste tegelikust abistamisest ehk kompromissist huvitatud.
Järgmise aasta riigieelarves on lastetoetuste reformi läbiviimiseks ette nähtud täiendavalt 10 miljonit eurot ja erinevate peretoetuste peale kokku panustab riik järgmisel aastal üle 100 miljoni euro. Tegelikult on selle aasta keskel käivitunud lastetoetuste tõusu reformi tulemusel lisaraha jõudnud 25 000 lapseni. See on täiendav toetus nii peredele, kes kõige enam abi vajavad kui ka kolme ja enama lapsega peredele. Sotsid aga soovivad tõsta tulumaksu 5% võrra ja jagada seda toetust ühiskonna jõukamatele liikmetele.
Reede kell 16.00
Homme, s o laupäeval külastab Eesti visiidi käigus Toompea lossi ÜRO peasekretär Ban Ki-Moon.
Laud on ÜRO peasekretär Ban Ki-Mooni tulekuks valmis
Suursaadik ÜRO juures, resolutsiooni 1540 komitee esimees
Suursaadik Oh Joon ametinimetus
Tema vastuvõtuks on Valgesse saali juba laud valmis pandud.
Sellega seoses tuli mul meelde oktoobri alguses Sveitsis toimunud tuumarelva leviku vastane arutelu, kus esines samuti Lõuna-Korea päritolu diplomaat, suursaadik nimega Oh Joon. Teda seekord Eestisse ei tule:(
Reede kell 17.00
Ainuke muutus, et Mikser väsis vaheaegade võtmisest ja teda asendab Saar, kes on ka väsinud.Kolleeg Mati Raidma märkas, et Saar küsib küll vaheaega, aga ei vii selle kohta kirjalikku taotlust istungi juhatajale. See on aga Riigikogu tavade rikkumine. Mõningane arutelu saalis tõi tulemuseks, et esitatakse jätkuvalt kirjalikke avaldusi (väiksematel paberitükkidel) ning küsitavad vaheajad on mõne minuti võrra lühemad.
Reede kell 18.31 teatasid sotsid, et võtsid viimase kümneminutilise vaheaja ning jagasid igale Riigikogu liikmele ühe pudelikese Helluse joogijogurtit. Ilmselt sooviga natukenegi heastada seda nöökimist, mis alates kolmapäeva kella kahest toimus. Kolleegid võtsid seda vastu erinevalt, kes rõõmustas, kes pidas mõnitamiseks.
Aga kella 18.42-st lõppesid vaheaegade võtmised ja seega võib öelda, et ööistungi laadne tegevus on lõppenud. Riigikogu hääletab kõik muudatusettepanekud läbi ning seejärel on veel 9 punkti päevakorras ehk siis istungit jagub veel mõneks tunniks. Muudatusettepanekute läbihääletamine võtab aega keskmiselt ühe minuti ettepaneku kohta ning ettepanekuid on paarsada. Õnneks ei nõuta kõikide läbihääletamist.
Kell 19.49 hääletatakse muudatusettepanekut nr 281, poolt 12, vastu 43. Ettepanek ei leidnud toetust. Kokku on 400 muudatusettepanekut.
Kell 20.00 vahetus istungi juhataja ehk Ene Ergma asemel võttis koosoleku juhataja haamri enda kätte Jüri Ratas. Seejärel tõusis märkimisväärselt muudatusettepanekute läbivaatamise kiirus, nüüd kulub keskmiselt 33 sekundit muudatuse kohta.
Reede kell 20.57 olid kõik riigieelarvele esitatud muudatusettepanekud läbi vaadatud ning järgmise aasta riigieelarve seaduse II lugemine lõpetatud.
Riigieelarve II lugemine algas kolmapäeval kell 14.00 ning kestis kokku 42 tundi.





