Pronkssõdurist ja muustki

Tallinn on olnud paar viimast päeva pättide ja politsei kokkupõrgete kohaks.

Olles Eestist eemal, sain tormilistest sündmustest kodumaal aimu, kui Järva Teataja ajakirjanik  reedel (27.aprillil) SMS-i saatis ja öistele sündmustele kommentaari soovis. Saatsin sõnumi vastu ja küsisin, milliste sündmustega tegemist on? Vastuseks sain, et pronksmees viidi öösel minema. Tuleb tunnistada, et see teade tegi meele väga rõõmsaks.
Mõne tunni pärast vaatasin telerist Euronewsi kanalilt uudiseid ja siis sain aimu pronkssõduri äraviimise tagamaadest, õigemini öeldes, sündmustest, mis viisid kuju kiire kõrvaldamiseni.
Olen kindlal veendumusel, et Vene riik on juba pikemat aega kulutanud raha ja muidki vahendeid, et Eestis mingi jama kokku keerata. Pronkssõdur oli provokatsioonide alustamiseks sobilik. Eestimaal elab parasjagu nõukogude inimesi ehk Homo Soveticusi, kelle jaoks iseseisev Eesti ei ole arusaadav ega aktsepteeritav. Põhiliselt on need inimesed vene rahvusest, kuid on ka muudest rahvustest, sealhulgas eestlasi. Rahvus ei olegi siin määrav. Oluline on, et inimese arusaamisesse ei ole jõudnud iseseisva riigi olemus ega riigi kodaniku roll oma riigi ühiskonnas. Eks siin ole põhjuseid rohkemgi.

Olen täiesti nõus Järvamaa politseinikega, kelle arvates tuleks Tallinna linnapea Edgar Savisaar kriminaalvastutusele võtta tema väljaütlemiste ja isegi tegevusetuse viimastel päevadel. Ka kõige viimastele kahtlejatele pidi selgeks saama, et Savisaar on meid (loe:Eesti riiki) valmis kohe maha müüma. Eelkõige muidugi Vene riigile, oma koostööpartneri Ühtse Venemaa võimuritele. Kaitsepolitsei on meid teavitanud Vene saatkonna kohtumiste mõjust mõnede inimeste käitumisele rahutuste korraldamisel. Ei imestaks sugugi, kui me varsti kuuleme, kuidas Keskerakonna esimees on kas otse või oma jüngrite abil käitumisjuhiseid võõrriigi saatkonnast saanud. Muidugi võis see tal kõik ka puhtast pugejalikkusest nii välja kukkuda, et kõik mida Tallinna linnapea tegi või tegemata jättis, oli vesi pättide ja sellega koos ka Putini Venemaa veskile.

Eesti Politsei ees aga võtan mütsi maha, nemad kaitsesid meid pättide eest ja kaitsevad ka edaspidi. Kusjuures iga päevaga on politseil juures kogemust ja oskusi, kuidas veelgi paremini erakorralistes oludes toime tulla. Kui kasvõi üks keskerakondlane julgeb Riigikogus välja tulla arupärimistega peaministrile või siseministrile Tallinnas
toimunu kohta, siis tuleb neile selgelt koht kätte näidata. Ev Riigikogu ei ole koht, kus Vene riigi huve esindada ja raskel perioodil asjatuid küsimusi küsida. Kui olukord normaliseerub, siis on paras aeg rahulikult kogu toimunu läbi analüüsida ning edaspidiseks järeldused teha. Ei kahtle hetkekski, et politsei analüüsimise esimesel vabal momendil ka ette võtab. Kui keskparteilastel on soov kindlasti midagi küsida, siis küsigu oma erakonna esimehelt – mida ta võttis ette selleks, et pättide ja nende kaasajooksikute laamendamist ära hoida. Seni on linn osanud ainult häbematul kombel rahanumbreid kokku lüüa, palju kogu selle mäsu tagajärgede likvideerimine maksma läheb, et siis Vabariigi Valitsuselt kõik sisse kasseerida. Minu arvates on Tallinna linnal täiesti kohatu küsida raha linna kordategemise eest. See peaks olema auküsimus linnale  – teha võimalikult kiiresti jälle kõik korda.

Kõik, kellele ei meeldi iseseisev Eesti riik, eesti rahvas ja eesti keel, kes ei suuda end asetada iseseisva Eesti riigi elanikeks, tuleb siit paratamatult lahkuda. Alati on mõistlik valida vabatahtlik lahkumise tee. Siseministri viimatise avalduse alusel ähvardab kuni 60 inimest elamisloa tühistamine ja sellest tulenev Eestist väljasaatmine. Kõik nad on olnud aktiivsed
rahutustes osalejad. Eesti riik ei salli vargaid ja laamendajaid, lõhkujaid ja rüüstajaid. Ega ma ausalt öeldes ei teagi riiki, kes selliseid inimesi salliks.

Tahan rõhutada, et kindlasti ei tohi toimunud lõhkumiste ja märatsemiste eest vastutust lajatada kõigile venelastele. Ei ole mingit põhjust süüdistada igat venekeelset inimest eestivastasuses, nii me teeme neile ülekohut. Põhilised lõhkujad tulid siiski Venemaalt ja probleem on nende kaasajooksikutes, kelle arv on erinevatel hinnangutel mõni tuhat inimest. Muust rahvusest elanikke on Eestis aga üle kolmesaja tuhande. Probleemide juuri tuleb otsida ja neid on mitmes kohas. Ebakvaliteetne haridus venekeelsetes koolides, erinevad infoväljad jne. Toimunud sündmused annavad uue tõuke probleemide väljatoomiseks ja nende lahendamiseks. Näide tõsistes puudujääkidest koolihariduses oli pühapäevases Aeg luubis näidatud koolilaste räuskamine EV Riigikogu ees. Nad on Eesti Vabariigis sündinud ja kasvanud!!! Millised on need kodud, kus noored on üles kasvanud,  kes on need õpetajad, kes on neid õpetanud, mis inimesed neist saavad? Kas haridusministeerium mingitki ülevaadet koolides toimuvast omab? Palju küsimusi, mis peavad lähiajal saama kõik vastuse.

EV President Toomas H Ilves on öelnud, et oma riik ei saa kunagi valmis, teda tuleb pidevalt ehitada ja tema eest hoolt kanda. Toimunu äratas paljud rahulolust üles, sundides mõtlema Eesti riigi peale, meie rahvuse ja riigi ajaloole. Igaühel meist tuleb Eesti riigi peale mõelda, oma riigist hoolida, ise midagi ära teha. Algatuseks sobib väga hästi, kui me oma lastele või lastelastele üle kordame, millal ja kuidas Eesti riik sündis, kuidas vahepeal iseseisvus kadus ja siis uuesti tagasi võideti. Tundub, et see on küll väga väike asi, mida ette võtta. Aga suured asjad saavadki alguse väikestest.

Tõnis Kõiv

Postitatud 29.aprillil 2007

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga