Eesti on Hiinale Euroopa pealinn
Tõnis Kõiv • July 29, 2011
Eesti on Hiinale Euroopa pealinn
Juba pikka aega on räägitud Eesti võimalustest Hiinaga suhelda ja äri ajada. Nii Riigikogu eelmine aseesimees, tänane keskkonnaminister Keit Pentus kui ka välisminister Urmas Paet avaldanud arvamust, et Eesti võiks olla Hiina jaoks värav Euroopa turule...
Eestis on lihtne ja läbipaistev maksukeskkond, soodne ettevõtluskliima, haritud ja keeli oskav tööjõud, stabiilne riigi rahandus — need teevadki meist suurepärase värava Euroopa turule. Meie asumine Põhja-Euroopa arenenumas ja innovaatilisemas regioonis teeb meist geograafiliselt parima paiga Hiina ettevõtjatele jaotuskeskuse loomisel nende kaupade teel Euroopasse. Eesti võiks olla väravaks Euroopa Liitu kui ka teistesse regioonis asuvatesse maadesse, näiteks Ukrainasse, Valgevenesse või Venemaale.
Thomas Fok paremalt esimene
Täna (neljapäeval) Halls Investeerimisgrupi presidendile ja Euroopa suuna juhile Thomas Fok'ileToompea lossi tutvustades ja seejärel Eesti majandusest ning meie võimalustest kõneledes oli kõik eeltoodu jutuks ja vaidlusi ei tekitanud. Mõttevahetus tekkis pigem Euroopa võlakriisi ümber. Üksmeelel olime selleski, et energia ja toit on kaks põhilist teemat, millest on maailmas üha rohkem puudust. Juba kuu aja pärast uuesti Eestit külastada lubanud investeerimisfirma esindajad lubasidki keskenduda just neile kahele sektorile, et leida vastastikku huvitavaid projekte Eestis.
Hea oli kuulda, et kodutöö oli meestel tehtud. Nad kiitsid Eesti viimaste aastate majandusotsuseid ning ei kahelnud meie majanduse jätkuvas edus.
Kindlasti huvitab lugejaid, kuidas suhtun Dalai laama visiiti Eestisse, mis varsti aset leiab. Kui Dalai laama mulle Toompea lossi koridoris vastu peaks tulema, siis ma talle selga kindlasti ei pööra. Riigikogu liikmed on oma valikutes vabad, olen minagi aastaid tagasi Taiwani külastanud. Eesti ametlik poliitika on aga ühe Hiina poliitika. Inimõiguste järgimist nõudes ei saa riike lahterdada, inimõiguste järgimine on oluline kõikides riikides. Kui siin on puudujääke, tuleb sellele kindlasti tähelepanu juhtida vahet tegemata, millise riigiga on tegemist. Samamoodi tuleb aga riike tunnustada ka väikestegi edusammude eest selles vallas. Vabad kaubandus- ja majandussuhted aitavad inimõiguste arengule pigem kaasa, sest võimaldavad arendada kontakte inimeste vahel. Kontaktid inimeste vahel aitavad aga omakorda kaasa vabadusel ja inimõigustel põhinevate väärtuste laiemale levikule.
Loodan, et tänanegi kohtumine lisas kaudsel moel piisakese vabadusse merre.
