Möödunud nädala läbivaks jooneks olid sündmused Ukrainas, mis kahjuks ei näita rahunemise märke, pigem vastupidi. Reedese RE juhatuse otsusega algasid sisulised koalitsiooniläbirääkimised…
Riigikogu võttis suures üksmeeles kolmapäeval vastu avalduse Ukraina suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse toetuseks. Olin ja olen jätkuvalt kriitiline erakorralise Riigikogu istungi kokkukutsumise vajaduse üle, kuid avaldus ise oli loomulikult vajalik ja kohane. Samas oleks me saanud oma seisukohta avaldada ka tänasest algaval korralise istungi nädalal. Riigikogu avalduse vastuvõtmist kippus varjutama välisminister Urmas Paet´i ja EL välispoliitika kõrge esindaja Cathrine Ashtoni pealkuulatud telefonikõne avalikustamine. Sisu oli muidugi intrigeeriv, Paet oli häiritud sellest, et Ukraina uus võim ei näidanud tema külaskäigu ajal üles piisavat huvi Maidanil tegutsenud snaiprite tegevuse uurimise vastu. Teatavasti sai seal ju hukka mitukümmend inimest ning tõde tuleb päevavalgele tuua. Vene propaganadakanalil avalikustatud telefonikõne on märkimisväärne ka seetõttu, et pealtkuulajad on tahtnud avalikustada ka pealtkuulamise koha. Kaks esimest salvestise minutit annavad selge pildi, et nii kõne initsiatiiv kui pealtkuulamine sai alguse Brüsselist.

Infosõda Ukraina ümber kogub aga hoogu ning jätkuvalt on mul hea meel, et see ei ole üle läinud päris sõjaks. Aga kahjuks oht ei ole sugugi vähemaks jäänud. Pigem isegi vastupidi. Euroopa riikide ja USA pingutused Putinit diplomaatiliste vahenditega läbirääkimistelaua taha saada ei ole seni õnnestunud. Järjekordselt on USA võtnud kriisisituatsioonis põhilise lahenduste otsija rolli. Kui üldse ses olukorras miski rõõmu teeb siis lisandunud NATO hävitajad meie taevas ning USA presidendi telefonikonverents kolme Balti riigi presidendiga.
Neljapäevasel kohtumisel Tśehhi asevälisminister Petr Drulak´iga arutasime samuti põhiliselt Ukraina küsimust, aga samuti teisi kahepoolselt huvitavaid teemasid. Asevälisminister Drulak suundus pärastlõunal Narva, kus toimus välisminister Urmas Paet´i eestvedamisel NB 8 ja Viśegradi riikide välisministrite kohtumine. Välisministrid külastasid ka Hermanni kindlust, vaatasid üle jõe Ivangorodi suunas ning mõistsid loodetavasti sõnadetagi, mida tähendab olla Venemaa naaberriik. Eriti veel praegusel ajal.
Reedel rääkis Euroopa Komisjoni tööhõivevolinik Laszlo Andor oma tööst Euroopa Liidu asjade komisjonis ning vastas ka küsimustele. Lisaks said huvilised kaasa paar trükilõhnalist kogumikku Tööõigus ja töötamise tingimused ning Sotsiaalne dialoog. Tegu nii värskete kogumikega, et nende esitluski ei ole veel toimunud.

Pärastlõunal sõitsin Kose valla Karla külla, et oma silma vaadata üle OÜ Steelmani tootmisüksus Kuivajõe ääres ning oma ninaga nuusutada üle hais, mida tootmine levitab. Selline tunne oli, nagu oleks ajas paarkümmend aastat tagasi liikunud. Korrastamata ümbrus, puudulik aed, olematu juurdepääsutee ning suure keskkonnamõjuga tootmine. Naabruses elav Arvo Taimla on kannatanud haisu ja müra all aastaid ning kogu selle aja võidelnud oma tervise ja elukvaliteedi eest. Koht jõe kaldal ju tegelikult looduskaunis, aga täna levib mööda veepinda vaid hais ja müra, mitte linnulaul ning veevulin. See ei saa nii jääda, et keegi teenib raha teise inimese tervise kahjustamise hinnaga.
Reedel otsustas Reformierakonna juhatus moodustada läbirääkimismeeskonna Siim Kallase juhtimisel uue koalitsiooni moodustamiseks. Kuna ühisosa IRL-iga on suuremas jaos selge siis alustati ühisosa väljaselgitamist sotsiaaldemokraatliku erakonnaga. Loomulikult võtavad läbirääkimised oma aja ning ei tasu oodatagi, et esimese poole tunniga oleks asjad selged. Pealegi ei pea ka liiga kiirustama, president jõuab meieni oma plaanitud kohtumistel parlamendierakondade esindajatega alles kolmapäeval. On aega põhjalikuks ühisosas kaardistamiseks. Keskerakonnaga läbi ei räägita ning paistab, et ka president ei soovi selle erakonna juhiga kohtuda. Ilmselt seetõttu on Kadriorgu kutsutud parlamendierakondade fraktsioonide esimehed ja lisaks kaks erakonna esindajat. Erakonna esimehi ei ole eraldi nimetatud ega kutsutud.


