Tulevikkuvaatav riigieelarve ja võimulepe

Viimastel päevadel on toimunud palju, peaminister andis Riigikogule üle 2010 a riigieelarve, umbusaldused kukkusid läbi, sai tähistatud rahvusvahelist eakate päeva, avatud Koigi mõisakool ning Paide võimulepe ujus päevavalgele. Aga kõigest järjekorras.

Eriti tihe päev oli kolmapäev. Sinna mahtusid nii Reformierakonna juhatuse koosolek ning seejärel väikese hilinemisega alanud valitsusliidu üldkoosolek. Peaminister andis ülevaate 2010 a eelarve eelnõu üldisest seisust ning ministrid tutvustasid lühidalt valikuid oma haldusalas. 
Kella üheks jõudsid Toompeale külalised Järvamaalt. Neil muidugi vedas, sest nad said lisaks Toompea lossile ja Stenbocki majale näha kuidas peaminister 2010 a riigieelarve üle andis ning olla tunnistajaks lausa kahe umbusaldusavalduse sisseandmisele. Hiljem said külalised Stenbockis otse Ansipilt uurida, mis olid umbusalduste tagamaad.
Umbusalduste hääletus toimus juba siis, kui mu külalised lahkunud olid. Tulemus oli rohkem-vähem ette teada. Langi vastu oli 37 riigikogulast ja Paeti vastu 35. Teatavasti on umbusalduse avaldamiseks vaja vähemalt 51 poolthäält. Avalik ruum on täis järeldusi ja paljudega neist tuleb nõustuda. Meil on vaja seadust muuta, et siseminister ei teeks välispoliitilisi otsuseid üksi, meil on vaja laiemalt levitada otsustajate seas Schengeni viisaruumi tavasid ja lihtsalt targemaks saada. Üks kõige suurem üllataja selles loos oli RK väliskomisjoni esimees Mikser. Tema ju teab nii Schengeni kui diplomaatia reegleid. Aga Mikseri avaldused viisaskandaali ajal näitasid, et ta suudab oivaliselt oma teadmisi varjata, et kuulekalt parteijuhi käske täita. Jüri Pihlil on kindlasti hea meel, et tema eest nii truult sõditakse, aga Mikseri usaldusväärsus sai küll kõva löögi.
 
Neljapäeval viibisin eakate päeva tähistamisel Võrus. Kultuurimajas Kannel oli koos mitusada eakat, neile pakuti erinevaid terviseteenuseid ning minul oli võimalus rääkida pensionitest, järgmise aasta riigieelarvest jmt teemadest. Kohaletulnuil oli ka palju küsimusi, nii pensionite maksustamise kui tõusu kohta, nii uute töökohtade kui vanemahüvitise kohta, nii euro tuleku kui hindade muutumise kohta. Kõige meeldejäävam küsimus oli, et mis saab siis kui Andrus Ansip enam peaminister ei ole? Rahustasin inimesi, et mida parem Reformierakonna valimistulemus tuleb, seda kindlamini Ansip peaministrina jätkab.
Võrus sain kokku ka endise töökaaslasega pea 20 a tagusest ajast. Elusaatused on erinevad ja kui ei ole aastaid näinud siis on kontrast muidugi väga suur. Päris huvitav oli kuulata, kuidas Petserist autokütust ning suitsu ja viina tuuakse, kui palju ravimid seal maksavad jne.  
 
Reede hommik algas aruteluga, kuidas luua juurde tuhandeid toetatud lühitöökohti, vähemalt talveperioodiks. Koostöös Minu Eesti inimestega, sotsiaalministeeriumi, RMK ja paljude teiste osalistega võib ideedest asja saada. Igatahes said konkreetsed teetähised maha pandud ning ega aega oodata ei ole. Töötuid on palju ning igasugune, ka ajutine lühitöö on väga teretulnud.
Seejärel kiiresti Paidesse, sest Paide eakate päevakeskus tähistas 15 juubelisünnipäeva. Pidin oma tervituskõnes vabandama, et ei saa kohvilauda jääda, aga juba eeloleval esmaspäeval külastan päevakeskust uuesti ja siis on aega rääkida pikemalt. Pilt lillede andmisest.
Ka Järva maavanem Tiina Oraste sai reedel lilled, nii tööleasumise kui sünnipäeva puhul. Enne Koigi mõisakooli avamisele minekut jõudsin veel läbi käia Järvamaa Haiglast, et arutada Andres Müürsepa ja Vilina Hangega aktuaalseid hooldusravi projekti probleeme. Haigla poolt esitatud projekt on sotsiaalministeeriumis hindamisel ning juba varsti peaks saama selgeks, millised projektid on rohkem punkte saanud ning kellele siis raha antakse. Teeme aga tööd ja loodame parimat.
 
Koigi mõisakooli avamisele oli vallavanem Kristjan Kõljalg kohale kutsunud esindusliku seltskonna. Kultuuriminister Laine Jänes, Haridusminister Tõnis Lukas, Norra suursaadik Stein Vegard Hagen, omavalitsusjuhid, maavanem, Järvamaa mõisakoolide direktorid, muidugi kohalikud inimesed ja palju siinkohal nimetamata külalisi. Mõisakool on väga kaunilt ära remonditud ja lapsed lubasid kooli hoida. Näha oli, et õpetajatelgi, rääkimata lastevanematest oli uue koolimaja üle väga hea meel.
 
Paide võimulepe
Laupäevane Järva Teataja tõi lõpuks lugejateni Paide poliitilistes ringkondades paar kuud teada olnud fakti, et praegune võimuliit on uueks perioodiks võimu ära jaganud. Üks kokkuleppe läbivatest põhimõtetest on, et kõik säilitavad oma kohad. Muidugi ei ole see takistanud keskerakondlasi valimiskampaania käigus partneritele kuuluvaid kohti teistelegi pakkuda… Ajalehele ei avaldatud sedagi, et kokkuleppe järgi on Kersti Sarapuu linnapea kuni 2011 a Riigikogu valimisteni ja siis saabub Ivaski kord. Arvestus põhineb loogikal, et Sarapuu valitakse parlamenti. Kuid mine tea, kas valitakse?! Äkki mängitakse IRL-iga lihtsalt tuntud Suure-Peetri ja Väikese-Peetri mängu. Kõigepealt süüakse Väikese-Peetri leivakott tühjaks ja seejärel võtab igaüks juba omast leivakotist.
Tegu on kahtlemata Keskerakonnale kasuliku leppega. Nende valijate jaoks ei muutu midagi, aga kahe teise partneri valijate jaoks küll. Nemad teavad, et valides oma lemmikut, saavad nad kaasavaraks keskerakonna. 2011 a Riigikogu valimiste kontekstis aga tekib olukord, kus IRL ei ole Paides huvitatud mitte oma erakonna vaid hoopis keskerakonna heast valimistulemusest.
 
Sarapuu kordab ennast
Olles 2004 a aprillis veel viimaseid nädalaid Paide linnapea tegi Arvo Sarapuu mulle konkreetse pakkumise: tema korraldab mulle töökoha Tallinnas ja minu ülesandeks jääb tema abikaasast Reformierakonna toel linnapea tegemine. Lükkasin ettepaneku pikema jututa tagasi, sest sellised kaubad on amoraalsed. Pakkusin vastusena välja, et enne kui Kersti võiks üldse linnapea kohast mõelda, peaks ta harjutama abilinnapeana.
 
Tegelikult ei ole asjalikel tegijatel üldsegi vaja, et neid keegi mingite hämarate kokkulepete alusel kuskile aitaks, et siis elu lõpuni tänuvõlglaseks jääda. Asjalikud inimesed saavad ise hakkama. Kaido Ivaskil ei ole kindlasti vaja Arvole ninjatüdrukut mängida ja vihmavarju hoida. Ivask on pika abilinnapea staaziga end juba piisavalt tõestanud, ta saab iseseisvalt hakkama. Jaago Kuriks läks Sarapuu õnge ja lootis paar aastat tagasi Tallinna transpordikorraldajaks tööle saada. Täitis kõik korraldused, astus keskerakondagi, aga tulemus on ikka ümmargune null.
 
Paides valijate tahtega arvestamata sõlmitud võimuleppes on inimestega manipuleerimise maik man. Aga inimestega manipuleerimine ei ole koostöö. Koostöö teevad võrdsed partnerid, kes austavad teineteist. Kes ei sõida spordihoone juhi valimisel võimupartnerist üle ja ei upita pukki inimest, kelle põhihuvi on hoopis Türi vallavanemaks saamine, aga mitte spordihoone edukas majandamine. Kes ei paku valimiskampaania käigus võimuliidu partneri esindajate poolt täidetud ametikohti teistele vabadena välja.  
 
Reformierakond võidab
Lõpuks avalikult tunnistatud võimulepe on valimiseelses olukorras Reformierakonnale kasulik. Kõik valijad, kellele miski Paide juhtimise juures ei meeldi, saavad oma hääle anda meie kandidaatidele. Ainult Reformierakonna poolt häält andes on lootust, et miski Paides paremuse poole muutub.
 
 
 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga