Sinine taevas ja mustad oliivid*

Just nii kõlab Andres Arraku soovitatud raamatu pealkiri, kus inglasest isa ja poeg  kirjeldavad Kreekasse maja ehitamise võlusid ja valusid. Finantskriis kestab, “tulemüüre” tahetakse üha kõrgemaks ehitada, viidatud raamat aitab laiemalt ja sügavamalt pilti näha.  Sügiseni kestev Maailmakoristuskampaania algas Sloveenias, Portugalis, Tuneesias, temaatiline plakatinäitus on väljas Eestis…

Raamatu üks peategelastest John Humphrys on pensionil olev Briti ajakirjanik, kelle säästud lubavad osta maalilise Egeuse mere ääres majakese, millel on väärikas ajalugu ja kaunis nimi: Villa Artemis. Majakesest tuleb aga tänapäeva mõistes villa alles ehitada, sisuliselt nullist alustades. Plaanide elluviimiseks kuluvad aastad kirjeldavad hästi Kreeka era-ja avaliku sektori toimimist. Õigem oleks küll öelda mitte toimimist.

Olles ise 2004-2005 töötanud kinnisvara arendusega tegelevas firmas, tulid osad Kreeka probleemid väga tuttavad ette. Üha paisuv kinnisvaramull võimendas ehitussektori muresid. Iga mees, kes oskas kellut käes hoida, nimetas end ehitajaks. Kes ei osanud, see hakkas ühemehe ehitusfirma juhiks. Kvaliteet oli suhteline mõiste, sest paljusid asju tehti lihtsalt esimest korda elus. Ettemaksu maksta ei tohtinud, sest peale seda mindi teisele objektile, kus raha ei olnud veel makstud. Raha saamise lootus oli ainuke motivatsioon, mis mehi ja ühemehefirmasid üldse objektile kohale tõi. Pidev balansseerimine, mille tulemusel said majad muidugi lõpuks valmis (nagu Kreekaski), kuid oluliselt hiljem lubatust ja kallimana loodetust.  Ühesõnaga kinnisvarabuumi aegsed probleemid ehitajatega Eestis olid väga sarnased raamatus kirjeldatud Kreeka oludega.

Avalik sektor ehk erinevad load ja kooskõlastused on Eestis siiski kogu aeg suhteliselt hästi toiminud, e-riigi arenemine on asjaajamist veelgi sujuvamaks muutnud. Kreekaga ei ole midagi võrrelda.

Kuu aega tagasi otsustas Riigikogu toetada Vastastikuse Mõistmise memorandumi (MoU) projekti ehk toetada koos teiste riikidega Kreeka abistamist kriisist väljatulekul. Arvestades värskeid emotsioone loetud raamatust ning infot Kreeka edusammudest Vastastikuse Mõistmise memorandumi (MoU) täitmisel olen arvamusel, et tõesti võib raske olla muutusi (veel vähem kiireid muutusi) Kreekas uskuda. Aastakümnetega (või lausa sadadega) kujunenud lõuna-euroopalikku suhtumist üleöö saksalikuks või põhja-euroopalikuks just ei muuda. Aga ega neil valikut ju ka ei ole. Eelkõige avalikku sektorit reformimata abilaenusid ei saa ja kõik kukub kokku. Seega tuleb kreeklastel pingutada meie mõistes tavapärase olukorra saavutamise nimel.

*Raamatu täispealkiri on Sinine taevas ja mustad oliivid. Ellujäänu lugu majaehitusest ja paabulinnu tagaajamisest Kreekas. Autorid John Humphrys ja Christofer Humphrys. Soovitan osta ja läbi lugeda, Kumu poest saab 15 euroga. Läbilugemine tõstab meie eneseteadvust ja  toidab rahvuslikku uhkust.

Postimees online avaldab reedel Financial Times´ist pärit uudise, et euroliit plaanib EFSF-i ja ESM-i ühendamist, liitmist, koos tööle jätmist. Märkasin uudist peale Riigikogu Euroopal Liidu asjade komisjoni istungit, kus me just esimese punktina sedasama arutasime, rahandusminister Jürgen Ligi osavõtul. Kuna variante on mitmeid ja ideed veel toored siis mingit seisukohta oli raske kujundada. Eks me kõik ole peale rahandusministrite mitteametlikku kohtumist märtsi lõpus targemad. Materjalid on mõistetavatel põhjustel ametkondlikuks kasutamiseks, et rahaturge mitte ärritada, spekulatsioone toita.

24.märtsil algas World Cleanup 2012, mis kestab 25.septembrini. Ametliku kodulehe andmetel starditakse sel nädalavahetusel Portugalis, Sloveenias ja Tuneesias. Kokku on osalemas 85 riiki. Kõige selle juures on vaja meeles pidada, et tegu on Eestist alguse saanud  projektiga (iga tutvustav video mainib, et esimest korda toimus aktsioon 2008 a Eestis) ja kajastab hästi meile omast mõtteviisi – teeme ära! Võtame kätte ja teeme ära, ilma pikalt seletamata, kasutades ja luues innovaatilisi vahendeid. Eesti märk maailmas ongi kui üks pidev näide tegemistest, ettevõtmistest, mis alguses tunduvad võimatutena, aga tegelikult õnnestuvad. Taasiseseisvumine, oma raha kasutuselevõtt, Tiigrihüpe jne, jne. Isegi tasakaalus riigieelarve ja madala võlakoormuse võib siia ritta seada.

Jaanuaris Jänedal toimunud World Cleanupi rahvusvahelise meeskonna seminaril olid väljas meie kooliõpilaste joonistatud plakatid. Hämmastavalt sisukad pildid, mõned neist nii hea kvaliteediga, et lase või kohe trükimasinast läbi ja kleebi seintele. Ülevaatlik näitus plakatitest on väljas spordiklubis Arigato.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga