Juhend häirimise vastu
Tõnis Kõiv • September 21, 2014
Juhend häirimise vastu
Suvel jõustunud Korrakaitseseadus sätestas inimeste häirimisele selge keelu, kuid praktilises elus tekitab uus olukord mitmeid küsimusi ja neile vastuste leidmiseks ongi juhendit vaja...
Lisaks laialt kajastamist leidnud avalikus ruumis alkoholi tarvitamise probleemile häirivad inimesi ka vali muusika, haukuvad koerad, varga-alarmid, ehitusmüra ja palju muud. Seadus annab inimestele õiguse ja võimaluse võidelda häirimise vastu, aga kuidas seda teha?
Mida tuleks lugeda häirimiseks ja mis läheb talumiskohustuse alla? Mida konkreetselt häirimise puhul ette võtta, kuhu pöörduda? Need ja mitmed teised küsimused vajavad kohaliku eripäraga arvestavaid vastuseid, mis põhinevad kogukonnas kokkulepitud reeglitel. Kohaliku omavalitsuse ülesanne on seista oma elanike õigustatud huvide eest nii, et mõistlik käitumine, mis on tagatud ühise kokkuleppega kogukonnas, looks hea elukvaliteedi kõigile.
Mina tahan et Eesti oleks hoolivate ja vastutustundlike kodanikega riik. Olles häiringutega pikalt tegelenud, saatsin omavalitsustele juhendi projekti, et pakkuda nõu ja abi, kuidas häirimiste vastu võidelda, oma kogukonnas juhend koostada ja seda rakendada nii, et inimeste elukvaliteet paraneks.
Loodan omavalitsuste koostööle ehk et juhend leiab täiendamist vastavalt kohalikele oludele, seejärel avaldamist omavalitsuse veebilehes ning trükituna infolehes.
PS! Juhendi aluseks on ühe UK väikelinna veebis avaldatud tekst, mida ma meie oludele vastavamaks kohandasin. Tänan konkreetse viite eest pr Madissoni!
PPS! Jürgen Fogeli lugu Reporteris saate vaadata siit.
Kolmapäeval, 17.septembril 2014 kõikidele kohalikele omavalitsustele saadetud Häirimise vastu võitlemise juhend
Korrakaitseseaduse kohaselt on inimene vaba realiseerima oma õigusi talle sobival moel kuni piirini, et ta ei takista teisel isikul omi õigusi realiseerimast.
Kohalik omavalitsus on põhiseaduses sätestatud omavalitsusüksuse - valla või linna - demokraatlikult moodustatud võimuorganite õigus, võime ja kohustus seaduste alusel iseseisvalt korraldada ja juhtida kohalikku elu, lähtudes valla- või linnaelanike õigustatud vajadustest ja huvidest ning arvestades valla või linna arengu iseärasusi.
Kui inimese subjektiivseid õigusi miski häirib siis ta võib pöörduda kohaliku omavalitsuse poole ja linna või valla poolne juhend aitab saada vastuseid ja lahendada vaidlusaluseid olukordi võimalikult ökonoomselt.
Järgnev projekt on koostatud lähtudes Ühendkuningriigi omavalitsuse juhendmaterjalist.
Näidisloetelu mõningatest häiringutest:
-Liiga valjult töötavast stereosüsteemist või telerist kostuv muusika või kõne
-Pikalt haukuvad koerad
-Remonditööd ebamõistlikel kellaaegadel
-Rikkis alarmsüsteemid, mis lülituvad korduvalt sisse või ei lülitu välja
-Rikkis autoalarmid, mis lülituvad korduvalt sisse
-Muusika kostumine alkoholimüügiloaga asutustest, nagu pubid või ööklubid
-Müra, mis tekib tööstus- või äritegevustest, mille puhul ei kasutata müra minimeerimiseks "parimaid võimalikke meetodeid" (best practise)
-Lammutus- või ehitusplatsidelt ebamõistlikel kellaaegadel kostuv müra
Kohaliku omavalitsuse asemel tuleks pöörduda vastava riigiameti poole järgneva müra korral:
Lennukid (v.a. mudellennukid) – võtke ühendust Lennuametiga
Liiklus – võtke ühendust Maanteeametiga
Urmas Nemvaltsi karikatuur Postimehes "lubas", et koerad lõpetavad haukumise:)
Mis on häiring?
Seda pole lihtne määratleda. Selleks, et müra käsitletaks häiringuna, peab see ebamõistlikel põhjustel segama teie heaolu oma kinnisvaral. Arvesse võetavate tegurite hulka kuulub: Müra tase, kordumise sagedus, päevaaeg, kestus, piirkonna tüüp jne. On vähetõenäoline, et häiringute hulka arvataks: - Muruniiduki kasutamine päevasel ajal - Nutvad sülelapsed - Aeg-ajalt haukuvad koerad - Üldised igapäevasest elutegevusest tulenevad helid (näit. pesumasina kasutamine päevasel ajal)Mida kõigepealt teha?
Naabrite müra võib olla häiriv ja eriliselt tüütu, kui see mõjutab meie elukvaliteeti, näiteks takistades puhkamist. Kui kuidagigi võimalik, on kõige parem probleemi kõigepealt naabriga arutada, sest tihti võib kohaliku omavalitsuse sekkumine heanaaberlikud suhted lõplikult rikkuda. Kui tunnete, et suudate naabriga vestelda võimaliku müraprobleemi üle, jääge rahulikuks ja viisakaks. Enamikel juhtudel pole inimesed enda põhjustatud probleemist teadlikud. Ähvardav käitumine ei aita probleemi lahendada ja võib olukorra tihti halvemaks teha. Selgitage naabrile, et müra häirib teid ja teie perekonda. Kui probleemi põhjustab kõlaritest kostev muusika, kutsuge naaber enda juurde koju, et nad saaksid seda kuulda teie seisukohast. Kui müra tuleb üürikorterist, võite vestelda ka üürileandjaga. Kui aga pole võimalik asja naabriga arutada või kui müraprobleem jätkub, võite ühendust võtta kohaliku omavalitsuse keskkonnaga tegeleva ametnikuga (nimi, telefoninumber, e-posti aadress).Keskkonnakaitse tegevus
Kui olete esitanud omavalitsusse avalduse häirimise kohta, selgitab teie taotlust menetlev ametnik teile järgitavat korda. Teile saadetakse kiri koos häiringulehega, millele peate kirja panema edasised vahejuhtumid. Kiri palvega müra vähendada saadetakse ka isikule, kelle kohta te kaebuse esitasite. See annab nimetatud isikule võimaluse oma tegevus üle vaadata ja võib viia häiringu vähendamiseni. Kõik teie esitatud üksikasjad hoitakse konfidentsiaalsed. Kui müra kostub üüritud elukohast, saadetakse kiri ka üürileandjale. Kui tingimused paranevad, võite asja sinnapaika jätta. Juhtumiga tegelev ametnik jätab teie toimiku avatuks 21 päevaks, pärast mida see tavaliselt suletakse, kui te pole meiega selle aja jooksul ühendust võtnud. Kui tingimused ei parane, peaksite täitma häiringulehte, sest seda on vaja tõendusmaterjalina, kui juhtum võtab ametlikuma pöörde. Seejärel tuleb see meile tagastada, et me saaksime hinnata, kas esineb seaduses määratletud häiringuid. Kirjutage sündmused hoolikalt üles nende toimumise ajal, mitte hiljem, ja püüdke mitte liialdada. Kui juhtumiga tegelev ametnik kahtlustab, et tekitatakse seaduses määratletud häiringuna käsitletavat müra, võib ta korraldada kontrollkülaskäigu nii, et on ise müra tunnistajaks. Samuti võib ta teie koju paigaldada müra jälgivaid seadmeid, et mürarikkaid sündmusi salvestada. Teie naabrile võidakse saata ka teine, rangemalt sõnastatud kiri. Kui pärast müra kuulmist on ametnikud veendunud, et tegu on häiringuga, esitatakse müra eest vastutavale isikule müra vähendamise käsk. Sellise käsu täitmata jätmine on õigusrikkumine ja viib tavaliselt seadmete konfiskeerimiseni ja/või süüdistuse esitamiseni. Sellisel juhul võib vajalikuks osutuda teie nime ja aadressi avaldamine. Kui ametnikud häirivat müra ei kuule siis saate pöörduda häirimise lõpetamise nõudega kohtu poole.Nõuanded levinud müraallikate osas
