Riigikogu 90

Riigikogu 90 juubeli puhul peeti Riigikogu puldist mitmeid kõnesid.

Parlamendi esimees Ene Ergma kutsus üles langetama kiireid otsuseid. Kas on tekkinud uus kriteerium otsuste mõõtmiseks. Enam ei ole oluline kvaliteet, läbikaalutus, mõjude arvestus vaid hoopis kiirus?!
EV President Toomas H.Ilves oma kõnes aga hoopis hoiatas liigse kiirustamise eest. Tema arvates võib parlament mõnikord ka pidurit vajutada, kui arutamine seda nõuab.
Riigikohtu esimees Märt Rask tõi samuti välja, et mitte kiirus ei ole seadusloomes oluline vaid ikka kvaliteet. Viimast väljendavad muuhulgas ka sisukad kõned seaduse vastuvõtmisel, mis on hiljem kohtunikele abiks seadusandja tegeliku tahte väljaselgitamisel.
Peaminister Andrus Ansip rõhutas demokraatia olulisust ning tema tsiteeringud 1929 a Postimehest mõjusid väga kaasaegselt.
Ei pääsenud kolmekümnendate aastate kriisiajal väljendatud mõtete tsiteerimisest ka riigikontrolör Mihkel Oviir. Teistest kõnelejatest eristus selgesti õiguskantsler Indrek Teder, kes kutsus parlamenti üles rohkem arutama riigielu strateegilise arengusuuna üle ning vajadusel kasvõi riigikogu saalis eelnõusid koostama.
 
Riigikohtu esimees Märt Rask kutsus üles arutama parlamentarismi tuleviku üle Eestis aastal 2119, Eesti Vabariigi Riigikogu 200 sünnipäeval. Kõigepealt peab ikka oma praktika tekkima, alles siis on mille üle arutleda.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga