Tõnis Kõiv

Hüvasti Rahvaliit!

Tõnis KõivAugust 19, 2006

Hüvasti Rahvaliit!

Hüvasti Rahvaliit!

Ilmselt jõuti Rahvaliidu juhtkonnas juba mõni aeg tagasi arusaamisele, et linna ja maa telg kaotab Eesti poliitikas lähiajal oma aktuaalsuse ning lahustub majanduslikus jõukamate - vaesemate vastuolus. Nähti ette, et sellele aitavad kaasa nii demograafilised protsessid (mh linnastumine) kui ka näiteks Euroopa Liidu poolt jagatavad põllumajandusest võõrutamise toetused, mida Rahvaliit ise usinasti laiali pillutada aitab. Rahvaliidu poliitilisest kustumisest, juhtkonna väsimisest ja soovist kellegagi ühineda, andsid märku juba kohalikud valimised, kui poeti Sotsiaaldemokraatliku Erakonna hõlma alla.

Nädala eest, meie silme all neelaski Keskerakond Rahvaliidu alla. Vormiliselt tähistab nende leping küll vaid valimisliidu sündi, kuid selle sisu räägib palju enamast.

Reiljan hakkas Keskerakonna keskkonnaministri kandidaadiks

Esiteks, ühe tugeva partei tunnuseks on võime välja panna oma peaministrikandidaat ning ambitsioon peaministri koha pärast ka tõsiselt võidelda. Rahvaliidu juhtkond on äsja sõlmitud abieluga seadnud tublid Rahvaliidu lihtliikmed selles osas väga kahemõttelisse olukorda. Need rahvaliitlased, kes tahaksidki anda hääle Rüütli presidendiks valimise toetuseks, toetaksid sellega ühtlasi ka Savisaare saamist peaministriks. Sest selline on esimehe sõlmitud lepe. Seda, et Rahvaliit koguks Keskerakonnast rohkem hääli ei usu ju mitte keegi.

Kui Rahvaliit toetab peaministrikandidaadina juba enne valimisi teise erakonna ja mitte oma erakonna esimeest, siis on ta esimese järgu erakonnana sisuliselt lakanud olemast. Villu Reiljanist on saanud lihtsalt Keskerakonna keskkonnaministri kandidaat.

Teiseks, kui leping ei sisaldaks endas ühinemise kava, ei oleks seda ka sündinud. Selline leping ilma kavandatava tegeliku ühinemiseta oleks Keskerakonnale lihtsalt kahjulik. Milleks tõugata end ära kõigist teistest ja põimida end nii tugevasti ühte erakonnaga, kellega kahe peale märtsis mingil juhul 51 kohta Riigikogus saada ei õnnestu? See tähendab ju endale pommi jala külge sidumist. Kahekesi valitsust teha ei saa ja teistega üksi läbi rääkida ka ei saa. Kui Keskerakonnal ja mõnel teisel erakonnal on märtsis kahe peale valitsuse tegemiseks hääled koos, kellele seda Rahvaliitu siis veel vaja läheb? Keskerakonna partnerile kindlasti mitte. See teeks ju sama välja kui kohtamine, kuhu ema on kaasa võetud. Kui erakonnad ei ühineks, vaid jääksid eraldi, oleks samasugune pomm märtsis jala küljes ka Rahvaliidul. Mõned partnerid võivad olla valmis valitsusse kaasama Rahvaliidu, aga mitte Keskerakonna.

On ka arvamusi, mille kohaselt on nii Keskerakonna kui ka Rahvaliidu jaoks lepe tegelikult vaid propagandatrikk oma valimisteemade ülesupitamiseks ning et tegelikult soovitakse sellest esimesel võimalusel vabaneda. Et ainult selleks olevatki Arnold Rüütel garandiks võetud, et kui ta presidendivalimistel läbi kukub, on ka erakonnad leppest priid.

Keskerakond vormistab Rahvaliidu allaneelamise pärast valimisi

 Minu arvates ei ole need arvamused üldse usutavad. Puudub igasugune loogika. Ega siis Savisaar taha omale enne valimisi külge luuseripitserit. Samuti oleks täiesti mõttetu suure pauguga lisaks teistele erakondadele reeta veel ka Rahvaliit. Nii ei jää ju üldse lootust peale märtsivalimisi valitsuskoostööks kellegagi lepet sõlmida. Praktiliselt viiks Savisaar oma erakonna sellega täielikku isolatsiooni ja kuigi ei oleks see tal esimene kord oma erakonnale Sussaaniniks olla, pole see siiski usutav.

Ma usun hoopis, et Savisaar võtab seda lepingut väga tõsiselt. Ja sel lepingul on selge mõte sees üksnes siis, kui pärast valimisi saab tegu olema ka vormiliselt ühe erakonnaga. Siis on kõik loogiline – selle erakonna presidendikandidaat on Rüütel, peaministrikandidaat Savisaar ja keskkonnaministri kandidaat Reiljan ning ka läbirääkimiste laua taga istub teiste vastas üks erakond.

Millal liitumine ametlikult vormistatakse, on tehniline küsimus. Rahvaliidu liikmetel aga on põhjust juba täna mõtlema hakata, kas nad tahavad kuuluda Keskerakonda või on paremaid viise oma poliitilise tegevuse jätkamiseks või lihtsalt hea enesetunde saavutamiseks.

 

Tõnis Kõiv

Reformierakond

 

 PS! Loe ka lugu Keskerakonna ja Rahvaliidu ühinemisest, klikates http://www.toniskoiv.ee/veb/?id=41

Postitatud 20.augustil 2006 

Avaldatud: Hiiu Leht,  29.august 2006; Põhjarannik, 30.august 2006; Severnoje Poberezje, 30.august 2006; Valgamaalane, 16.sept 2006