Võhma ja tuumajaama keskkonnamõju

Mis on neil kahel ühist?! Ei muud, kui mõlema teemaga tuli eelmise nädala kolmapäeval tegeleda. Aga kõigest järjekorras…

Patsiendi õigused piiriületavas tervishoius

Eelmise nädala alguses toimus Brüsselis, Euroopa Parlamendi hoone naabruses Solvay raamatukogus seminar patsiendi õigustest. Vaade seminarisaali:

 

Teatavasti on Euroopa Komisjon tulnud välja ettepanekuga laiendada patsiendi õigusi piiriületavas tervishoius. Komisjon on seisukohal, et peale direktiivi vastuvõtmist peab patsient saama samamoodi vabalt EL-is liikuda ehk valida, millises riigis ta arsti juurde pöördub ja abi saab. Nii laiendatakse ühte EL-i aluspõhimõtet – inimeste vaba liikumine ka haigetele inimestele ehk tervishoiusektorisse. Liikmesriikide tervishoius kokku ringleb suurel hulgal raha ning selle sektori konkurentsile avamine tuleb kindlasti patsiendile kasuks. Tõstab teenuse kvaliteeti.

Eestile võivad uued patsiendi õigused mõju avaldada eelkõige arstiabi kui teenuse eksportimise võimalusi kasvatades. Juba täna käib meil palju soomlastest kliente hambaravi saamas. Ravi kvaliteet on hea ning hinnad odavamad kui Soomes. Sama reegel kehtib ka enamjaolt teiste tervishoiuteenuste puhul, kvaliteet on hea, aga hinnad ei ole kõrged. Tulevikus on oodata palju uusi patsiente Eestimaa haiglates. Tõotab tulla huvitav väljakutse Eesti tervishoiusüsteemile.

 

Võhma linn ja Soome tuumajaama mõju

Mis saab neil kahel ühist olla? Mõlemast oli juttu kolmapäeval, kõigepealt kohtusin (koos kolleegidega) Riigikogus toimuva Viljandimaa kuu raamides Võhma linna esindajatega. Viljandimaalt oli kohale tulnud linnapeaga eesotsas nii volikogu kui gümnaasiumi esindajad. Tunniajalise arutelu käigus rääkisime nii neist probleemidest, mis ei takista Võhma elu kui neistki, mis tõsiselt mureks. Esimese poole näiteks haldusreform ja maade munitsipaliseerimine. Linnapea sõnul ei ole Võhmal plaanis naabritega liituda ning samuti ei ole otseselt ükski uus idee maa puuduse taga kinni. Võhma gümnaasiumi tuleviku üle arutledes tekkis tõsine lõhe linnavõimu ja gümnaasiumi esindajate suhtumises. Valitsejatel puudus usk gümnaasiumi jätkumisse, aga kooli esindajatel jälle vastupidi – nemad ei uskunud, et ilma gümnaasiumita saab.  Ajapuudusel ei saanud Riigikogus pikka arutelu pidada, kuid Võhmas tuleb inimestel omavahel asjad selgeks saada. Kooli puudutavad otsused peavad põhinema konkreetsetel andmetel ning enne otsustamist vaja kõik üksipulgi kohapeal selgeks rääkida.

Keskkonnaministeeriumis tutvustati Soome rajatava tuumajaama keskkonnamõjude hindamise aruannet. Sellest on lühidalt väga raske midagi kirjutada. Ingliskeelne aruanne on paksem kui värskelt ilmunud EV Põhiseaduse kommenteeritud väljaanne. Olles aruandega pealiskaudselt tutvunud, üllatas teemade rohkus ning läbimõeldus. Iga võimalik mõju aspekt oli kirjas ja hinnatud. Aruande läbitöötamise järel saab sest ka pikemalt kirjutada. 

 

Koeru Maaspordikeskus

Neljapäeva õhtul arutlesime reformikatega Koerus, kuidas minugi sünnipaigaks oleva valla elu ikka edasi läheks.  Põhiliselt keskendusime Koeru Maaspordikeskusele. Meeldetuletuseks, et idee algus on pärit juba aastast 2005, kui suuresti Reformierakonna taustaga valimisliit „Koduvald“ valimislubadusi ette valmistas. Spordikeskus sai välja lubatud ning nüüd, kolm aastat hiljem on loodud vastav sihtasutus, koostatud spordihoone projekt, kinnitatud detailplaneering, koostatud rahataotlus. Koeru vald on peale poole-aastast menetlemist väljastatud ehitusloa. Praegu on menetlemisel hoonestusõiguse loa saamine keskkonnaministrilt. Maaspordikeskus toob valda uusi õpilasi, kes omakorda toetavad Koeru Keskkoolis gümnaasiumihariduse andmise jätkamist, laiendavad sportimisvõimalusi jne. Koeru vallast tegime Reformierakonna Koeru piirkonnaorganisatsiooni esimehe Mati Sadamaga raadiosaate, mis oli Kuma raadio eetris esmaspäeval (täna). Mati sai nädalavahetusel tunnustuse osaliseks, sellest saab lugeda siit: http://www.jt.ee/?id=57955

 

Laupäeval tähistas Reformierakond Pärnu Kontserdimajas erakonna 14. sünnipäeva ja lähenevaid jõule ning aastavahetust. Pidu oli tore ja erakonna esimehe lahtilõigatud tort maitses hästi. Vaata pilti: 

 

 

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga