Võidupüha järgselt

Võidupüha järgsed päevad on olnud suhteliselt tihedad. Järgnevalt lühike ülevaade saadiku suvistest tegemistest.

Kolmapäev, 25.juuni. Hommik algas WHO konverentsiga Estonias, kust juba enne lõunat tuli asuda sõitma Viljandimaa poole. Nimelt oli Viljandimaa omavalitsuste liit kutsunud Järva-Viljandimaalt valitud Riigikogu liikmed Vanaõue puhkemajja, et ühiselt arutada erinevaid teemasid. Saadikuid oli ning arutelu toimus. Õhtuks Tallinnasse tagasi, et jõuda KUMU-sse WHO konverentsi raames toimunud vastuvõtule. Vastuvõtul kohtasin palju tuttavaid, muuseas arutasime Tsehhi saatkonna töötajaga, milline võiks olla järgmise suursaadiku suhtumine kommunistidesse. Jõudsime veendumusele, et sama eitav, kui praegusegi oma. Paide linnal tuleks ikka kommunistide juhitava Tsehhi linnaga sõprus-suhted vähemalt külmutada…

 

Neljapäev, 26.juuni. Ennelõunasel ajal võõrustasin Riigikogus külalisi, keda ühendab palvushommikusöökide korraldamine. Peale lõunat tagasi Estonia kontserdisaali, kuulama tähtsate isikute kõnesid WHO konverentsil. Õhtul sai nautida head seltskonda ja toitu Pirita kloostris, kus Peaminister Andrus Ansip ja sotsiaalminister Maret Maripuu konverentsi külalisi võõrustasid. 

 

Reede, 27.juuni. WTC-s korraldasid üleriigilised omavalitsuste liidud nõupäeva kohalike omavalitsuste teemal. Üks tund oli planeeritud Riigikogu fraktsioonide esindajatele, et nad tutvustaks oma erakonna vaateid ja seisukohti omavalitsuste küsimustes. Peale roheliste olid kõik erakonnad esindatud, mina rääkisin RE fraktsiooni nimel.

Reedel allkirjastati WHO konverentsil Tallinna harta, mille pärast konverents oli korraldatud. Kõik läks hästi, allkirjad anti, ka Venemaa poolt.

 

Laupäeval, 28.juunil osalesin Roosna-Allikul toimunud Järvamaa Pensionäride suvisel kokkutulekul. Jagasin eakatele maasikaid ning kiitsin nende head elu. Eks murekohti ole ka, aga kes siis pidupäeval neist räägib.

 

Pühapäeval, 29.juunil toimusid Järvamaal, Peetris kihelkonnapäevad, kus ka Riigikogu liikmetel oma roll oli. Nimelt oodati neilt mitte ainult kohalviibimist vaid ka lühikest sõnavõttu. Rääkisin siis sellest, kuidas ma kujutan Kareda valla maadel käivat elu ette 10 aasta pärast. Et rajatud on uhke Uppakallo küla, kus saab kümnel erineval moel kilplaste tegemistele kaas elada ja isegi käed külge lüüa. 10 aasta pärast teavad inimesed, et Kesk-Eestis on Albu kandis Vargamäe ja tõsine Tammsaare värk, Kareda vallas aga lõbusam Uppakallo küla ja kilplaste ehk Kitzbergi lugu.

 

Esmaspäev, 30.juuni tõi külalise kaugest Ameerikast, Westminsteri linnast, Thomas Beyardi. Ta on nüüd jälle tagasi tsiviilametis ning tõukab jälle tagant Paide ja Westminsteri vahelisi sõprus-suhteid. Beyardi toodud lipp lehvis terve esmaspäevase päeva koduses lipuvardas ning rõõmustas naabreidki. Peale lõunat tegelesin veel Türi linnas, raudtee ääres toimetava firma tõttu ümberkaudsetele inimestele tekitatavate probleemidega. Samal päeval toimus Türil ka müramõõtmine, kus nii tervisekaitse kui kõige aktiivsema kohaliku müramõõtjad võidu tööstusmüra üles märkisid. Et hiljem oleks lihtsam kohalike inimeste õigust elukvaliteedi säilimisele kaitsta. Õhtul osalesin RMK nõukogu koosolekul, kus uue juhtimisstruktuuri ettevalmistuseks tehtut kokku võeti. Teatavasti alustas uus struktuur 1.juulil 2008.

 

Teisipäev, 1.juuli 2008. EV 90 pidustuste raames on juulikuu omavalitsuste kuu. Avalöögi andis Koigi vald, mille territooriumil juba 1905 aastal Vaali vabariik välja kuulutati. Kohalike meeste väljakuulutatud vabariik ei kestnud küll kaua, Vene soldatid tulid karistussalklastena ning õige varsti said vabade mõtetega meeste eluküünlad kümmekond kilomeetrit eemal Koeru asulas kustutatud. Kuid mõte ja ideaal vabadusest jäi. Vaali kogunes tänasel päeval päris palju rahvast. Peeti kõnesid ja asetati lilli Vaali külas, ühe peaosalise August Jürima talu hoovis asuva mälestuskivi jalamile.  Seejärel liiguti Koeru, et sinna püstitatud mälestusmärgi ees langenuid austada. Koeru mõisapargis aga etendus rahvateatri näitlejate poolt mängituna 1905 aasta sündmused Vaalis ja Koerus uuesti.

Nii saigi nädal täis.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga