President valitud! Täiendatud

Riigikogu tegi ajalugu ja suutis vastavalt EV Põhiseadusele valida ära presidendi, oodatult osutus valituks Toomas H. Ilves. Riigikogu istung algas täpselt kell 13.00 Ene Ergma juhatamisel. Kohal olid kõik 101 Riigikogu liiget, mis tekitas saalis üllatuskahina. Tavaliselt ei ole isegi Riigikogu esimesel istungil kõiki kohal, ikka on keegi kuskil millegi muuga hõivatud.

Meediatähelepanu oli tavapäraselt suur. Riigikogu rõdult vaatas saali üle kümne kaamera.

Tarand tegi muidugi end jälle tolaks, kippudes Riigikogu saali presidendi looźi. Õnneks juhatasid kantselei ametnikud ta tema õigele kohale ehk külaliste rõdule. Presidendilooźis saab istuda siiski ainult üks. Eestile on kombeks – üks president korraga!

Istungi rakendamisel on võimalus esitada seaduseelnõusid või arupärimisi. Keskerakondlane Kalev Kallo leidis sobivat olevat esitada arupärimine majandusminister Juhan Partsile põlevkivituha kasutamise kohta teede-ehituses.

Kui Vabariigi Valimiskomisjoni esimees Heiki Sibul oli ära nimetanud registreeritud kandidaadid ja üle korranud valimiste korra, sh sedelite täitmise korra, algaski hääletamise tund. Pr Ene Ergma kuulutas vaheaja välja kell 13.12.

Vaheaeg lõppes 14.12. Valimiskast toodi saali, turvaplomm oli terve, proteste ei olnud. Kell 14.21 hakkas valimiskomisjon hääli avalikult lugema. Kui Toomas H Ilvese poolt antud häältest oli lugetud 68, vallandus juba esimene aplaus. Teine käteplagin siis kui kokku tuli 73 toetushäält. Tarandi tulemuse (25 häält) peale oli saalis piinlik vaikus. Kehtetuks tunnistati 2 sedelit (hääletatud mõlema kandidaadi poolt) ja 1 märgistamata.

14.28 saabus saali Toomas H Ilves. Riigikogu juhataja pr Ene Ergma kuulutas Ilvese presidendiks valituks. Mõne hetke pärast tegi seda ka Vabariigi Valimiskomisjoni esimees Heiki Sibul. Eks tegelikult oleks pidanud muidugi vastupidi olema, kõigepealt ikka valimiskomisjon ja siis alles Riigikogu.

14.32 pidas Toomas H Ilves parlamendi ees lühikese tänukõne. Tänas parlamenti ja lubas teenida Eesti Vabariiki Põhiseaduse sõna ja mõtte järgi.

Ametlik osa oligi sellega lõppenud. Kuluaarides jätkus arutelu, et kes ikkagi hääletamata jättis, või sedeli rikkus. Küll arvati, et vanad rahvaliitlased või hoopis need, kes ise sooviksid (või on soovinud) presidendiks saada jne. Aga tegelikult ei olegi sel ju enam tähtsust, sest president on valitud.

Eesti rahvas võib kindel olla, et Eesti Vabariigi Põhiseadust täidetakse presidendi poolt ka edaspidi nii sõnas kui vaimus. Et president seisab demokraatia, kodanikuühiskonna ja üksikisiku vabaduste eest. Eesti sai omale hea presidendi!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga