Valimisstuudio ja uued sigadused Paides

Kolmapäeva õhtul toimus Paide kultuurikeskuse väikes saalis ETV järjekorras kolmanda valimisstuudio otsesaade ja mitmed asjasse puutuvad inimesed teavad rääkida, et ühele Paide ettevõtjale maksumaksja raha lubades on ta keskerakonna nimekirja kandideerima meelitatud.

 
Seekord oli valimisstuudiosse kutsutud kandideerijad Järva-, Rapla-ja Harjumaalt. Suuremad erakonnad saatsid erakonna kontori poolt väljavalitud esindaja ning valimisliidud pääsesid stuudiosse liisutõmbamise õnne alusel. Iga stuudiosse kutsutu sai omakorda kaasa kutsuda 5 külalist ning nemad kokku moodustasid stuudiopubliku. 
 
Saade oleks kindlasti huvitavam saanud, kui keskerakonna esindaja oleks ka Järvamaalt olnud. Siis oleks ka diskussioon tekkinud, aga midagi pole teha, kui Keskerakonna peakontor Sarapuusid stuudiosse ei usaldanud. Hea meel oli kuulda, et sotsiaaldemokraatide esindaja kurtis raiskamise üle Viimsi vallas, et neil on koolimajad, lasteaiad tunduvalt kallimalt ehitatud kui samaväärsed objektid näiteks Rae vallas. Paides spordihoonega sama näide, poole kallim kui Raplas. Imelik ainult, et Paide sotsiaaldemokraadid Viimsi omadest erineval arvamusel on ja laenuraha laristamise paekivilinnas heaks kiidavad. 
Reformierakonna toel võimul olnud Rae vallavanem kiitis valda tehtud suuri investeeringuid, mis on Paidesse tehtuga samas suurusjärgus. Minu lisaküsimuse peale saime sedagi teada, et Rae vallal ei ole ühtegi võlga. Kõik investeeringud on tehtud kas vara müügist saadud või väljastpoolt valla eelarvet taotletud rahast. Paide on teatavasti mitmed suured investeeringud ainult laenurahast teinud, näiteks raekoja renoveerimine ja spordihalli ehitamine.
 
Mõnevõrra üllatav oli Haabersti linnaosavalitsuses töötava keskerakondlase suust kuulda mõttekäiku, mille kohaselt Edgar Savisaar ei sobigi Tallinna linnapeaks kuna elab pealinna asemel hoopis Lääne-Virumaa vallas. Olen nõus, et Keit Pentus oleks parem linnapea kui praegune. Aga elukoht vallas on linnapea vahetuse põhjusena liiga kitsarinnaline ja seetõttu sobimatu. Imelik, et keskerakondlikus linnaosavalitsuses taolised mõttekäigud levivad.
Valimisstuudio formaat ei anna erilist võimalust diskussiooniks ja seetõttu oligi rohkem seisukohtade esitamisega tegu. Veel tahaks ära märkida, et Türi valla esindaja Pipi-Liis Siemann jättis päris hea mulje ning Koeru vallast Ahti Karon pani paar päris head „pirni“.
 
Paide linnas aga jätkub keskerakondlike sigaduste väljatulek. Nimelt ei ole mitte ainult vabad töökohad linnavalitsuses valimisvankri ette rakendatud (vt eelmist sissekannet blogis) vaid isegi lillede ostmiseks kulutatav maksumaksja raha. Kui Paide Maksimarketis lillepoodi pidav Hille Riik tavapärast müügitööd tegi ehk siis lilli linnavalitsusele pakkus, tegi linnapea hoopis talle pakkumise: kandideeri keskerakonna nimekirjas ja linnavalitsus ostab kõik lilled maksi lillepoest. Tuleb vaid avaldus ära täita ja koos fotoga tagasi tuua. Kuna iga ettevõtja on huvitatud oma kauba müümisest ning teada on, et linnavalitsusel läheb ikka lilli vaja, täitiski Hille avalduse ja tagastas selle koos fotoga.  
Targu jäeti ettevõtjale ütlemata kui suure summa eest linnavalitsus üldse lilli ostab, kas peale valimisi ja järgmisel aastal üldse on linnaeelarves vahendeid lillede ostuks. Jäi seegi ettevõtjale mainimata, et ühe erakonna nimekirjas kandideerimine võib mõned kliendid poest hoopis eemale peletada ning loodetav käibe kasv võib asenduda hoopis langusega. Tulemuseks on alatult ärakasutatud väike-ettevõtja, kes enesele teadmatagi on kistud räpasesse maksumaksja rahaga kauplemisse.
Ka üks teine Paide ettevõtja sai keskerakonnalt samalaadse pakkumise, kus keskerakonna nimekirjas kandideerimise eest lubati ettevõtja pakutavat teenust ostma hakata. Ettevõtja aga küsis nõu, analüüsis pakkumist ja ei lasknud end alatult ära kasutada.
 
Ma ei tea, kas enne lillemüüjaga kokku leppimist konsulteeris linnapea ka abilinnapeadega ehk IRL-iga. Samuti puudub mul info, kas sotsiaaldemokraate on tehingutesse kaasatud.
 
Ma ei tea ja ei saa ka aru, miks Paide sotsiaaldemokraatide ja IRL-i liikmed kõik keskerakondlikud sigadused välja kannatavad. Kas koos keskerakondlastega valitsemine on neilt võtnud kõik teadmised ausast valitsemisest?!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga