President lõpetas aasta kõva sõnaga

EV President Toomas H. Ilves väljendas end oma aastalõpu sõnavõttudes väga selgelt, mõistes Venemaalt valimiskampaaniaks raha küsimise hukka ning andes lõpliku kohtumõistmise valijate kätesse. Vastukaja ei jäänud tulemata, oli nii oodatut kui üllatuslikkugi

Presidendi tegevust saadab vastuoluline kriitika. Küll on häda, et ta ei ütle midagi ja siis on jälle häda, et miks ta nii palju ütleb.

Eesti Vabariigi President Toomas H Ilvese aastalõpuintervjuu oli igati kohane parlamentaarse riigi presidendile. Ta avaldas oma seisukohti ja arusaamu lähtudes eelkõige riigi põhiseaduses kirja pandud presidendi rollist. Kõige kõvem seisukohavõtt käis Venemaa rahaga Eestis poliitika tegemise kohta. President Ilves välistas võimaluse, et tema presidendina saaks peaministri portfelli anda või isegi  ametisse nimetada isikut (või parteid), kes on naaberriigi rahaga kampaaniat teinud. Väga väärtuspõhine seisukoht presidendilt.

Sellest hoolimata (või hoopis sellest tulenevalt?!) saime reaktsioonidest presidendi kindlameelsele seisukohavõtule lugeda, et a) presidenti ei ole Eestile üldse vaja (sotsioloog EPL-is); b) president sekkub Keskerakonna siseasjadesse (KE esimees Postimehes), c) president otsustas rahva eest valimistulemuse ära (endine rahvaliitlane Allik Postimehes).

Kas pole imelik?

Minu arvates tuleb hoopis kiita president Ilvest selgete seisukohtade omamise ja nende väljaütlemise eest. Venemaalt pärit raha kasutamine erakonna valimiskampaanias on väga selgelt meie iseolemise, omariikluse püsimise küsimus. Seda ei saa mingil juhul taandada Keskerakonna siseküsimuseks ega ka mitte munitsipaalkoalitsioonide püsimise või lõhkumise küsimuseks. Keskerakondlased veiderdavad teemal, kas ikka Savisaar küsis või ei küsinud raha jne, aga ei ole mitte poole lausegagi andnud selget seisukohta, et nad on selgelt vastu või vähemalt taunivadki Venemaalt pärit raha kasutamist valimiskampaanias. Meeldetuletuseks soovitan veelkord lugeda Kapo peadirektori käskkirja .

Eesti inimesed (valijad) said aga president Toomas H. Ilveselt selge sõnumi – tema mõistab Venemaalt pärit rahaga valimiskampaania tegemise hukka. Nüüd on juba valija otsustada, kas ta nõustub presidendiga või mitte. Otsustamispäev on 6.märtsil. Mitte keegi teine peale kõrgema võimu kandja ehk rahva ei saa anda lõplikke hinnanguid ei poliitikutele ega erakondadele.

Naastes president Toomas H Ilvese sõnavõttude juurde tuleb tunnistada, et Eestil on hea president. Ta ütleb siis kui öelda on ja tal on väärtushinnangud väga selgelt paigas. Teadmised Eesti riigi seadustest samuti. Mulle meeldib, et president täidab seadusi.

PS! Head alanud aastat!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga