Kiri Barack Obamale
Tõnis Kõiv • April 4, 2013
Kiri Barack Obamale
5.aprillil 2009 pidas USA president Barack Obama Tsehhi pealinnas Prahas kõne, kus ta kutsus üles liikuma tuumarelvavaba maailma suunas ning tegi ettepaneku konkreetsete sammude astumiseks. Neli aastat hiljem saadavad NATO liikmesriikide parlamentide saadikud Obamale kirja, julgustades teda uutele tegudele...USA president külastas EL-i eesistujariiki Tśehhit 2009 a 5.aprillil, kohtus tolleaegse presidendi Vaclav Klausiga ning pidas Prahas, Hradčany väljakul kõne.
Obama keskendus kõnes tuumarelvade levikule ja nendest tulenevast ohust maailmarahule. Tuumarelvad on külma sõja pärand. Kuigi külm sõda Venemaa ja USA vahel on saanud minevikuks, ei ole minevikuks saanud tuumarelvad. Hoopis vastupidi, nad on rohkem levinud ja tuumarelvi püüavad endi valdusesse saada terroristlikud rühmitused. Obama ütles, et kui me arvame, et tuumarelvade levik on paratamatu siis me ju mööname ka tuumasõja paratamatust. USA-l kui ainukesel riigil, kes on reaalselt tuumarelva kasutanud, on moraalne kohustus olla eestvedajaks tuumarelvavaba maailma suunas liikumisel. Samas lubas Obama, et USA vähendab oma tuumarelvi vastutustundlikult, kahjustamata ei enda ega liitlaste julgeolekuolukorda ehk kaitset vaenlase vastu. Kõne inglisekeelset versiooni saab lugeda Valge Maja kodulehelt.
Kuna kohe saab mööda neli aastat Obama Prahas peetud kõnest siis on üpriski kohane seda ära märkida, meeldegi tuletada ja uutele sammudele innustada. Tśehhi Senati asespiiker Alena Gajduśkova on koos teiste NATO liikmesriikide parlamendi liikmetega algatanud ja koostanud kirja USA president Barack Obamale, mille põhisisuks on ülekutse astuda uusi samme tuumarelvavaba maailma suunas liikumisel. Möödunud nelja aasta jooksul on USA ja Venemaa vahel sõlmitud uus START leping, kiiduväärt on NATO poolt võetud kohustus "luua tingimused tuumarelvavaba maailma jaoks." NATO strateegilise doktrooni kaudu. Barack Obama on saanud Nobeli rahupreemia oma püüdluste eest tuumarelvavaba maailma poole. Kahjuks ei ole olukord eriti paremuse poole liikunud ka neli aastat tagasi muret valmistanud Iraanis ja Põhja-Koreas. Eriti viimatinimetatud riigis on olukord oluliselt halvenenud. Põhja-Korea ähvardab oma naabreid ja USA-t tuumasõjaga ning neid ähvardusi tuleb tõsiselt võtta. Seda enam on aga vaja liikuda tuumarelvavaba maailma poole ning loodetavasti aitab parlamendi liikmete ühine kiri Barack Obamale seda protsessi edasi viia. Just seetõttu minagi oma allkirja kirjale andsin.
Lisaks Tśehhi Senati asespiikrile on kirjaga otseselt seotud PNND (Parliamentarians for Nuclear Non-proliferation and Disarmament, eesti keeles Parlamendiliikmed tuumarelvade leviku tõkestamise ja desarmeerimise eest) võrgustik, mille liikmena mulle allakirjutamise ettepanek tehti. PNND tutvustas eelmisel IPU pea-assambleel Quebecis käsiraamatut parlamendi liikmetele, mis sisaldab palju tarvilikku infot mõistmaks, kui ohtlik on tuumarelv ning et tuumarelva leviku tõkestamine ja desarmeerimine on vältimatult vajalik.
Kirja kogu tekstiga koos allakirjutanute nimedega saab tutvuda siit:
Tśehhi Senati asespiiker Alena Gajduskova pressiteatega siit:
PNND globaalse koordinaatori Alyn Ware intervjuuga siit:
Elektrooniline versioon käsiraamatust inglise keeles on kättesaadav siit:

- Käsiraamatu esikaas