Telekomist, 2010 a eelarvest ja kohalikest valimistest

Andrus Ansipi juhitav valitsus otsustas müüa vähemusosaluse Eesti Telekomis ja kinnitada järgmise aasta riigieelarve. Kohalikud valimised andsid end tunda nii Toompea miitingul, Markovi loos, aga loomulikult ka Paides.

Kas 27 %-lise riigi osaluse müümine Eesti Telekomis tähendab, et EMT levi kaob ära? Rumal küsimus. Kahjuks ei saa välistada, et sarnast mõttekäiku püüab mõni opositsioonipoliitik välja tuua, et kritiseerida valitsust seoses telekomi aktsiate müügiga. Elisas ega Tele2-s ei ole riigil mingit osalust, aga kõik toimib.

 
Tõsiselt jätkates võib välja tuua mitmed põhjused, miks Eesti Telekomi müük mõistlik tegu on:
  • valitsus aktsepteeris TeliaSonera ülevõtmispakkumist Eesti Telekomi aktsiate osas hinnaga 93 krooni aktsia kohta tingimusel, et sel aastal makstakse veel täiendavalt dividende 6,99 krooni aktsia kohta ning ettevõtte dividendipoliitika fikseeritakse vähemalt kolmeks aastaks;
  • Eesti telekommunikatsiooniturg on täielikult avatud konkurentsile ning puudub strateegiline vajadus riigi osalemiseks aktsionärina Telekomis. Lisaks kaob osaluse müügi korral teoreetiline võimalus huvide konfliktiks regulaatori ja aktsionäri vahel.
  • Täiendava dividendi maksmine parandab valitsussektori tasakaalu 2009 a 518 miljoni kroni võrra. Osaluse müügist, erakorralistest dividendidest ja dividendide tulumaksust laekub riigile kokku üle nelja miljardi krooni, mille võrra saab riik võtta vähem laenu või kasutada reserve, rahaline võit sellega seoses 260 mlj krooni.
Vabariigi Valitsus kinnitas 2010 aasta riigieelarve, mis täidab Maastrichti kriteeriume ehk viib meid suure tõenäosusega euroni, aga ei vähenda pensione ega muuda Vanemahüvitise maksmise süsteemi. Konkurentsivõime tagamiseks suurendatakse investeeringuid ning hariduskulusid ning kaitsekulutused jäävad samale tasemele. Eesti riigi välisvõlg kasvab järgmisel aastal 13,5 protsendini SKP-st. Samas aga prognoositakse Euroopa Liidu liikmesriikide keskmiseks võlakoormuseks aastal 2015 hirmuäratavat 100 %-i SKP-st.
 
Neljapäeval vestlesin meeleavaldajatega Toompeal. Kõik eakad, kellega rääkisin, olid sunnitud tunnistama, et lavalt valetati kui öeldi, et pensioni ei ole tõstetud. On küll tõstetud. Nii sel aastal, rääkimata eelmistest. Pension Eestis on viimase viie aasta jooksul tõusnud kaks korda. 2004 aastal oli keskmine vanaduspension 2305 krooni, 2009 a aga 4783 krooni. See on fakt, mille vastu saab ainult alatult valetades. Kahjuks peavad mõned keskerakondlased valetamist osaks poliitikategemisest. Tõesti kahju.
Tallinna volikokku saamise tung on ka Markovi loo põhjuseks. Kuidas muidu seletada ühe ministeeriumi kantsleri kirja teisele saatmise võimendamist ministrite tasemele. Rääkimata riigisaladuse lekitamisest, mis ju lausa kuritegu on. Huvitav saab olema jälgida prokuratuuri ja kapo käitumist kuriteo fakti uurimisel… Aga hoolimata kõigest sellest rähklemisest ei ole teema üldse seotud kohalike valimistega, puudutades hoopis Eesti välis-ja julgeolekupoliitikat.
Tegelik kohaliku poliitika küsimus tõusis päevavalgele hoopis Paides. Nimelt kukkus järjekordselt läbi linna vara müük. Paide linna eelarvesse planeeritud 2,7 miljonit krooni jääb laekumata. Kui on teada, et eelarves jääb 2,7  miljonit tulu puudu siis tuleb samapalju kas vähendada kulusid või leida uusi tuluallikaid. Nüüd tuleb istuval linnavalitsusel kohe koostada negatiivne lisaeelarve ning esitada see veel enne valimisi volikogule. Ei ole õige jätta eelarveaukude lappimine järgmisele volikogule ja linnapeale.
 Paide linna kodanikel on õigus teada:
  • millised tegevused või kulutused tuleb rahapuudusel veel sel aastal ära jätta?
  • kas linna asutuste töötajate palkade väljamaksmiseks raha jätkub?
  • kui suured võlad on linnal erinevate võlausaldajate ees ning millal need tasutud saavad?
  • kas näiteks maksumaksja raha eest enesereklaami täis topitud linnaleht ilmus sel aastal viimast korda? 
  • jne
Karta on, et keskerakondlik linnapea ja rahapoliitika juht püüab maksimaalselt varjata linna finantsseisu ning hoiduda lisaeelarve toomisest volikokku. Samas on iga tänase volikogu liige, eriti just koalitsiooni kuuluv, vastutav linnaeelarve puudujäägi eest, sest nende toetusel on saanud linnapea tegutseda.
 
Aga kõigest hoolimata tuleb nädalavahetus ilus, soe ja päikesepaisteline. Head nädalavahetust!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga