Kuidas aidata Ukrainat?
Tõnis Kõiv • July 19, 2014
Kuidas aidata Ukrainat?
Venemaa sõjavägi viib relvad mõne kilomeetri kaugusele Ukraina piirist ja siis "jätab maha". Separatistid lähevad ja võtavad relvad ning neile makstakse lisaks palgale iga Ukraina sõduri tapmise eest veel ka preemiat....
Just need ja mitmed teised õõvastavad faktid kõlasid Ukraina suursaadiku suust Euroopa liidu asjade komisjoni avalikul istungil selle nädala kolmapäeval, kui arutasime Ukraina, Moldova ja Georgia ning Euroopa Liidu vahel sõlmitud assotsiatsioonilepinguid. Kõik kolm riiki ootavad väga, et EL-i liikmesriigid, sh Eesti, võimalikult kiiresti nimetatud lepingud ratifitseeriks.
Georgia, Moldova ja Ukraina suursaadikud, foto E.Peinar
Alguses mainitud infot edastas Ukraina suursaadik Eestis Viktor Kryzhanivsky minu küsimuse peale, kas Ida-Ukrainas olukorra stabiliseerimine on üldse võimalik ilma Ukraina-Vene piiri sulgemiseta. Suursaadiku vastust kogu pikkuses saab vaadata lisatud videost, alates 1.08.40-st (küsimus algab 1.06.00). Vabandused mitte kõige parema helikvaliteedi pärast.
Suursaadiku sõnul makstakse Venemaalt värvatud palgasõduritele palka 2000 eurot kuus, millele lisandub preemia iga tapetud Ukraina sõduri eest. Formaalselt ei pruugigi seda raha palgasõdurile maksta Vene riik, aga kogu palgasõdurite kokkukogumine, kohale viimine, välja õpetamine, varustamine, juhtimine toimub Vene ametivõimude kontrolli all. Kas kuidagi teistmoodi oleks üldse Vene riigis võimalik midagi taolist korraldada?!
Venemaa poolt selgelt suunatud ja kontrollitud relvade ja sõdalaste vool üle Vene-Ukraina piiri tõi neljapäeval kaasa oma paratamatu tulemuse. "Separatistid" ehk otse öeldes lihtsalt kurjategijad, terroristid lasid hiljuti Venemaalt saabunud raketisüsteemiga Buk-M alla Amsterdamist Kuala Lumpurisse teel olnud reisilennuki. Detailides ei ole selge, kas raketi tulistasid välja koos raketisüsteemiga Venemaalt saabunud sõjaväelased või Ukrainas "kangide juurde lastud" venemeelsed separatistid. Õiguslikult on siin muidugi vahe on, aga kuna lõviosa separatistidestki on Venemaalt tulnud Vene kodanikud siis võib üldistatult öelda, et Venemaa tulistas alla reisilennuki Ukraina kohal. Hukkus 298 süütut inimest, sh naised, lapsed, imikud.
Terroriakt (reisilennuki allatulistamine) ei oleks saanud teoks ilma Venemaa otsese abita - see on vähim ühine nimetaja, mis maailmas praegu valitseb. Loodetavasti kasvab ühisosa suuremaks ja selle nimel teevad paljud inimesed tööd.
Rahvusvaheline üldsus peab suutma Venemaa korrale kutsuda, tegemist on üha kasvava ohuga kogu maailmale, mitte ainult piiririikidele.
Meie peaksime Eestis aga Riigikogu augustikuus kokku kutsuma ja assotsiatsioonilepingud ära ratifitseerima. Vähim, mida praegu teha saame.
ELAK-i istung 16.juulil 2014, foto: E.Peinar
Traditsiooniline ühisfoto Valges saalis, autor E.Peinar


