Riigikogu kolmapäevane (14.november) kell 14.00 algaval istungil on üheks päevakorrapunktiks riigi 2013 a eelarve II lugemine. Opositsioon on lubanud maksimaalselt eelarve teist lugemist venitada, seetõttu kestab istung vähemalt neljapäeva hommikuni. Järgnevalt ülevaade täistunni kaupa parlamendi istungist…
Istung algas kell 14.00. Esimene tund kulus keskerakondlastel arupärimiste üleandmisele. Kokku 21 arupärimist ja seetõttu jõudis istung teisipäeval poolelijäänud eelnõu arutamise juurde alles mõni minut enne kolme. Pulti asus õiguskomisjoni esindaja Anvelt ja keskerakondlased (aga mitte ainult) asusid küsima…
Kell 15.00 Peale neljakümmend minutit sai pulti õiguskomisjoni esimees Pomerants, et pidada ettekanne ja vastata küsimustele. Ikka tegu eelnõuga, mis soovib ära kaotada võimalust kokkuleppemenetluseks politseiniku ründamise süüasjades.
Kell 16.00 Ikka veel on puldis Pomerants, kes täpselt veerandi tundi hiljem sai küsimused vastatud. Milline imetlusväärne põhjalikkus ühe eelnõu käsitlemisel, kahjuks langeb sellele venitamise vari. Peale kahe opositsioonipoliitiku kõnet saime asuda hääletamise juurde. Aga enne veel esimene 10 minutiline vaheaeg Keskerakonna palvel. Esimene neist… Hääletus näitas, et 52 RE, IRL-i ja demokraatide saadikut olid eelnõu vastu ja ta langes menetlusest välja. Seejärel valitsuse esitatud pensionikindlustuse seaduse eelnõu. Jällegi opositsiooni kõne ja 10 min vaheaja soov.
Kell 17.00 Paar minutit peale viit hääletus. 83 saadikut olid seaduse poolt ning pensionisüsteem saab jälle paremaks. Järgmine punkt – Võlaõigusseadus. Jälle opositsiooni sõnavõtt ja 10 min vaheaeg. Viimane punkt enne eelarve arutelu on Eesti osaluse suurendamine Euroopa Investeerimispangas. Kui tavaliselt otsustab Riigikogu selle paari minutiga siis nüüd on opositsioonil palju küsimusi. Mitmed neist sellised, et komisjonipoolne ettekandja peab andma lühima võimaliku vastuse: “seda me komisjonis ei arutanud”.
18.00 küsimused jätkuvad. Seejärel üks kõne ja parandusettepaneku hääletus peale 10 min vaheaega. Seejärel lõpphääletus, mille ees omakorda vaheaeg.
19.00. Seitse minutit tagasi algas 2013 a riigieelarve eelnõu teine lugemine. Pulti asus rahanduskomisjoni esimees Sven Sester, kes peale ettekannet asus vastama küsimustele. Kolleeg Aivar Sõerd juhtis veel enne arutelu algust Riigikogu esimehe tähelepanu sellele, et enamus Keskerakonna parandusettepanekuid on seadusvastased, sest katteallikaks on märgitud astmeline tulumaks ja ettevõtete tulumaksu tõstmine. Samas ei ole Keskerakond esitanud Riigikogu menetlusse vastavaid eelnõusid. Hoolimata sellest otsustas rahanduskomisjon, et siiski lisab (ebaseaduslikud) parandusettepanekud riigieelarve eelnõu juurde ja laseb suurel saalil nende üle lõplikult otsustada.
Toompea lossi ees toimub Keskerakonna meeleavaldus. Terve plats on täis tünne, kus sees süüdatud lõkked. Mõneminutiline platsil viibimise tulemusel jäi suitsuving riietele külge. Ilmselt seetõttu ei viibinud ka Edgar Savisaar mitte platsil vaid oli varjul lossi fuajees. Platsil pakuti teed ja pirukat, teistkordsel küsimisel (teises keeles) sain ka teada, mis teed pakutakse. Mina küll ei usu, et platsile tulnud inimesed aru saavad, miks nad seal on ja mille vastu protestivad. Aga tee oli muidugi päris hea, pirukat ei hakanud proovima:)
20.00 Küsimuste-vastuste voor kestab. Samal ajal annab Juhan Kivirähk nii suure saali rõdul kui koridorides intervjuusid. Otseülekannet on tegemas Tallinna TV ja näha on olnud nii Delfi kui Õhtulehe ajakirjanikke. Aga ilmselt tuleb neid hiljem juurde, “uudiseid” jahtima.
21.00 küsimused-vastused jätkuvad. Tuleb tunnistada, et Sester annab vägagi selgeid ja põhjalikke vastuseid. Kel huvi siis nendega tasub Riigikogu stenogrammi abil tutvuda.
22.00 neli minutit tagasi lõpetas rahanduskomisjoni esimees küsimustele vastamise ja algasid läbirääkimised ehk kõned. Vaatamata sellele, et Sester oli vastamisel viisakas ja põhjalik, sildistas esimene kõneleja Sven Mikser ta kohe ära “isalikuks õpetajaks” ja seejärel luges üles ette kõik need hüved, mida sotsid inimestele jagaks. Loomulikult jättis mainimata, milliseid maksutõuse lahke kulutamine kaasa tooks. See ongi opositsiooni võlu – neil ei ole mingit kohustust mõelda riigieelarve tulude peale, nemad vaid kulutaks. Koalitsioonierakonnad aga ei pääse vastutusest eelarve tulude laekumise üle. Kella kümnest algaski kõnede voor, mis kestab kokku vähemalt kolm tundi ehk ulatudes otsapidi homsesse päeva.
23.00 kõned, kõned, kõned…
00.00 kõned, kõned, kõned. Vahele ka üheminutiline juhataja vaheaeg, sest puldi mikrofonid vajasid restarti. Tallinna TV pakkis asjad kokku ja lahkus. Mõned ajakirjanikud aga istusid jätkuvalt kohvikus ja “õngitsesid” uudiseid, või vähemalt kildegi:)
01.00 mahakeeratud hääl ja helendav teleriekraan ei sega väikest aga väga vajalikku unepausi.
02.00 teatavasti ei saa kabineti seinakrapi istungile kutsuvat häält maha keerata ja seetõttu ei saanud jääda märkamata, et just täpselt kell 2 öösel toimus esimese riigieelarve parandusettepaneku hääletus. Kuna rahanduskomisjon oli ettepanekut arvestanud, hääletas üle 40 saadiku ettepaneku poolt, vastu ja erapooletuid ei olnud. Hääletamine ja vaheaegade võtmine oli alanud…
03.00 nii ta läheb, kuus parandusettepanekut tunnis. Koalitsiooni ülekaal on mitmekordne ehk siis sel ajal kui opositsioon magab, teeb koalitsioon und trotsides tööd. Vaheaegadel loetakse tahvelarvutitest värsket Ekspressi…
04.00 kuidas väikesed asjad võivad suurt rõõmu teha. 13.-nda muudatusettepaneku hääletusel jõudis IRL-i fraktsioon enne Keskerakonna 10 minutilist vaheaega paluda kaheminutilist vaheaega. Seega 8 minutit puhast võitu. Milline rõõm:) Oma osa oli siin muidugi ka istungi juhatajal ja keskfraktsiooni ase-esimehel. Seaduse järgi saab enne hääletust võtta kokku 10 minutit vaheaega ja kui üks fraktsioon on 2 minutit ära võtnud siis võib teine ülejäänud 8 võtta. Seekord jäi aga kaheksa võtmata ja keskfraktsiooni esindaja ei protestinud ka.
05.00 Loomulikult rohkem mingeid ajavõite koalitsioon ei saanud, sest keskerakond muutus edaspidiste vaheaegade võtmisel hoolikamaks. Kella viiest vahetus istungi juhatajana Jüri Ratas puhanud ja värske Laine Randjärve vastu. Kõik muu jätkus muutusteta.
06.00 iga kümne minuti tagant kostev istungikutsung häirib küll, aga sellegipoolest on võimalik tukastada.
07.00 hakkab vaikselt ka opositsionääre saali juurde tulema, näevad väga puhanud välja.
08.00 soe puder söödud, tass kohvi joodud ning enesetunne juba enam-vähem. Lossis on üha rohkem sagimist, Terevisioon teeb otselülitusi. Räägiti öisest istungist, kusjuures opositsiooni poolelt oli rääkimas sots, kuigi vaheaegu võtsid ja tegelikult ööd sisustasid ikkagi keskerakondlased. Praegu aga kuuleme ajalehtede tutvustust Kaja Kallase ja Urve Palo poolt. Nad näevad head välja, sest mõlemale anti fraktsiooni poolt öö n ö “vabaks”.
09.00 Saadikuid üha lisandub ning hakkab juba tavalise tööpäeva mõõtu välja andma. Kui mitte arvestada koalitsioonisaadikute magamata nägusid ja natuke väsinud väljanägemist. Aga lastetoetuste, pensionide ja palgatõusu eelarve, mis samal ajal alandab ka üldist maksukoormat on kahtlemata pingutust väärt.
10.00 algas Riigikogu neljapäevane istung. Keskerakondlased on kokku kirjutanud hulga arupärimisi ja annavad neid üle. 2 min tutvustuseks ja pool minutit pulti minekuks ja sealt tulekuks. Nii see aeg kulub. Praktika näitab, et hiljem võetakse mitmed arupärimised enne vastamist tagasi. 45 minuti pärast algas, jätkus eelarve teine lugemine ehk parandusettepanekute läbihääletamine ja 10 min vaheaeg enne seda.
11.00 Ikka sama muster, 10 vaheaega ja hääletus. Nii jätangi oma külalised iga 10 min tagant kohvikulaua taha üksinda istuma, et hääletama kiirustada ja seejärel naastes püüda sama koha pealt arupidamist jätkata. Suures osas see isegi õnnestub, väikeste kordamiste hinnaga.
12.00 kõik jätkus tavapärasel moel suures saalis. Ikka vaheaeg ja hääletamine. Nüri protseduur, milles on väga raske midagi sisulist näha.
12.55 sai Riigikogu istung läbi, sest keskfraktsiooni esimees Kadri Simson võttis järjekordse kümneminutilise vaheaja. Seaduse kohaselt kestab Riigikogu istung neljapäeviti kella 10-13-ni.
Riigikogu jätkab 2013 a riigieelarve eelnõu teist lugemist järgmise nädala teisipäeval. Oli arutusel ka variant kutsuda täna kella viieks kokku erakorraline istung ja menetleda muudatused lõpuni (kasvõi reede hommikuni), aga lõpuks otsustati siiski järgmise nädala kasuks.
Seekordse ööistungi muutis eriliseks, et mitte ühtegi korda opositsioon ei proovinudki ennast koondada ja mõnda ettepanekut sisse hääletada. Varasematel aastatel on seda ikka juhtunud ning näiteks 2010 a jäi koalitsioon peale vaid ühe häälega. Seekord aga opositsioon kahjuks ei püüdnudki. Häältevahekord saalis oli enamjaolt kolmekordse ülekaaluga koalitsiooni kasuks. Lisatud foto on pildistatud kell 4.53 varahommikul.