Selgus majas

Möödunud nädalasse jäi sotside algatatud erakondade rahastamise arutelu riigikogus, kus nad püüdsid erineval moel Savisaare “idarahaskandaalilt” tähelepanu kõrvale juhtida. Pühapäev tõi selgust ka põhjuses, nimelt peavad sotsid Keskerakonda jätkuvalt oma potentsiaalseks valitsemispartneriks.

Eelmises postituses täispikkuses avaldatud sõnavõtt Riigikogus ei olnud meeltmööda loomulikult keskerakonnale, aga ka sotsidele. Teema tõusmine parlamendi päevakorda oli seotud Savisaare juhtumiga, aga seda taheti tingimata muuta ühtaegu nii laiemaks kui pisemaks probleemiks. Aga ta ei ole seda.

Seepärast rääkisin minagi Riigikogu ees vaid tegelikust probleemist ehk Keskerakonna juhi valmisolekust võtta Vene eriteenistusega seotud isikult vastu raha oma poliitilise mõjuvõimu suurendamiseks Eestis.

Reaktsioon, mis kõnele järgnes, oli isegi mõnevõrra üllatav.  Keskerakondlase kiljatus sotsiaalmeedias, metropoliit Korneliuse häma venekeelses ajalehes. Üpriski kiiresti kajastas teemat ka Vene eriteenistustega seostatav uudisteagentuur Regnum. Kogu järgnev kajastus oli suunatud tähelepanu ärajuhtimisele Savisaare poolt Keskerakonnale valimisraha küsimisest Vene eriteenistusega seotud isikult. Igaüks tegi seda oma võimete kohaselt.

Sellegipoolest jõuab üha suuremale osale ühiskonnast kohale, mida tähendab vaenulikult naabrilt poliitilise mõjuvõimu suurendamiseks raha küsimine. Väga hästi ütles endine kaitseväe juhataja Johannes Kert, et suurim oht julgeolekule on võõrriigi poolt kontrollitav valitsus. On valijate otsustada, kas me liigume võõrriigi poolt kontrollitava valitsuse suunas või jätkab Eesti siiski senisel kindlal kursil. Sedavõrra rohkem üllatas sotside pühapäeval avaldatud seisukoht, et hoolimata “idarahaskandaalist” näevad nemad koostööpartnerit Edgar Savisaare juhitavas Keskerakonnas. Niipalju siis uuest algusest.

Möödunud nädalal oli Paides meeldiv võimalus arutada nii jahimeestega kui tervishoiutöötajatega, kuidas elu Eestis peaks konkreetses valdkonnas edasi arenema. Kuigi probleemid on väga erinevad, on inimeste soovid on siiski sarnased – et elu läheks paremaks, et seadusi muudetaks tegelikku elu ja suundumusi arvestades ning et kvaliteetne arstiabi oleks patsientidele kättesaadav jne.

Laupäeval toimus Estonias Reformierakonna Üldkogu, mis kinnitas valimisprogrammi ja kandidaatide üldnimekirja. Valimisprogramm on koostatud peatükkide kaupa ning avalikustatud jooksvalt juhatuse arutelu järel. Nüüd sai kogu programm ühe tervikuna heakskiidu.

Kinnitamisele läinud üldnimekiri on teatavasti oluline kompensatsioonimandaatide jaotamisel. Tavaliselt jõuab ca 25 liiget parlamenti läbi üldnimekirja. Lõviosa tuleb siiski ringkonnamandaadiga ja väike osa isikumandaadiga. Reformierakonna liikmed selgitasid esimese sisevalimise teel 2010 a detsembris, kes üldse pääsevad kandideerima. Selle aasta jaanuaris toimunud teisel sisevalimisel reastati üldnimekirja 125 nime. Täiesti demokraatlik valik lausa kahel korral.

Isiklikult pean väga tähtsaks valijate toetust ja kindlat mandaati Järva-ja Viljandimaa inimestelt. Olen praegugi valitud parlamenti pea kahe tuhande valija poolt ehk selge ringkonnamandaadiga. Mitmed inimesed on mulle öelnud, et olen oma tööga hästi hakkama saanud. Valimised ongi iga poliitiku jaoks mõõdupuu, saamaks hinnangut oma senisele tööle.

Peale üldkogu toimus paaritunnise vaheaja järel pidu, kus oli rõõm näha nii paidekaid kui türikaid. Rõõm oli ka üle pikkade aastate näha Iirimaalt kohale sõitnud endist Paide ettevõtjat Vahurit.

Head Tõnisepäeva!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga