Riigikogus räägiti maailmakoristusest

Korraldasin Riigikogus Parlamentidevahelise Liidu delegatsiooni juhina kolleegidele teabepäeva, et rääkida, milliseid võimalusi pakuvad Eesti kuvandi tutvustusele ülemaailmsed koristustalgud Let’s do it World. Prügikoristuskampaania algataja Rainer Nõlvak jagas soovitusi, kuidas parlamendisaadikud teadmist selle kohta maailmas levitada saaksid.

 

Võime uhkusega öelda, et üks järjekordne hea Eesti asi on leidmas teed maailma. „Teeme ära“ kampaaniast on kujunemas Eesti jaoks samasugune märk nagu Skype või korras rahandus ja väike riigivõlg. Idee on ju ise-enesest väga lihtne – teeme ise oma riigi, kogukonna puhtamaks, elukeskkonna paremaks. Kindlasti on see levitamist väärt ja Riigikogu liikmed saavad siin erineval moel kaasa lüüa. Ma olen ise viimase aasta jooksul maailmakoristust tutvustanud maailma parlamentide esindusfoorumil, mis ühendab 162 riigi esindajaid, kolleeg Imre Sooäär on sama teinud Vahemeremaade liidus ja Rainer Vakra ühel rahvusvahelisel konverentsil Azerbaidzaanis.

Selleks, mida iga Riigikogu liige maailmakoristusest teadma peaks ja kuidas Eestist väljaspool viibides infot jagada, rääkis World Cleanup 2012 kampaania eestvedaja Rainer Nõlvak. Teda olid kuulamas parlamendisaadikud kõikidest fraktsioonidest. Ühiselt pakuti välja ideid, milline on Riigikogu liikme roll maailmakoristuse tutvustamisel. Üks võimalus on, et Riigikogu liikmed saavad infot levitada kahepoolsete parlamentidevaheliste sõprusrühmade kaudu. Tegelikult piisab veebiaadressist, mida jagada. Sealt leiab tähtsama info erinevates keeltes, sealhulgas innustava video.

2008. aastal Eestist alguse saanud „Teeme ära“ prügikoristuskampaania on tänaseks laienenud üle maailma. Rohkem kui 2 miljonit vabatahtlikku on osalenud koristuskampaaniates Eestis, Lätis, Leedus, Portugali, Indias, Sloveenias, Serbias, Soomes, Rumeenias, Bulgaarias, Moldaavias, Ukrainas, Cambodias, Venemaal, Ungaris ja Brasiilias. 2012. aasta maailmakoristuskampaaniast (World Cleanup 2012), mis kestab 24. märtsist kuni 25. septembrini, osavõtmist on kinnitamas juba peaaegu saja riigi vabatahtlikud ja sihiks on hõlmata kokku ca 300 miljonit inimest.

PS! Loodetavasti leiame lahenduse ka probleemile, kui jäätmekäitlusettevõte pankrotistub ja jäätmed jäävad seetõttu käitlemata. Üks neist pankrotistunust ettevõtetest oli Teeme ära kampaania lepingupartner (nagu see üldse midagi tähendaks), järgmine jäätmekäitlusettevõte, mis ei ole kuidagi seotud Teeme ära kampaaniaga on väidetavalt kohe pankrotti minemas. Kas jäätmekäitlusettevõtted vajavad kindlustust, mis kataks riski?! Arutuse koht. Üks on aga küll selge, et Teeme ära kampaania seostamine ühe pankrotti läinud ettevõttega sobilik ei ole.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga