Tarand aitab Savisaart

Indrek Tarandi äkiline soov aidata Keskerakonda Eesti Vabariigi presidendi valimistel ei pruugi olla omakasupüüdmatu…

Tarand püüab pehmendada Keskerakonna regionaalparteistumise ohtu ehk siis meeldida ka eestlastele. Toomid, Kõlvartid ja Stalnuhhinid vajavad ju vastukaaluks mõnda eesti meest, et sotsidelt valijaid tagasi meelitada. Teiseks püüab Tarand pehmendada Savisaare idarahaskandaali. Siinkohal on paslik üle korrata, et Reformierakond välistab jätkuvalt igasuguse koostöö Venemaalt, otseselt KGB-ga seotud isikult valimiskampaaniaks raha küsinud Edgar Savisaarega. Paratamatult kerkib üles küsimus, et miks küll Indrek Tarand seda kõike teeb?!

Tuleb tunnistada, et Euroopa Parlamendi liikme töö Tarandile sobib. Märkimisväärse hüvitise eest saab ta suhteliselt vabalt oma aega planeerida ning aktiivselt esineda siin ja seal. Kui Eestist vaadates panna eurosaadikud pingeritta siis asetaksin Tarandi kindlasti esimese kolme sekka. Värskeimalt tuleb meelde tema pingutused Teeme Ära aktsiooni maailma viimist toetava EP resolutsiooni vastuvõtmise nimel. On täiesti arusaadav, et Tarand soovib saada praeguse parlamendi koosseisu volituste lõppemisel tagasi valituks. Teist korda 2009 a fenomeni korrata ei ole võimalik. Seadust on muudetud, nimekirjad on nüüd avatud ja inimesed saavad valida oma meeliskandidaadi poolt. Tarand vajab tagasivalimiseks erakonda, mille nimekirjas uuesti kandideerida. Ainult Keskerakonnas jäävad kohad „vabaks“. Veteranpoliitik Siiri Oviiri mittekandideerimist kaaluti juba 2009 a. Väga ebatõenäoline on tema kandideerimine 2014 aastal. Teine eurosaadik Vilja Savisaar-Toomast ei kogunud 2011 a Riigikogu valimistel just liiga palju hääli ja kas erakond tahab, et ta 2014 kandideerib?! Pigem mitte. Keskerakonna toetajaskonda arvestades saavad nad ühe või isegi kaks kohta Euroopa Parlamenti ning küll Indrek Tarand juba sellega arvestada ja kaupa teha mõistab. Lihtne diil – Tarand aitab Keskerakonda presidendivalimistel ja Keskerakond aitab Tarandit europarlamendivalimistel.

Teiste erakondadega on samasugust kaupa väga raske teha, sest huvilisi on oma erakonna sees piisavalt ja Keskerakonnast erinev juhtimisstiil muudab kokkuleppe tegemise raskeks. Savisaarega kokkuleppeks on aga hea aeg, sest Keskerakond on praegu suhteliselt nõrk ja keeb sisevastuoludes. Pealegi olid RE, IRL ja SDE keskpartei presidendivalimiste kontekstis nurka mänginud, sest Keskerakonnast ei sõltunud enam midagi. Kokkulepe Tarandiga parandab Savisaare positsiooni erakonna sees, vaigistab teisitimõtlejaid ja toob äkki tagasi isegi mõned eestlastest valijad.

Eeltoodud mõttekäiku toetavad ka Tarandi esmased kandideerimise põhjendused – eesmärgiks on nurjata hääletus Riigikogus ning jõuda Valijameeste kogusse. Seekord siis ilmselt ei hoia keskerakondlased Riigikogus presidendi valimistest kõrvale ehk võtavad sedeli välja ja toetavad oma kandidaati. Kui panuseid panna siis ma panustaks pigem sellele, et Ilvese ja Tarandi kandideerimisel Riigikogus saab Ilves rohkem hääli kui kolmel teda toetada lubanud erakonnal saadikukohti on. Aga eks me näe, terve „hapukurgihooaeg“ veel ees.

Lõpetuseks tahan rõhutada, et meie ei ole Tarandi vastu.  Reformierakond on  Toomas Hendrik Ilvese tagasivalimise poolt. Reformierakonna jaoks ei ole presidendivalimised ega Eesti iseseisvus laiemalt võttes mingit järjekordne „pullitegemise“ koht vaid tõsine asi. Toomas H. Ilves on olnud Eestile hea president ja Reformierakond toetab tema uuesti valimist Eesti presidendiks järgmiseks viieks aastaks.

PS! Muide, ei Indrek Tarand ega Edgar Savisaar arva, et Tarandist võiks Eesti Vabariigi President saada.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga