Nii ei tohi metsa majandada!
Tõnis Kõiv • October 9, 2011
Nii ei tohi metsa majandada!
Käisin reedel Järvamaal, Käsukonna kandis metsas, et oma silmaga näha, kuidas ühe metsatüki majandamine on võimatuks muutnud teistele kinnistutele ligipääsugi, majandamisest rääkimata. Kui ma muidu olen kutsunud üles metsaomanikke oma metsi rohkem majandama siis nüüd näitan, kuidas käituda ei tohi.
Kõige paremini saab olukorrast ülevaate kohapeal käies. Et paremini tekkinud olukorda edasi anda, tegin mitmed fotod ja nende järgi on lihtsam ka olukorda selgitada.
Kõigepealt oli päris sile metsatee, mida mööda sai kuiva jalaga kõndida ja autoga sõita.
Sõidetav metsatee lõppes värskelt raiutud metsa vahel.
Kinnistult numbriga 23401:001:0104 nimega Künnapuumetsa on Türi linnas elav omanik puud maha lasknud võtta ja välja vedada.
Metsatee või õigemini, see mis teest alles on, läbib kinnistuid Savitee, Kõrre, Miku, Kulli,Kopliotsa ja kahte OÜ-le Risti Agro kuuluvat kinnistut.
Pea kilomeetri pikkune varasemalt täiesti sõidetav metsatee on muudetud lihtsalt mülkaks ehk täiesti läbitamatuks tavapärase liiklusvahendiga. Isegi jala oli keeruline liikuda.
Raietööd tellinud türilane on optimistlik ja lubab, et 10.oktoobriks 2011 aastal (jah, juba selleks esmaspäevaks) on kõik korras, metsatee jälle sõidetav. Järelevalveametnikud muidugi usuvad omaniku juttu ja ootavad märgitud kuupäeva.
Iga terve mõistusega inimene saab aru, et nii pikalt ära rikutud teed juba niisama lihtsalt ei paranda. Tagantjärele tarkusena võib öelda, et ilmselt oleks pidanud raieloa väljastajal või raie järele valvajal (signaal teelõhkumise kohta tuli juba raiumise ajal) niipalju taipu või otsustusjulgust olema, et tööd seisma panna. Tuleb talv ja muudab ka kõige pehmemad metsad majandatavaks. Aga ei, metsaomanikul lasti rahulikult toimetada ja nüüd ilmselt laiutatakse 10.oktoobril käsi: vaat kus lugu, ei teinudki teed korda.
Kui natuke majanduslikku arvestust teha (kändude järgi raiutava puidu mahtu ja hinda umbkaudselt määrata) siis ei pruugi rahaliselt metsatee taastamine sugugi tasuv olla. Puidu müügist saadud raha võib enamuses ära kuluda.
Ootan huviga, millise seisukoha võtavad Keskkonnainspektsioon ja Keskkonnaamet ning mida teevad rikutud kinnistute omanikud. Minu silmade jaoks on tegemist röövraidega teiste metsaomanike huvisid jalge alla tallates, eelkõige just kinnistutele juurdepääsu võimaluse ära rikkumisega.
Kas see ongi karistamatult võimalik? Mida oleksid pidanud kahju kannatanud metsaomanikud teisiti tegema, et kahju ära hoida?
Kuna metsamaterjali hind on metsa majandamist soodustav siis tuleb tähelepanelikult jälgida, et mitte keegi ei majandaks metsa "röövli" kombel, endast laga järele jättes või teiste omanike seaduslikke huve täielikult eirates.
PS! Teisipäevane uudislugu Aktuaalses Kaameras näitab, et keskkonnainspektoreid tuleb kõvasti koolitada. ERR-i videoklippi näeb siit






