Rein Langi kõne

Kuigi uus nädal toob kaasa vanad probleemid (näiteks firma-autode maksustamine, riigieelarve tulude ebapiisavus jne) siis nädala avapauk sündis ikkagi Riigikogus kella kolme paiku alanud Rein Langi lahkumiskõnes…

Teatavasti teatas kultuuriminister Rein Lang juba 21.novembri telesaates Kahekõne oma tagasiastumisest ning lubas seda teha talle omasel moel ehk kirglikult. Täpsemalt käis lubadus Riigikogu ees peetava kõne kohta, kus pidi esitatama “kaabak-ajakirjanike” nimekiri. Vähemalt selline mulje jäi meediast, et nimekiri on tulemas ja möödunud neljapäevane Eesti Ekspress esitas juba oma versiooni tagasiastumise kõnest ja ajakirjanike nimedest. Kranaadi rubriigis küll:)

Kes ootasid Langi kõnest nimekirja, need ilmselt pettusid või ohkasid kergendatult. Konkreetselt leidsid ära nimetamist vaid Kaarel Kressa ja Kaarel Tarand, kaudsemalt veel mõned (nimesid oli muidugi rohkem, aga pean silmas vaid negatiivses võtmes esitatuid). Vaid kaudselt kirjeldati ajakirjanikku, kes teise ajakirjaniku unenäo kirjeldust päev hiljem faktina levitama hakkas ja ühe päevalehe omaniku idanaabrile trükiteenuse osutamisest toetuvat äri nimetati ka vaid üldiselt, sõjajärgse Soome näitel.

Üldiselt oli aga kõne suunatud näilisuse probleemi teadvustamisele. Eesti on muutunud näilisuse maaks, kus paljusid ei huvita mitte tõde vaid rahuldumine pealiskaudsuse ning vale levitamisega. Kord juba elektroonilisse meediasse levinud vale jääb sinna alles ka peale tõe selgumist, isegi peale vale eest vabandamist.  On-line meedia sõnumeid jagatakse mitmeid kordi ja iga järgmist jagajat huvitab üha vähem algse sõnumi tõepärasus.

Lang pööras palju tähelepanu sotsidele ja seda minu arvates pigem positiivses (vähemalt neutraalses) võtmes. Sotsid on teinud oma tööd opositsioonierakonnana ning see ongi nende töö (vähemalt täna, loodetavasti ka edaspidi, vähemalt minu arvates). Samas on aga taunitav tendents esitleda mõnda sotsi kord poliitikuna siis jälle eksperdina. Üks inimene ei saa korraga kahes rollis usutav olla, tuleb teha valik.

Samas ei saa mõnda valikut jällegi teha. Kui sotside esitletud eksperdi arvates peaksid kultuuri teemadel sõna võtma ainult teatud kriteeriumitele vastavad (kultuuri)inimesed siis kes on see (ajatolla), kes inimeste vahel vahet teeb (vastavalt siis sõna andes või võttes)? Demokraatlikus ühiskonnas asjad nii ei käi.

Suurt osa meie ühiskondliku arvamuse kujundamisel mängivad suhtekorraldusfirmad. Erinevalt ajakirjandusest on neil raha, mille eest sõnumeid toota ja meediasse sisestada. Mõnel juhtumil on lausa avalikult öeldud, et kui oleks õigel ajal suhtekorraldusfirma kaasatud, oleks nii mõnigi probleem kas ära jäänud või vähemalt väiksem skandaal olnud. Kas vaba ja eetikakoodeksi järgi (vähemalt ideaalis peaks ju nii olema?) toimetava ajakirjanduse asemel kujundavad ühiskondlikku arvamust hoopis suhtekorraldusfirmad?

Rein Lang saabub tagasi Riigikokku ja siin ootab teda ees suur tööpõld. On tal nüüd ju määratult rohkem aega mõelda, kuidas oma kõnes esile toodud probleeme lahendada.

Meedial aga on valik, kas analüüsida Langi kõnet ja suuta sealjuures enesekriitiline olla või pöörduda kohe uue kultuuriministri otsingutele. Viimane variant annab võimaluse kriitika maha vaikida. Uus kultuuriminister selgub hiljemalt kolmapäeva, 4.detsembri Reformierakonna juhatuse koosoleku lõpuks.

PS! Rein Langi kõne stenogramm Riigikogu kodulehelt.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga