Veel mõtteid pronkssõduriga seonduvalt

Eestimeelsete jõudude koondumise aeg kestab. Nüüd ei ole aeg arupärimisteks ja muuks taoliseks sisepoliitilisteks vahenditeks. Praegu on olukord, kus meie naaberriik nõuab Eesti valitsuse tagasiastumist ehk siis sekkub jõhkralt Eesti siseasjadesse. Igaüks, kes oma tegevusega praegu samasuunalist tööd teeb, satub paratamatult samasse paati Vene imperialistliku võimuga. Ehk siis asetab ennast automaatselt eestimeelset rahvast väljapoole. Ja see teine pool on Eesti iseseisvuse, iseotsustamise, iseolemise vastu. Selline suhtumine võib küll liiga must-valge tunduda, aga praegusel ajal ei saa teistmoodi. Pooltoonid tulevad siis mängu, kui rahutused on möödas.

Riigikogulane Vladimir Velman andis esmaspäeval siiski Riigikogu keskfraktsiooni poolt üle arupärimise peaministrile. Nii arupärimise kui hiljem Riigikogu vabas mikrofonis keskerakondlase Olga Sõtniku paberilt mahaloetud tekstide sõnum oli üks. Ansip on paha, sest ta viis pronkssõduri Tõnismäelt minema. Saalis heideti keskerakondlaste esinemise ajal nalja, et näe, jõuti ikka Moskvast saadetud tekst enne ettekandmist eesti keelde tõlkida. Lihtsalt keskerakondlaste riigikogu puldist aetud jutt vastas täpselt Moskva soovidele ja tahtmistele.

Ma saan aru, et Keskerakond oleks tahtnud, et eelmise nädala reede hommikul oleks osa linnast olnud lõhutud, kui pronkssõdur terve ja puutumata. Keskerakond toleks tahtnud, et Eesti Vabariigi valitsus oleks pättide ees põnnama löönud ning otsustusvõimetuks muutunud. Küll siis oleks Savisaar saanud mõnuga parastada: "näete inimesed, valitsus kaitseb puuslikku, aga teid ei kaitse keegi". Eesti Vabariigi Valitsus peaminister Andrus Ansipi juhtimisel tegi öösel vastu reedet ainuõige otsuse – pronkssõdur kohe minema. Peale eelnenud laamendamisi, varastamisi ei oleks saanud mitte kuidagi teistmoodi otsustada. Rõõmu teeb, et valitsus oli ses otsuses täiesti üksmeelne.

Ei ole ka keskerakondlased sugugi kõik ühe vitsaga löödud. Kui Meelis Atonen riigikogu kõnepuldist emotsionaalset vastukõnet pidas ja keskerakonna, just eriti Savisaare tegevust lubamatuks pidas, noogutasid osa keskerakondlastest riigikogulasi nõustumise märgiks pead. Ega eestimeelsetel ei olegi täna kerge keskerakondlane olla. Aga lõppude-lõpuks otsustab iga inimene ise, millisesse erakonda ta kuulub. Kuhu sisse astub või kust välja astub.

Tõnismäel käivad väljakaevamised ning tänaõhtuse seisuga on leitud 12 kirstu. Ma ei imestaks sugugi, kui osa kirstudest on tühjad. Omal ajal ideoloogilises eesmärgil ausamba rajamise tarbeks korraldatud matmisel ei pruukinud laipu jaguda. Ei ole ju ajaloolasedki leidnud andmeid nii paljude hukkunute kohta, kui väidetavalt sinna maetud on. Kaitseministeerium lubas kolmapäeval täpsemat infot anda.

Täiesti terve pronkssõdur on juba eilsest üleval Siselinna kalmistul. Sõitsin sealt isegi autoga mööda, et olukorraga tutvuda. Kuju seisis kenasti püsti ja uudishimulikke oli veelgi. Politsei valve oli samuti kohal. Mitme riigi televisioonis näidati kaadreis sellest, kuidas vaatamata Vene meedia väidetele pronkssõdur täiesti ühes tükis ja tervena uuel kohal seisab. Isegi üllatama ei pane osade, eriti Vene propagandast läbiimbunud inimeste väited, et nende sõdurike ikkagi lõhuti tükkideks ja seejärel liimiti jälle uuesti kokku. Neile inimestele võib valget voodilina näidata, aga kui nad on ikka Vene telekanalilt kuulnud, et lina on must, siis nad jäävadki uskuma, et on must. Lehvita oma valge linaga palju tahad.

Lõhutud kauplused ja bürood saavad riburada pidi jälle korda. Olen päris mitmetes Euroopa riikide pealinna vanalinnades ringi jalutanud, ka õhtusel ja öisel ajal. Vanalinnas on levinud, et vähegi kallimat kaupa müüva kaupluse vaateaken on öösel turvakardinaga kaetud. Poodnik ei sule õhtul lahkudes ainult ust vaid tõmbab alla turvakardina ja lukustab sellegi. Eestis ei olnud äridel turvakardinaid, suurte ja uhkete kaubamärkide poed ei teinud isegi kõige elementaarsemat – vaateakende klaasid olid turvakilega katmata. Klaasile kleebitud kile ei lase klaasil kildudeks lennata, muutudes löögi tagajärjel läbipaistmatuks. Kiletatud aknast läbi pääsemiseks tuleb klaas tervikuna eemaldada. Eks oli meil levinud suhtumine, ega Eestis ju midagi ei juhtu. Aga näe juhtus, on aeg vaateakendegi osas Euroopale järele jõuda.

Osa ärimehi on väga mures, et nüüd ei saa Venemaaga enam äri ajada. Võib-olla tõesti ei saa. Kuid ärgem unustagem, et Venemaaga äri ajamine on alati olnud kõrgendatud riskiga bisnis. Venemaa puhul peab alati valmis olema poliitiliseks sekkumiseks, mis toob kaasa äri lõppemise. Osadel on hirm, et nüüd kaovad Eestis mitmed töökohad, mis Venemaast sõltuvad. Kadugu need töökohad pigem siis, kui meie majanduskasv on kõrge ja töökäsi igal pool puudu. Nii kaob Vene poolel võimalus meid majanduslikult mõjutada siis, kui majanduskasv nii kõrge ei ole. Venemaa võib vähendada nafta transiiti läbi Eesti. Aga meie riigi erinevad keskkonnaalased strateegilised dokumendid näevadki ette, et Eestit läbiva keskkonnaohtliku transiidi vähendamist. Kui Vene pool tahab ise meie keskkonnaalaseid eesmärke ellu viia, andku minna.

Kahel äreval ööl Eesti politseid nõustanud eksperdid Rootsist kui Soomest rahustasid Eesti kolleege, et teile ainult tundub, et asi on hull. Ekspertide sõnul on nende kodumaal olnud hoopis hullemaid väljaastumisi. Eesti ei ole lihtsalt selliste sündmustega harjunud ning politseigi mitte. Korrakaitsjad on saanud väärtusliku praktilise kogemuse ning ka vajalikku varustust. Tuleb turvafirmadelgi oma käitumise skeemid üle vaadata ning parandused sisse viia. Samuti peaksid ettevõtjad oma turvateenuse pakkumise lepingud ette võtma ning vajadusel punkte muutma. Et kohustused ja vastutus jaguneks ikka kohasel moel.

Tõnis Kõiv

Postitatud 1.mail 2007

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga