57-s Rahvuslik Palvushommikusöök Washingtonis

USA pealinnas toimub sel nädalal järjekorras 57-s rahvuslik palvushommikusöök, mille raames kohtuvad paljude riikide esindajad.

Palvushommikusöök algas Washingtonis Hiltoni hotellis neljapäeva hommikul kell 7.30. Tund aega varem toimus VIP vastuvõtt, kuhu olid kutsutud osa rahvusvahelistest külalistest. Oli lootus, et ka USA President Barack Obama astub läbi, kuid ta jõudis siiski alles palvushommikusöögi ajaks.
 
VIP vastuvõtul oli lisaks USA kongresmenidele mitmeid huvitavaid inimesi. Näiteks europarlamendi liige Ari Vatanen, Venemaa Föderatsiooninõukogu väliskomisjoni esimees Mihhail Margelov, Georgia parlamendi asespiiker Georgi Tsereteli, Kazahstani suurfirma juht Nurlan Kapparov (saatis eestlasele tervitusi), Hiina Budismi assotsiatsiooni asejuht Shi Yong Xin jne. Viimatinimetatu inglise keelt ei rääkinud, suhtles tõlgi vahendusel.
 
Mõni minut enne poolt kaheksat juhatati korraldajate poolt hommikusöögisaali ka varem kogunenud külalised. Meil läks kiiresti, sest ei pidanud läbima metallidetektoritega varustatud turvakontrolli. Hiltonisse oli kogunenud üle 3000 külalise, ligi 190 riigist. Tänu korraldajatele istusin lauas, mis oli päris lava ees. Seega ei pidanud meie laudkond laval toimuva nägemiseks püsti seisma, nagu ruumi külgedel ja tagumises osas istuvad külalised. Pildistamine oli keelatud, mida ka turva hoolega jälgis.
 
Hommikusööki juhatasid Senati liikmed vanahärra Vernon Ehrlers ja endine jalgpallur Heath Shuler. Kohe alguses saabus oodatult USA President Barack Obama koos esimese Leedi Michellega. Kohal oli ka asepresident Joe Biden.
Põhiliseks sõnumitoojaks ehk peamise kõne pidajaks oli kutsutud pika-aegne UK peaminister Tony Blair, kes esines oma tuntud headuses. Küll viskas nalja, tundes Obamale kaasa mobiilist loobumise pärast ja rääkis oma kogemusest mobiiltelefoniga, mille tema jällegi sai alles peale peaministri ametist lahkumist. Samas aga toonitas, et kogu maailm tervitas Obama presidendiks valimist ning nüüd on vaja seda usaldust raske tööga tõestada. Publik sai mitu korda südamest naerda ja aplausiga tänada oivalist kõnepidajat Tony Blairi.
 
Seejärel oli President Barack Obama kord. Kohe alustuseks kiitis president eelmist kõnelejat, nii tema varasema töö eest kui kõne eest. Obama rääkis osalejatele palvushommikusöökide algusloo ja toonitas, et ei ole usku, millele on kohane vihkamine. Ei ole tähtis, mida inimene usub, tähtis on, et ta tunnistab endast kõrgema jõu olemasolu. Et on midagi, mis on tähtsam kui sina ise.
 
Natuke peale üheksat palvushommikusöök lõppes ning algas üks tähtsamatest osadest, mis sel üritusel on – vestlused kuluaarides. Ega asjata öelda, et tegemist on ÜRO Peaassamblee istungi kõrval tähtsuselt teise üritusega, kus sedavõrd palju erinevate riikide kõrgeid esindajaid kohal on ning mitteametlikult asju aetakse.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga