Tśehhi parlamendivalimiste tulemused

Kuigi paljude meeli valdavad hoopis Eestis toimunud kohalike valimiste järelkajad siis järeldusi saab teha ka mujal maailmas toimuvast. Tśehhis toimusid erakorralised parlamendivalimised 25-26.oktoobril ja tulemused tulid üllatavad…

Erakorralistel valimistel on alati oma eellugu. Ei lähegi kaugemale ajalukku kui jaanuarisse 2013 kui tśehhid valisid esmakordselt otsevalimistel oma riigile presidenti. Valituks osutus Miloś Zeman. Kirjutasin sellest pikemalt 27. jaanuari blogipostituses Tśehhi sai uue presidendi.

Põhiseaduse järgi on Tśehhi jätkuvalt parlamentaarne demokraatia ja seetõttu oli suur oht, et otsevalitud president hakkab oma võimupiire laiendama. Nii ka juhtus.

Kui juunis 2013 Tśehhi peaminister Petr Neśas oma kabinetiülema vastu esitatud spioneerimise ja altkäemaksusüüdistuse tõttu tagasi astus siis ei määranud president uut peaministrit mitte parlamendi enamuse soove arvestades vaid iseseisvalt. Uueks valitsusjuhiks ja ministriteks said varasemalt Zemani erakonna ridades kandideerinud poliitikud. Tśehhi põhiseaduse kohaselt astub uus valitsus ametisse peale presidendi nimetamist ja parlamendi heakskiit tuleb alles peale seda. Senises ajaloos ei olnud president kunagi nimetanud ametisse valitsust, millel ei ole eelnevalt teadaolevalt parlamendi toetust. Seekord aga nimetas. Oodatult ei võitnud president Zemani nimetatud valitsus parlamendi usaldust ja see kutsuski esile erakorralised valimised.

Ennustused ja küsitlused näitasid nii augustis kui pea et valimispäevani, et valimised võidavad sotsiaaldemokraadid, kommunistid tulevad teisele kohale ning nad saavad kahepeale enamuse parlamendis. See oleks toonud kaasa ajaloolise olukorra, kus kommunistlik partei oleks hakanud kandma valitsusvastutust post-kommunistlikus riigis. Veel mõni nädal enne valimisi spekuleeriti ka võimaluse üle, et sotsid moodustavad vähemusvalitsuse, mis püsib kommunistide toel. Tegelikult aga ei läinud nii kui ennustati.

25-26.oktoobril toimunud parlamendivalimised tõid küll sotsidele võidu, aga mitte oodatud mahus. Valimistulemused olid järgmised:

1. Sotsiaaldemokraatlik erakond – 20,6 %

2. Slovaki päritolu miljardäri juhitud populistlik erakond nimega Ano (Jah) – 18,6 %

3. Tśehhi kommunistid – 15 %

4. Varasem parempoolne valitsuserakond TOP 09 – 12 %

5. Endise peaministri juhitud Kodanlikud demokraadid (ODS) – 8 %

6. Kristlikud demokraadid (CSL) – 7 %

7. Jaapanis sündinud ärimehe juhitud populistlik Otsedemokraatia Koidik – 7 %

Analüütikute sõnul oli tegu protestivalimistega ehk siis tśehhid “karistasid” vanu erakondi, valides uute, olgugi populistlike ja ilma varasema parlamendikogemuseta erakondade (ANO ja Otsedemokraatia Koidik) poolt. Valijad ei olnud rahul võimulolijate (varasemalt sotsid, hiljuti ODS ja TOP 09 ning Zemani partei) käitumisega, põhisüüdistuseks korruptsioon ja ärihuvide esindamine. Suuremad erakonnad kaotasid toetust, aga Zemani Kodanikuõiguste partei (SPOZ), mille auesimeheks on Tśehhi president Miloś Zeman ei ületanud isegi 5 % künnist.

On muidugi karta, et Slovaki päritolu miljardäri Andrej Babis´i juhitud ANO ja Jaapani päritolu ärimehe  Tomio Okamura juhitud Otsedemokraatia Koidik ei pruugi midagi muud poliitikamaailma tuua kui tubli annuse populismi ja oma ärihuvide esindamise. Mõlemat on vaatlejad populistlikuks juba nimetanud…

Valimised võitnud sotsiaaldemokraatliku erakonna juhi  Bohuslav Sobotka sõnul on nad valmis alustama võimuläbirääkimisi kõigi parlamenti valitud erakondadega. Seega on lootust, et Tśehhis ikka ei tehta ajalugu ja kommunistid ei saa valitsusse. Aga midagi ei saa veel välistada.

Tõnis Kõiv

Riigikogu Eesti-Tśehhi parlamendirühma esimees

One thought on “Tśehhi parlamendivalimiste tulemused”

  1. Te ei kirjutanud, et tšehhi Sotsiaaldemokraatlik erakonna liikmed olevad kommunistid, kuigi mitte punased, aga oranžid. Ainult kommunist võib öelda, et poepidajad olevad parasiidid (vari rahandusminister!!! Mládek), ainult kommunist kutsub põhja-korealasi (üks sotsiaaldemokraatlikutest maavanematest), ainult kommunistid toetavad Putinit. (Palun, vabandage mu eesti keelt, olen ainult 1-aastane iseõppija)

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga