Jäätmevaba maailma eest!
Tõnis Kõiv • March 24, 2013
Jäätmevaba maailma eest!
Eesti üks panustest ÜRO programmi Jätkusuutliku arengu sihid on kodanikualgatusel põhinev Teeme ära kampaania. Parlamentidevaheline liit (IPU) annab ÜRO-le kui valitsuste vahelisele koostööorganile sisendi parlamentide poolt ja seetõttu peabki IPU oma 128ndal peaassambleel diskussiooni maailma arengusihtide üle...
Eesti esindajana rõhutasin meie kogemust, kus vabatahtlikkuse alusel ühendunud inimesed kogunesid ja koristasid metsadest ja maanteekraavidest kokku üle 10 000 tonni prügi ning mis kõige tähtsam - muutsid enda ja seeläbi kogu ühiskonna suhtumist meid ümbritsevasse elukeskkonda. Inimesed mõistsid, et oma kodu, kogukonna, riigi käekäik on nende endi kätes ehk kui nad viskavad prügi maha siis tuleb see endal ära koristada. Mitte keegi teine seda tegema ei tule.
Eesti sõnumit edastamas IPU pea-assambleel. Foto: Leedu asespiiker Vytautas Gapsys
See oli põhiline sõnum teiste riikide parlamentidele - meie riikide kodanikud üheskoos saavad muudatusi esile kutsuda ja Eestis sündinud ning 96 riiki levinud Maailmakoristuskampaania on heaks tööriistaks.
IPU 128.nda peaassamblee asukohariik Ecuador on oma riigi põhiseadusesse kirjutanud Buen Vivir kontseptsiooni kohaselt looduse õigused ja kaitsmise kohustuse. Lähtekohtadeks on lääneliku arengu eitamine ja pöördumine Lõuna-Ameerika põlisasukate elufilosoofia poole. Euroopas kasutatakse jätkusuutliku arengu mõistet, mille tekke ajalugu ulatub tagasi 1987. aastasse kui ÜRO kinnitas Norra endise peaministri Gro Harlem Brundtland eestvedamisel Keskkonna ja Arengu raporti, mis sisaldas jätkusuutliku arengu definitsiooni: "areng, mis võimaldab praegusel ajal rahuldada inimeste vajadusi, kahjustamata tulevase põlvkonna võimalusi nende vajaduste rahuldamiseks."
Samas ei ole tegelikult suurt vahet, kas me nimetame elukeskkonna parandamist ja looduse kaitsmist jätkusuutlikuks arenguks või Buen Vivir kontseptsiooni järgimiseks. Põhiline on, et me tegevused kaitseks loodust ja parandaks inimeste elukeskkonda.
Eestist alguse saanud Teeme ära liikumine on väga hea näide kogukonna tasemelt alanud ja rahvusvaheliseks kasvanud liikumisest, mis on muutmas maailma. Üle poolte IPU liikmesriikide (96 riiki) kodanikest löövad maailmakoristuskampaanias kaasa.
Eesti sõnum maailma parlamentidele - jäätmevaba maailm on parem elukeskkond kõigile, Teeme ära!
