Venemaast ja sotsidest

Moskvas sõlmiti kaubandusleping, sotsid ja rahvaliit vaidlevad juba nime üle ning lõpetuseks ka positiivseid sõnumeid Järvamaalt ja Viljandimaalt ning naljagi.

Kuigi üldine kaubavahetuse statistika ei toeta levinud muljet, et pronksiöö järel majandussuhted Eesti ja Venemaa vahel jäätusid, sulatatakse neid nüüd ikkagi lahti. ERR-i uudiste kohaselt sõlmisid Eesti Tööandjate Keskliit ja Venemaa Töösturite ja Ettevõtjate Liit Moskvas koostööleppe, mille kohaselt luuakse muuhulgas ühine koordinatsiooninõukogu, mis hakkab seisma kaubanduselt poliitiliste barjääride kõrvaldamise eest. Enn Veskimäe sõnul on tegevusel Kremli toetus, mis paistis välja kohtumisel Vene välisministeeriumis. Isegi ilma välja paistmata on ju selge, et Kremli toetus on olemas. Ilma selleta ei juhtu Moskvas ju midagi.
Pigem võiks küsida – miks on Moskvale järsku kaubandussuhete elavnemist vaja? Põhjus on minu arvates väga lihtne. Eesti on vältimatult väljumas majanduskriisist. Sel nädalal avaldatud värske majandusprognoos näitab, et eksport on juba asunud taastumist vedama. Moskvas on samuti märgatud Eesti positiivseid arenguid ning see on vaja neil nüüd kibekiiresti „enda võiduks“ vormistada. Juba täna kuulsin venekeelseid uudiseid jälgivate lihtsate inimeste suust, et „Venemaaga vaja kaubelda ja Venemaa aitab meid kriisist välja“. Täpselt sellist reaktsiooni ongi Moskval vaja tekitada. Seega on Venemaa jaoks kasulik asuda kaubandussuhteid parandama, sest nii luuakse positiivset kuvandit, mis aitab kaasa nende teiste poliitikate elluviimisele Eestis.
Kujutan ette, et Vene propagandamasin ütleb aasta pärast – tänu kaubandusleppele idanaabriga läks Eesti majandus uuesti käima ja suur hulk venekeelseid inimesi võibki uskuma jääda.
Jätkugu Eestil siin tarkust analoogselt soomlastega hoida kaubavahetust idanaabriga teatud kindlal mahutasemel, et mitte muutuda liigselt haavatavaks naaberriigi poliitikast. Sest täna ootamatult sülle kukkunud võimalus võib homme sama ootamatult jälle kadunud olla. Euroopa liidu sees kaubeldes taolisi muresid ei ole. 
 
Sotsid ja Rahvaliit on juba uue ühise nime pärast hädas. Pigem võiks muret tunda selle pärast, kas mais kokku tulev Rahvaliidu kongress viskab Karel Rüütli koos kompanjonidega erakonnast välja või mitte. Noored mehed on endast tunduvalt vanemaid inimesi solvanud. Pean eelkõige silmas Rahvaliidu ikooni Villu Reiljanit ja ka auesimees Arnold Rüütlit. Enamus rahvaliitlasi peavad neist kahest mehest lugu ja ei pruugi praeguste erakonnajuhtide senist tegevust heaks kiita.
Nimega on aga väga lihtne. Ühte liites Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ja Rahvaliidu saame Sotsiaaldemokraatliku Liidu. Sotsidelt nime esimene pool ja Rahvaliidult teine. Analoogiat võib leida nii ametiasutuste (politsei-, piirivalve- ja kodakondsus-ja migratsiooniamet) kui erakondade (Isamaaliit, Res Publica) liitumistest.
 
Täna õhtul kirjutati Paide Kultuurikeskuse kohvikus alla hea tahte leppele, et ühiselt välja anda Järvamaa noore spetsialisti stipendiumit. Alla kirjutasid ettevõtja Toomas Sarap, Järvamaa Ettevõtjate Seltsi nimel Enno Rõõs, JT peatoimetaja Arnika Tegelmann, AS Väätsa Prügila esindaja Aivar Lõhmus, kultuurimaja direktor Ülle Müller ning siinkirjutaja. Kuigi allkirjade lehele jäi veel ruumi küll, on ühe stipendiumi väljaandmine sellegipoolest tagatud. Varsti kuulutatakse avalikult konkurss välja ning juba mai lõpuks on selge õnneliku noore spetsialisti nimi, kes stipendiumi saab.
Kas saad kandideerida? Vaata statuuti siit
  
Islandi vulkaanist õhku tõusnud tuhka ei olnud silmaga näha ei Järvamaal
ega Viljandi kesklinnas.
 Õhtul uudistest öeldi, et palja silmaga ei näegi, sest tuhk on sedavõrd kõrgel. Nali naljaks, aga hoiame nüüd kõik ikka pöialt, et NATO välisministrite kohtumise ajaks tuhk hajunud on. Muidu jääb suur hulk raha Eesti majandusse tulemata.
 
Lõpetuseks tänan Viljandi firmat LX Motors, kus osutatava teenuse hinna ja kvaliteedi suhe on hästi paigas. Oli võimalus selles täna järjekordselt veenduda. Palju edu edaspidiseks Tanelile ja kogu firmale!
 
 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga