Ukraina teemat arutati Genfis

Rahvusvaheline Parlamentide Liit (IPU) peab 130n-dat pea-assambleed Sveitśis ja räägiti ka Ukrainast. Balti riikide parlamendisaadikud ühtlustasid seisukohti Rail Baltic´a ja Ukraina küsimustes …

Nii Ukraina parlament kui Kanada delegatsioon olid teinud  IPU-le ettepaneku lisada assamblee päevakorda erakorralise teemana resolutsiooni vastuvõtmine Venemaa agressiooni kohta Ukrainas.  Lisaks oli Süüria poolt tulnud ettepanek resolutsiooniks Süüria kohta ja Marokolt ettepanek Kesk-Aafrika Vabariigi kohta.

IPU geopoliitilised grupid (Aafrika,  Araabia , Aasia-Vaikse ookeani, Euraasia, Ladina -Ameerika ja Kariibi ja 12 Pluss) arutasid esitatud ettepanekud läbi ja kujundasid arvamuse.  Eesti kuulub koos 46 arenenud riigiga 12+ gruppi ja meie loomulikult toetasime Ukraina resolutsiooni. Rõhutasin pühapäeva hommikul toimunud koosolekul Eesti seisukohta väljendades, et oluline on Vene Föderatsiooninõukogu 1.märtsi 2014 a otsuse tunnistamine selgelt vastuolus olevaks rahvusvahelise õigusega. Teatavasti andis Vene Föderatsiooninõukogu presidendile nõusoleku kasutada relvajõudusid Ukraina territooriumil. Vastavalt rahvusvahelisele õigusele saab sõjaline operatsioon teise riigi territooriumil toimuda kas selle riigi kutsel, ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooni alusel või enesekaitseks. Õigus enesekaitsele tekib vaid relvastatud rünnaku korral ja midagi taolist Ukrainas, sh Krimmis toimunud ei ole.  Seega on tegu üheselt rahvusvahelise õigusega vastuolus oleva otsusega, mis tuleb kehtetuks tunnistada.

Esmaspäevaks ühendasid Ukraina ja Kanada oma resolutsioonid üheks ja pandi valmis ka redaktsioonitoimkond. Milline resolutsioon erakorraliselt päevakorda võetakse, seda otsustab pea-assamblee hääletuse teel.

 

Ukraina parlamendi saadik kõneleb Venemaa agressioonist Ukrainas
Ukraina parlamendi saadik kõneleb Venemaa agressioonist Ukrainas

Enne hääletust pidas emotsionaalse kõne Ukraina parlamendi saadik  ja neutraalsema Kanada oma. Aplaus oli pikk ja tugev. Vastukõnega esines Vene parlamendi liige, nad jagasid varasemalt välja ka oma kirjalikud seisukohad. Midagi uut seal ei olnud – Ukraina uus valitsus neile ei sobi ja Krimmi elanikud tahavad Venemaaga liituda jmt.

Hääletustulemus näitas, et Ukraina resolutsiooni toetuseks anti ca 500 poolthäält, aga Kesk-Aafrika vabariigi resolutsiooni toetuseks 700. Ukrainale sai saatuslikuks väga suur erapooletuks jäänud riikide häälte summa, neidki oli ca 700. Enne hääletust olid enamus eurooplasi veendunud, et Ukraina resolutsioon võidab niikuinii.

 

Pildil veel delegatsiooni liikme Marika Tuus-Laul, Jaan Õunapuu on saalist väljas ja Erki Nool seekord ei osalenud.
Pildil veel delegatsiooni liikme Marika Tuus-Laul, Jaan Õunapuu on saalist väljas ja Erki Nool seekord ei osalenud.

Samas aga kui vestlesin enne hääletus nii mõnegi Aafrika või Aasia kolleegiga siis selgus, et nende jaoks oli tegu võõra ja arusaamatu teemaga, kus nad pigem hoidusid seisukohavõtust.  Kahjuks nii ka läks. Kokkuvõttes ei võtnud IPU pea-assamblee erakorraliselt päevakorda Venemaa agressiooni Ukrainasse puudutavat resolutsiooni.

IPU-s on koos 18.märtsil liitunud Tongaga kokku 164 liikmesriiki, mõjukatest riikidest on puudu vaid USA. Ka mõned Aafrika ja Aasia riigid ei ole liikmed. Põhiline põhjus on liikmemaksu võlgnevus ja/või (enam-vähem) demokraatlikult valitud parlamendi puudumine.

Läti Seimi spiiker pr Aboltina, Tõnis Kõiv ja Leedu IPU delegatsiooni juht, endine asespiiker Vytas Gapsys
Läti Seimi spiiker Solvita Aboltina, Tõnis Kõiv ja Leedu IPU delegatsiooni juht, endine asespiiker Vytas Gapsys

Tavapäraselt kohtume assamblee ajal ka baltlastega ja soome-ugri rahvaste esindajatega. Kuna baltlastega toimus kohtumine esmaspäeva lõunal siis oli loomulikult üks põhilistest aruteluteemadest Ukraina. Lisaks kõnelesime ka Rail Baltic´ust kui meie kolme riigi ühisest huvist olla ühendatud Euroopaga. Tõdesime, et keegi meist ei soovi langetada teise eest trassivalikuid, kuid samas me ei soovi ka teiste tehtud valikute eest rohkem maksta. Ajafaktor on samuti äärmiselt oluline, et me suudaksime õigeaegselt kogu bürokraatia läbida ja taotleda Euroopa Komisjonilt toetust juba esimeses voorus. Üksmeel oli olemas.

Pildil oleva tünni musta luugi alla paned tühja plekkpurgi, surud hoovaga kokku ja oledki keskkonnasõbralik
Pildil oleva tünni musta luugi alla paned tühja plekkpurgi, surud hoovaga kokku ja oledki keskkonnasõbralik
Led-valgustitega tänavakivide peale on erinevates keeltes erinevaid sõnumeid kirjutatud.
Led-valgustitega tänavakivide peale on erinevates keeltes erinevaid sõnumeid kirjutatud.
Hotelli aknast paistis Genfi järves asuv purskkaev
Hotelli aknast paistis Genfi järves asuv purskkaev

 

 

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga