“Teeme ära” vallutab maailma samamoodi kui Skype

Sain positiivse vastuse oma ettepanekule lisada maailma parlamentide suurfoorumil esitatavasse raportisse Eestist alguse saanud koristustalgude „Teeme ära“ tutvustus.

Parlamentidevahelise Liidu (IPU) sekretariaat saatis vastuskirja, et minu suvel tehtud ettepanek tutvustada sügisesel assambleel Eestist alanud koristustalgusid, mis tänaseks levinud mitmele mandrile, on lülitatud kohtumisel esitamisele tulevasse raportisse.

 „Teeme ära“ on suurepärane algatus, mis võib Eestile maailmas tuua samavõrra positiivset tuntust kui siin kirjutatud suhtlusprogramm Skype. Selle vahega, et Skype on tänaseks saanud maailma suurima tarkvarafirma Microsoft äri osaks, koristustalgud on aga kodanike vaba tahte avaldus ja kodanikuühiskonna toimimise suurepärane näide.

IPU-le suvel saadetud kirjas meenutasin, kuidas 2008. aasta 3.mail kogunes üle Eesti 50 000 vabatahtlikku (pea 10 protsenti tööga hõivatud elanikest), et kokku koguda metsa alla, kraavidesse, teeservadesse ja mujale ebaseaduslikult maha visatud prügi. Kokku koguti kümneid tonne jäätmeid ning Eestimaa muutus palju puhtamaks. Algatuse eestvedajaks oli Rainer Nõlvak, kelle ümber koondus vabatahtlikke grupp nimega „ Teeme ära“.

Grupi initsiatiivil on koristustalgud Eestis toimunud ka järgnevatel aastatel ning laienenud esialgu naaberriikidesse (Läti, Leedu), aga hiljem juba ka teistesse Ida-Euroopa riikidesse ja koguni suurriikidesse teistel kontinentidel – Indiasse ja Brasiiliasse. Riigikogu liikmed on olnud esimesest talgupäevast alates aktiivsed kaasalööjad nii korraldustoimkonnas kui ka koos muu rahvaga koristustöödel. Vähemalt kolmandik Eesti parlamendi liikmetest on erinevatel aastatel oma osalemisega talgupäevi toetanud.

„Teeme ära“ mõju Eestis on tänaseks ära hinnatud – 22,5 miljonit eurot väärt töö tehti vabatahtlike toel ära 0,5 mlj euroga. Riigimetsa Majandamise Keskuse hinnangul on 2008. aastast alates ebaseadusliku prügi probleem metsades vähenenud 75 %. Samuti on ühiskonnas on kasvanud arusaamine jäätmete kogumise vajalikkusest ja jätkusuutlikust elukorraldusest.

Eesti Riigikogu liikmetele on auasi toetada Eestist pärit hea algatuse levimist. Riigikogu poolt IPU Eesti rühma juhiks valitud saadikuna tahan seda igati teha.

Rahvusvahelise Parlamentidevahelise Liidu 122. assamblee toimub oktoobris Šveitsi pealinnas Bernis.

 

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga