TFTAK – mis see on?

Tallinna Tehnikaülikooli juures, seitsmekordse büroohoone viimasel korrusel asub koht, kus tehtava töö tulemusel on säilivad toidud kauem, on parema lõhna ja koostisega ning väljanägemisega. Ei, see ei ole köök vaid hoopis labor, kus luuakse tulevikku…

TFTAK tähendab Toidu-ja Fermentatsioonitehnoloogia Arenduskeskust, kus luuakse uudseid ja innovaatilisi lahendusi toidutööstuse jaoks. Piltlikult öeldes võetakse ettevõtjalt tulnud probleem laboris n ö tükkideks ja teaduslikult asjale lähenedes leitakse probleemile lahendus ning selle lahenduse juurutamisel ettevõtja konkurentsivõime paraneb.

TFAKi labor on hea näide, kuidas on võimalik teaduse ja tootmise koostööst tulu saada läbi tehnoloogiliste probleemide lahendamise. Olgu selleks siis bakterite kasvatamine, modelleerimine, marjakrõpsude valmistamine, uute piimatoodete välja töötamine, uute analüüsimeetodite välja töötamine vmt.  Näiteks laboris väljatöötatud lahenduse kasutuselevõtu järel ei vaju maitsvad marjakrõpsud enam kokku ühtlaseks massiks vaid säilitavad oma kaubandusliku välimus.?

 TFTAK on ideaalne paik ülikoolis õppivale noorele, nii bakalaureuse, magistri kui doktori taseme töö tegemiseks. Arenduskeskuses on kaitstud hulgaliselt doktoritöid ja avaldatud teadusartikleid rahvusvaheliselt tunnustatud teadusajakirjades. Arenduskeskuse koostööpartneriteks on maailma suurim pärmide tootja Lallemand Inc, neile kuulub Eestis Salutaguse Pärmitehas. Kõikide oma uute toodete katsetused viivad nad läbi TFTAK-i laboris Tallinnas.  Koostööpartneriteks on veel sellised tuntud tegijad kui Du Pont, Paulig Group, Valio, Applikon, Premia  ja lisaks veel kümneid (täna veel) väiksemaid tublisid ettevõtteid.

TFTAK hea näide sellest, kuidas teadustöö saab ettevõtlusele appi tulla, ettevõtlus omakorda kaasa aidata teaduse arengule ning koostöös sünnivad uued tooted, mis võiksid kasvatada Eesti toidutööstuse tooteportfelli ja suurendada ekspordivõimekust.

 Eesti piimatööstus vajab nii kiireid kui pika-ajalisi strateegiaid. Kui lühikeses perspektiivis on vaja kiiresti turg leida seni Venemaa turule läinud piimatoodetele siis pikemas perspektiivis on abiks siiski tootearendus ja siin on TFTAKi laboris tehtaval arendustööl suur roll.

Elektrooniline infotahvel labori sissepääsul teatab külalistest
Elektrooniline infotahvel labori sissepääsul teatab külalistest

Külastasime koos väliskaubandus- ja ettevõtlusminister Anne Sullinguga 25.novembril laborit, et tutvuda ja saada infot, kus luuakse uudseid ja innovaatilisi lahendusi toidutööstuse jaoks.

Ministri sõnul tuleb lähiaastatel kindlasti suurendada Eesti piimatöötlemise võimekust, et meil oleks võimalik toorpiima asemel eksportida kõrgema väärtusega tooteid. Tehnoloogia arenduskeskustest peaks Euroopa Liidu perioodi 2014-2020 lõpuks kujunema aga rahvusvaheliselt tunnustatud arenduskeskused, kus lisaks Eesti ettevõtjatele vajalikele arendustöödele suudetakse pakkuda ka välisettevõtetele huvipakkuvat kõrgetasemelist arendustööd.

 TFTAK-i nõukogu esimehe Aavo Sõrmuse sõnul on nende klientidest kolmandik rahvusvahelised ettevõtted, seega on see arenduskeskus juba tõestanud end usaldusväärse partnerina ning loonud ettevõtetega koostöö jätkumiseks väga head eeldused.

Tehnoloogia arenduskeskuste (TAK) programmiga on ettevõtjatel Euroopa Liidu eelarveperioodil 2014-2020 senisest lihtsam liituda. Tehnoloogia arenduskeskuste toetuste eelarve perioodiks 2014-2020 on 40 miljonit eurot. Maksimaalne toetuse summa ühe taotleja kohta on 7 miljonit eurot. Toetuse määr abikõlbulikest on keskmiselt 50%. Meedet rahastab Euroopa Regionaalarengu Fond ning toetuste taotlusi võtab vastu Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus.

Vasakult Raivo Vilu, Urmas Sannik, Anne Sulling, Tõnis Kõiv, Kaupo Reede, Martha-Beryl Grauberg ja Egert Rööpson
Vasakult Raivo Vilu, Urmas Sannik, Anne Sulling, Tõnis Kõiv, Kaupo Reede, Martha-Beryl Grauberg ja Egert Rööpson

TFTAK on väga hea näide, kuidas sihikindlalt ja eesmärgistatult asju ajades on võimalik jõuda maailma absoluutsesse tippu.

Suur tänu külaskäigu eest nõukogu esimees Aavo Sõrmus, teadusjuht Raivo Vilu ja tegevjuht Urmas Sannik.

Soovin jõudu ja edu Eesti tuleviku sisustamisel kogu TFTAK-i meeskonnale!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga