Kliimaparlament
Tõnis Kõiv • May 25, 2011
Kliimaparlament
Liberaal Graham Watsoni juhitav Kliimaparlament peab 25-27 maini Brüsselis konverentsi. Osalema on kutsutud esinejad üle maailma ning teemaks on taastuvenergia arendamine.
Sain eelmise aasta detsembris e-kirja Euroopa parlamendi liikmelt Graham Watsonilt, kus ta palus toetusallkirja Euroopa Komisjoni esimehele Jose Manuel Barrosole saadetavale kirjale. Kirja sisuks oli ettepanek tähtsustada Euroopa liidu eelarves rohkem taastuvenergiat, suurendada Euroopa energiasõltumatust kolmandatest riikidest tarnitavatest fossiilsetest kütustest ja vähendada kasvuhoonegaaside õhkupaiskamist. Iga kodumajapidamine Euroopas saaks säästa ca 1500 eurot aastas kui oskuslikult kombineerida päikese, tuule ja veest saadava energia kasutamist energiasäästuga. Seetõttu on vajalik eelarves suurendada taastuvenergia arendamiseks kuluva raha osakaalu. On vaja toetada odavamate päikesepaneelide ja paindlike tuuleturbiinide arendamist, lisavahendeid eraldada uute energiaühenduste rajamiseks, et kombineerida tuule, päikese, hüdro, maapõue ja teisi taastuvaid energiaid usaldusväärseks tarneks Euroopas.
Kuna mõtted kõik õiged siis andsin omapoolse toetusallkirja, ühena 142-st Euroopa Parlamendi ja rahvusparlamentide liikmetest. Eestist kirjutas peale minu alla veel Peeter Kreitsberg. Kirjaga saab tutvuda siit: Letter from MEPs and MPs to Mr. Barroso
Graham Watson juhib Kliimaparlamenti , mille ülesandeks on aidata maailma riikide parlamentide liikmetel teha konkreetseid tegusid taastuvenergia arendamisel.
25-27 maini toimub Brüsselis Kliimaparlamendi istung ehk rahvusvaheline konverents arutamaks otsustavat küsimust: kuidas saaks avalik raha valla päästa erainvestorite investeeringud taastuvenergiasse. Konverents on esimene samm arendamaks dialoogi kolme laia grupi vahel, et nad koostöös suudaks kiirendada maailma üleminekut taastuvenergiale. Need kolm gruppi on järgmised:
- Parlamendi liikmed, ministrid, EK volinikud ja poliitikaeksperdid, kelle võimuses on luua uut õigust ja koostada eelarveid;
- Erainvestorid ja arenguagentuurid, kel on raha ning taastuvenergia ja ülekandeliinide ehitamise firmad, kel on tehnoloogia, mis kokku muudab taastuvenergia revolutsiooni võimalikuks;
- Põhilised kodanikuühendused, fondid ja meedia arvamusliidrid, kes suudavad kasvatada avalikkuse toetust.
Konverentsi fookuses on küsimus, kuidas finantseerida taastuvenergia lahedusi. On välja pakutud kolm vajalikku sammu:
- Luua innovatiivsed finantsinstrumendid, kus tagasihoidlikus koguses avalikku raha kaasab märkimisväärse erainvesteeringu.
- Investeerida supersmart energiaühendustesse. Et saaks ühendada Põhja tuule, Vahemere päikese, Alpide ja Skandinaavia hüdroenergia, et pakkuda suurele osale Euroopast taastuvenergiat.
- Tutvustada uut finantstoetuse mehhanismi arengumaades, et seal ei ehitataks majandust üles eilsele tehnoloogiale. Näiteks, et arenenud riikides väljatöötatud päikesepatareide tehnoloogia jõuaks päikeseküllastesse arengumaadesse.
Arutelu aeg on väga õige valitud. Käesoleval aastal lepitakse Euroopa Liidus kokku järgmise finantsperspektiivi (2014-2020) prioriteedid ja taastuvenergia peaks kindlasti olema üks prioriteetidest. Tõotab tulla huvitav konverents.