Tõnisepäevast, jahiseadusest ja EL-ist

Tõniste olukord Riigikogus halvenes tuntavalt, aga uus jahiseadus leidis toetust ja president Toomas H Ilves nõudis EL-i teemalist diskussiooni…

Tõnis Lukas ja Tõnis Kõiv Tõnisepäeval keskkonnakomisjonis. Foto: V.Korb
Tõnis Lukas ja Tõnis Kõiv Tõnisepäeval keskkonnakomisjonis. Foto: V.Korb

Ei, ei, Toomas Tõnistega ei ole midagi juhtunud, jutt käib Tõnise nimelistest mitmuses. Teatavasti on parlamendis meid kolm: Tõnis Palts, Tõnis Lukas ja Tõnis Kõiv. Möödunud nädalasse jääb nii Tõnisepäev rahvakalendri järgi kui ühe Tõnise lahkumine. Nimelt on Tõnis Lukas alates 21.jaanuarist Eesti Rahva Muuseumi direktor ja parlamenti tuleb tema asemele Kaja Ida-Virumaalt. Seega oli põhjust möödunud neljapäeval pidulikumat komisjoni koosolekut pidada.

Töiselt jätkates tutvustasin keskkonnakomisjonile lühidalt haisuraportit, et valmistada komisjoni liikmeid ette põhjalikumaks aruteluks jaanuari lõpus. Pikemalt aga avas  keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus meile uue jahiseaduse nüansse. Nelja aasta pikkune läbirääkimiste periood maaomanike ja jahimeeste vahel on jõudnud kompromissini, mis väljendub Riigikogusse saadetud jahiseaduse eelnõus. Loodetavasti jätkub nüüd kõigil osapooltel mehisust saavutatut hoida ja hinnata. Riigikogu suurde saali jõuab jahiseaduse eelnõu 23.jaanuaril ja keskkonnakomisjoni poolne kaasettekandja on Kalle Palling.

Reedel kohtusid Riigikogu Euroopa Liidu Asjade komisjoni liikmed  EV Presidendi Toomas H. Ilvesega. Minu arvates oli  Ilves seekord eriti konkreetne ja selgesõnaline. Arutlesime eelkõige Euroopa Liidu tuleviku üle ja miks ei ole Eesti meedias erilist selleteemalist debatti tekkinud. Tuli endalgi meelde, et kui pealkirjastasin siinsamas blogis EL-i tuleviku teemalise postituse meelega provokatiivselt: Elagu Euroopa Ühendriigid! siis ega sellest midagi ei sündinud. Ilmselt ei olnud selles siiski midagi provokatiivset, kuigi tegu on täiesti teistmoodi ühendusega kui see, millega me 2004 liitusime. Riigikogu erinevatel komisjonidel on eesootavatel kuudel plaanis diskussiooni omapoolne panus anda ning loodetavasti liituvad asjaliku aruteluga ka Euroopa Parlamendi saadikud.

Euroopa Liidu tulevik on Eesti tulevik. Mitte kunagi enam üksi! Nende sõnade taga peituv üleskutse tähendab tegelikult valikut, kas ida või lääs. Võib kõlada must-valgelt, aga nii see on. Minu arvates tuleb arutada millist koostööd me teiste Euroopa riikidega arendada tahame. Eestil ei ole alternatiivi jääda üksi  Venemaa ja Euroopa vahele. Mitte kunagi enam üksi!

Uus sõna: bolshevapslus, see on ühendus bolshevismist ja vapslusest, iseloomustab väikest seltskonda inimesi, kes kõigest kõike teavad ning on avalikult parlamentaarse riigikorra vastu. Esineb tänapäeva Eestis.

Järvamaa 2012 a spordisündmus ML maadlusturniir.
Järvamaa 2012 a spordisündmus ML maadlusturniir.

Teisipäeval osalesin Maaspordikeskuse nõukogu koosolekul, kus muuhulgas arutati järjekordse Maalehe maadlusturniiri korraldusküsimusi. Eelmisel aastal tunnustati ML maadlusturniiri Järvamaa aasta võistluse tiitliga. Pildil on auhind, taamal Eesti Olümpiakomitee president Neinar Seli ja Maaspordikeskuse nõukogu liige Heino Märks. Maaspordikeskuse nõukogu kinnitas maadleja ja treeneri stipendiumi saajad kuid kahjuks jäi noorsportlase stipendium välja andmata avalduste puudumise tõttu. Järgmine kord tuleb FB-s reklaami teha:)

Möödunud nädalal sai ka võisteldud. Jüri Gümnaasiumis toimus sõudeergomeetritel sõudmise võistlus nimega Tõmba Jüri.  Eraldi oli välja kuulutatud juhtide jõukatsumine ning 500 meetri sõudmine läks mul esikoha vääriliselt. Kuigi vanameister Jüri Jaanson soovitas tõmmata ajaga 1.30 siis võiduaeg tuli 3,7 sekundit suurem. Teisele kohale tõmbas end Rae vallavanem Mart Võrklaev ja kolmandaks abivallavanem Madis Sarik. Vaata ka videot võidusõidust.

Hetk enne 500 m sõudmise algust. Foto: K:Lasn
Hetk enne 500 m sõudmise algust. Foto: K:Lasn
Tõmba Jüri juhtide võistluse autasustamine. Foto: K.Lasn
Tõmba Jüri juhtide võistluse autasustamine. Foto: K.Lasn

 

 

Nädalavahetusel aga on kõige toredam tegevus väikese külma (-5 kraadi) ja päikesepaistega kelgutamine:)

Kelgumäel kelgutamas
Kelgumäel kelgutamas

2 thoughts on “Tõnisepäevast, jahiseadusest ja EL-ist”

  1. “Uus sõna: bolshevapslus, see on ühendus bolshevismist ja vapslusest, iseloomustab väikest seltskonda inimesi, kes kõigest kõike teavad ning on avalikult parlamentaarse riigikorra vastu. Esineb tänapäeva Eestis.”

    Konkreetseid nimesid paluks!

    Kes on need inimesed, nimeliselt, kes teie arvates sinna seltskonda kuuluvad?

    1. Seal, kus räägiti bolshevapslusest, ei räägitud konkreetsetest nimedest. Kes aga meediat jälgib ja riigis toimuvaga kursis on, see võib ise vabalt bolshevapslasi nimetada. Veel enne aga soovitaks lugeda täna kirjastuse Varrak poolt ilmutatavat Ilmar Raamoti mälestusi.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga