Valimistest Rae vallas

Rae vallavolikogu valimised võitis Reformierakond, järgnesid sotsid ja IRL ning Keskerakond. Juba teist perioodi järjest on Rae valla valijate poliitilised eelistused välja kujunenud…

Rae valla valijate usaldus andis Reformierakonnale 9 kohta volikogus. Vägeva tulemuse tegi vallavanem Mart Võrklaev, kogudes lausa 752 valija toetuse, mis on tema 2009 a tulemusest (44 häält) kordi kõrgem. Rahvas on andnud vallavanemale kõva mandaadi jätkamiseks, lubatu elluviimiseks.

Reformierakonna Rae valla meeskond on kõvasti uuenenud ning see paistab välja ka volikogu koosseisust.  Veigo Gutmanni juhitud meeskonnast valiti volikokku veel Andrus Ansip (peaministri nimekaim), advokaat Kaarel Kais,  abivallavanem Madis Sarik, korvpallijuht Henri Ausmaa, haldusjuht Aivo Hommik, valla-ametnik Kai Lasn ja Peetri elanik Tõnis Kõiv. Mõistlik on kohe vaadata ka nelja joone-aluse ehk asendusliikme peale, kelleks on  tehnikajuht Kaido Kivistik, ettevõtja Harri Ambur, meditsiinitöötaja Helen Kübar ja spordijuht Jens Vendel. Neist rohkem kui pooled ei oma varasemat volikogu töö kogemust ehk siis meeskond on jõudsalt uuenenud.

Ka senine koalitsioonipartner IRL parandas oma tulemust valimistel, kuigi mandaatide arv (5) jäi  samaks. Volikokku osutusid valituks Priit Põldmäe, Ülo Timuska, Margus Laula, Agu Laius ja Aleksander Torjus.  Suure tõenäosusega jätkab Reformierakonna ja IRL-i koalitsioon valla juhtimist, sest valijate enamus on selleks toetust avaldanud.

Keskerakonnast sotsidesse üle hüpanud Raivo Uukkivi võttis kaasa ka hääled. Just seetõttu langeski Keskerakonna toetus üle kahe korra ja sotside oma jälle kasvas. Kokku jagus neile kahele kohti vastavalt 3 ja 8.  Ehk siis opositsioon, mis teatavasti on üks oluline aspekt koalitsiooni otsuste kvaliteedi tagamises, on Rae vallas täiesti olemas. Jääme ootama sisulist rolli täitmist.

2009 a ei toetanud Rae valla valijad valimisliitusid ja nende esindajad volikokku ei pääsenud. 2013 a juhtus sama üksikkandidaatidega.

Teistes Harjumaa omavalitsustes võitis Reformierakond veel Jõelähtme ja Raasiku vallas, Keila ja Saue linnas. Saadud mandaatide arvu hinnates jagame esikohta Viimsi ja Saku vallas. Ehk siis kokku valimisvõit 5-s omavalitsuses ja esikoha jagamine veel kahes. Päris lõpliku pildi aga saab ette siis, kui on sõlmitud koalitsioonilepped, valitud volikogu esimehed, vallavanemad, linnapead.

Kõrgeim võim on oma sõna öelnud.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga