Umbusaldusavaldus Juhan Partsile

Nädala esimesel poolel oleks ma möödunud nädala sündmuseks nimetanud esmaspäevast prokuratuuri otsust lõpetada reformierakondlaste suhtes algatatud kriminaalasjad, aga nädala teisel poolel toimunud umbusaldus Partsile tõusis jõuliselt kõrvale…

Vanarahvas ütleb ikka, et ega lehte saa uskuda, sest ega ajalehes avaldatu ei pruugi tõde (või kogu tõde) olla. Sotsid aga ei arvestanud selle tarkusega ja otsustasid Pealtnägija saates nähtu põhjal algatada umbusalduse avaldamine majandus-ja kommunikatsiooniministrile,  koos Keskerakonna ja keskerakonnast vabade demokraatidega. Neljapäeval üle antud umbusaldusavalduse teksti oli küll ka lisatud uuest aastast avaneva elektrituruga seoses mõned etteheited, aga need olid pigem vaid ruumi täiteks. Põhiline umbusaldajate süüdistus käis ikkagi uue põlevkivikatla ehitamise otsustamise kohta.

Oli suhteliselt arusaamatu valik opositsioonilise erakonna poolt minna umbusaldama ministrit, kes on valitsuse konsensusliku otsuse alusel astunud samme Eesti energiajulgeoleku kindlustamise suunas. Uue põlevkivikatla ehitamine on Eesti riigi huvides tehtud otsus ja minu arvates sai ka kõige suurem kahtleja Foorumit vaadates sellest aru. Parts valitses saadet, teda täiendas asjalikult Riigikogu majanduskomisjoni endine esimees Arto Aas, mida aga tegid oponendid? Keskerakondlane Kalev Kallo püüdis süüdistada, aga kuna nappis põhjuseid ,ei tulnud see tal kuigi hästi välja. Sotside esindaja Indrek Saare parim hetk oli aga siis, kui ta asus ilmekalt deklameerides ette lugema Sven Mikseri Päevalehes avaldatud artiklit.  Argumente ministri ründamiseks ei olnud, ministril oli aga seevastu küllaga sisukaid ja asjalikke vastuseid.

Hoolimata eelmise õhtu läbikukkumisest teles otsustas opositsioon järgmisel päeval Riigikogus umbusalduse siiski üle anda. Poole tunni pärast järgnenud umbusalduse arutamisel selgitas minister Parts veelgi teemasid lahti ja sai üha selgemaks tõsiasi, et ministri umbusaldamiseks põhjust ei ole.  Nii otsustaski Riigikogu umbusalduse tagasi lükata ehk ministrit usaldada.

Miks otsustasid sotsid täiesti tühja koha pealt esitada umbusalduse Juhan Partsi vastu? Ilmselt oleks ühiskond vähem imestunud, kui oleks püütud umbusaldada hoopis mõnda teist ministrit, aga eks opositsioon teab, mida opositsioon teeb. Kummastust tekitab sotside valik saata Foorumisse endise peaministriga vaidlema Saar, aga mitte sotside peaministrikandidaat Sven Mikser.  Viimasel kõlbas Päevalehele lugu kirjutada ja Riigikogus avaldus üle anda, aga mitte otse-eetris vaielda. Eks muidugi oli suur oht rumalaks jääda ja nüüd langes see „au“ Saarele. Sellegipoolest oleks minu arvates juba aeg hakata avalikkusele tõestama, et Mikseris ikkagi on peaministrimaterjali.

Neljapäeva pärastlõunal sõitis Riigikogu Reformierakonna fraktsioon väljasõidule Läänemaale. Risti, Koluvere, Lihula ja esimese päeva kokkuvõtted Haapsalus. Läänemaa on ilus maa ja Võrumaalt Haapsallu maavanema tööd tegema läinud Innar Mäesalu sõnul on läänlased positiivsed ja elurõõmsad inimesed. Eks me kogesime seda isegi kohaliku elu üle aru pärides ja küsimustele vastates.

Reedel aga toimus Eesti Vee-ettevõtete liidu korraldatud nn „Haisuseminar“ Viljandi raekojas. Kokku oli kutsutud vee-ettevõtjad üle Eesti, et infot ja mõtteid vahetada reoveepuhastite haisu kaotamise teemal. On väga tähtis, et valitud lahendused oleksid tulevikkuvaatavad, et täna-homme valitud lahendus ei osutuks mõne aasta pärast kasutuks.  Ees on veel hulgaliselt mõttetööd ja arutelusid, et raportisse kirja saav ettepanek ja lahendusvariant(did) kindlalt tööle hakkaks ja inimeste elukvaliteeti halvendava haisu õigel moel ära kaotaks.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga