Vaida kool saab remonditud, raha olemas

Vaida rahvas on kooli remonti oodanud juba aastaid. 2015 aastal alanud aktiivsem ettevalmistus sai hiljuti tagasilöögi – riigihanke tulemusel oli parim pakkumine üle 300 000 euro kallim kui eelarves ette nähtud. Rae vallavolikogu kogunes erakorraliselt 1.märtsil olukorda arutama…

Kuigi erakorraline volikogu siis algas ikka tavapäraselt avatud mikrofoniga. Seegi tavaline, et Uukkivil oli üle anda küsimused vallavalitsusele seoses Vaida kooli remondi hankega.

Tavapäratu oli aga see, et volikogu esimees ei mäletanud mu soovi avatud mikrofonis volikogu revisjonikomisjoni esimehele üks tarvilik abivahend üle anda ja niimoodi revisjonikomisjoni tööd kergendada. Ei hakanud suurt tüli tõstma, eks annan siis kahe nädala pärast kui uus, korraline volikogu tulemas.

Erakorralise volikogu päevakorras oli vaid üks punkt:

  1. Rae valla 2016 a esimene lisaeelarve. Valla finantsjuht Tiit Keerme pidas ettekande muudatuste kohta. Rahavajadus tuleneb Vaida kooli riigihanke tulemustest, mille kohaselt on odavaim pakkumine 350 000 eurot  kallim kui eelarves ettenähtud. Katteallikaks investeerimistegevuse tulude suurendamine 150 000.- (üksikute munitsipaalkorterite müük), investeerimistegevuse kulude vähendamine 170 000.- võrra (edasi lükkub Vaida silla remont)  ning likviidsete varade vähendamine 30 000 euro võrra. Kokkuvõttes saab niimoodi suurendada 2016 a investeerimistegevuse kulusid 350 000 euro võrra ja katta Vaida kooli remondi kallinemine.

Eelarve-ja majanduskomisjoni kaasettekande sisustas Ülo Timuska ettepanekuga lisaeelarve esimesel lugemisel vastu võtta.

Volinik Potter ei olnud rahul sellega, et hanked muudkui kallimaks lähevad. Vallavanem Mart Võrklaev vastas, et kindlasti annab valla poolt eelarvestamist paremini teha, aga hanke tulemus selgub siiski  avatud riigihanke järel  ja vastab ehitusturu hinnale konkreetsel hetkel.

Potteri teine küsimus puudutas Lageri rippsilda. Detailplaneering näeb seda ette hoopis teisel kohal.

Võrklaev vastas, et 2013 a planeering näeb tõesti silda ette teisel kohal, aga uus rippsild tuleks ikka samale kohale teha kus praegune sild on. Käivad läbirääkimised maaomanikuga, et saavutada kokkulepe maa kasutuse osas. Maaomanik peab täna poolt silda enda omaks ja raske on jõuda mõistlikule kokkuleppele.

Uukkivi pani ette, et kui pool silda on eraomaniku oma siis tuleks talle esitada ka arve poole silla remondi eest. Kui maaomanik jonnib siis las vallavalitsus jonnib vastu.

Võrklaev – see ju ka kuhugi välja ei vii. Püüame ikka lahendust saavutada.

Potteri kolmas küsimus, et kas on ikka mõistlik praegusele kohale uut teha. Planeeringujärgne koht ongi parem.

Võrklaeva sõnul on praegune koht ühendatud kergliiklusteedega, uues kohas tuleb ka need kõik uuesti rajada. See on arutelu koht Lagedi rahvaga, kuhu ja kuidas sild teha.

Kogu vajunud ala on uue laudise all
Nii nagu saab uueks Vaida jalakäijate sild, uueneb ka koolimaja.

Volinik Uuemaa tundis rõõmu Vaida kooli remondi hinna selgumise üle. Küsimus majanduskomisjoni esimehele Timuskale, kas komisjon ikka vaatab ka vallavalitsuse materjale või saadab nad ilma arutamata volikogusse?

Timuska vastas, et segasele küsimusele on raske lihtsalt ja arusaadavalt vastata. Komisjonil on kasutada vallavalitsuse ametnike võimekus, sealt tulevad arvutused ja kalkulatsioonid. Eraldi võimekust ei ole.

Võrklaev täpsustas, et hanke tulemusel on Vaida kooli remondi maksumus 1,35 mlj eurot. Esialgne plaan lihtsalt natuke kõpitseda ca 400 000 euro eest on jõutud kvalitatiivselt uuele tasemele ja paratamatult on see ka kallim.

Uuemaal võttis sõna ja ütles,  et majanduskomisjonis ta rääkida ei saanud. Talle ei meeldi praegune olukord.

Endisel koolijuhil on raske vaadata, kuidas tema lahkumise järel on plaanid suuremaks kasvanud, uued mõtted tekkinud ja remontki hoopis suuremalt ette võetud. Ühe inimese jaoks on see traagika, aga kogukond ju võidab.

Kõik 18 kohalviibinud volikogu liiget hääletasid lisaeelarve vastuvõtmise poolt. Volikogu lõppes 18.03.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga