Riigikogu hakkab otsustama Ülemiste kallaste avamist

Täna (16.detsembril) andsin Riigikogule üle Veeseaduse muutmise eelnõu, mis loob vajalikud eeldused Ülemiste järve lõunakaldale promenaadi rajamiseks…

Juba ammu ei asu Ülemiste järv enam linna servas vaid inimasustus on järve lõunakaldal juba tuhandetes loendatav. Seega on aeg muuta mõtteviisi ja asuda Ülemiste järve kaitsma järve ümber elavate inimeste abil, mitte nende eest.

Vee sissevool ja väljavõtt asuvad lähestikku, promenaad aga eemal
Vee sissevool ja väljavõtt asuvad lähestikku, promenaad aga eemal

Ülemiste järve voolab aasta keskmisena Pirita-Ülemiste kanalist sisse samapalju vett kui veepuhastusjaam joogiveeks järvest võtab. Kuival suvel juhitakse lisavett Paunküla ja Soodla veehoidlatest ning sademerikkal ajal lastakse üleliigne vesi toru kaudu Russalka juurest merre.  Pirita-Ülemiste kanali suubla ja veepuhastusjaam asuvad suhteliselt lähestikku järve idaosas. Kavandatav promenaad aga järve lõunakaldal.

Peetri seltsi algatatud ja Rae vallavolikogu poolt toetatud Ülemiste järve lõunakaldal asuva tee kasutuselevõtmine promenaadina kasvatab märkimisväärselt elanike elukvaliteeti.

Palju on tulnud tegeleda eksiarvamustest tulenevate vastuväidetega. Seadusemuudatus ei luba ei vee sisse ega talvisel ajal vee peale minna, vaid lubatud saab olema kaldal liikumine, tervisespordi tegemine, jalutamine, jalgrattaga sõit jmt  tegevus.

Ülemiste promenaadi eelnõu üleandmine
Ülemiste promenaadi eelnõu üleandmine

Tutvustasin aasta tagasi Ülemiste järvekalda inimestele avamise ettepanekut avalikkusele  ning rõhutamist vajab, et  Ülemiste järve puhul tuleb korraga silmas pidada kahte asja – esiteks praeguste järve ohustavate suurte riskide  maandamist ja teiseks inimeste elukvaliteeti kasvatavat järve lõunakalda avamist tervisespordi vajadusteks.

Arutelul RK Keskkonnakomisjonis jõudsime koos ASiga Tallinna Vesi üksmeelele, et praegusteks suurteks riskideks on järvest ülelendavad lennukid, möödasõitvad autod ning pahatahtliku ründe oht kanali suublas. Inimeste liikumine järve lõunakaldal aga erinevatel hinnangutel endast riski ei kujuta ning ja seega saab järve lõunakaldale promenaadi rajada.

Täna üleantud eelnõu kohaselt lisatakse Veeseadusesse säte, mille kohaselt Vabariigi Valitsus kehtestab Ülemiste järve veehaarde sanitaarkaitseala (välja arvatud akvatooriumi) osad, kus on lubatud viibida kõigil inimestel.

Kaitseme järve koos inimestega, mitte inimeste eest!

Postimees Tallinn City,

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga