Sotsiaalvaldkonna eelarve ja PÜG

Sotsiaalminister tutvustas Riigikogu sotsiaalkomisjonile 2011 a riigieelarve sotsiaalvaldkonda minevat osa ja Paide Ühisgümnaasiumi noortega oli lausa kaks kohtumist.

 

Järgmisel aastal investeerib riik haiglatesse ja riiklikesse hoolekandeasutustesse vähemalt 431 miljonit krooni, millele  lisandub omaosalus.

Sotsiaalministeeriumi 2011. aasta eelarve kokku on 41,3 miljardit krooni, mida on ühe miljardi võrra rohkem kui käesoleval aastal. Eelarve jaguneb suures plaanis järgmiselt: 20 miljardit pensionid, 12 miljardit ravikindlustus, 4 miljardit laste-ja perepoliitika ja 4 miljardit kõik muu.

Eriti märkimisväärne on just investeeringute maht. Nii haiglate kui hoolekandeasutuste energiasäästlikumaks muutmiseks investeerib riik järgmisel aastal üle saja miljoni krooni. Siit tuleb kaks võitu korraga – hooned saavad korda ja reaalne rahaline kokkuhoid küttekuludelt.  

Kuigi majandusolud on keerulised on sotsiaalvaldkonna eelarve tublisti kasvanud.  Võrreldes 2010. aastaga kasvasid 260 miljoni krooni võrra peredega seotud toetused ja hüvitised ning tervelt 461 miljoni krooni võrra pensionide väljamaksetele kavandatud raha. Pensionide väljamaksete kasvu põhjuseks on pensionäride arvu kasv ning pensioni saajate staaži ja tasutud sotsiaalmaksu kasv. 

Oluline märk on puuetega inimeste abivahenditele mineva raha suurenemine ning HIV’i ja AIDS’i raviks panustatav 120 miljonit  krooni. Puuetega inimestele abivahendite soetamiseks on planeeritud eelarvesse 95 miljonit krooni, mis peaks kaasa tooma ootejärjekorra kadumise. 

Paide Ühisgümnaasium

Kõigepealt oli mul hea võimalus koos keskkonnaminister Jaanus Tamkiviga PÜG-i õpilasele Rainis Provornikovile üle anda mürateemalise uuringu eest teise koha vääriline auhind.  Rainise uuringu teemaks oli Müra Paide Ühisgümnaasiumis ja juhendajaks Maarika Männil.

Seejärel oli mul hea meel olla võõrustajaks PÜG-i projektile “Noored ja meedia“, mis tõi Toompea lossi  pea kolmkümmend noort nii Paidest kui Helsingist. Kiitust väärivad siinkohal tublid õpetajad pr Anne Kivimäe ja pr Liivi Aare ning infojuht Toomas Tippi, kes noorte jaoks väga huvitavaid projekte ellu aitavad viia. Tutvumine Helsingin Sanomat toimetuse tööga ja päev Toompea lossis – seda ei juhtu just iga päev.

Loodetavasti saan vastata ka õpetajate kutsele tulla projekti “Tagasi kooli” raamides Paide Ühisgümnaasiumi abiturientidele tundi andma. Igatahes Koeru Keskkooli ja Türi Gümnaasiumiga on juba kokkulepped olemas.

One thought on “Sotsiaalvaldkonna eelarve ja PÜG”

  1. Olen Teie nn. fānn juba aastakümneid.Soovin teile edu ja vastupidavust ses pingelises töös! PĀIKEST TEILE! Lugupidamisega: Saamu,Paidest.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga