Presidendi kõnest, lisatud ka video

EV President Toomas H Ilves kõneles aastapäevakõnes väga olulistest teemadest ja Paidest näite toomine tuletas mõned seigad ajaloostki meelde. Järgnevalt mõned kommentaarid märksõnade kaupa. Kõigepealt oli hea meel kuulda, et Toomas H Ilvese arvates on Eesti osalemine euroala päästeprogrammis, sh Kreeka abistamises õige tegu, sest alternatiivid oleks Eestile kahjulikud. Me ei peaks mitte osatama hädasolijate suunas vaid levitama maksimaalselt Eesti kogemust kuidas üles ehitada lihtsa maksusüsteemiga toimivat riiki, kus ei elata üle jõu.

Presidendi poolne selge rõhutamine, et igapäevakulutusteks laenu võtmine on hukatuslik, on eriti kohane eesootavate streikide peale mõeldes. Täna erinevates Euroopa riikides leviva võlaprobleemi tegelik sisu ongi ju aastatepikkuses elamises üle jõu. Külluslikud sotsiaaltoetused ja hüvitised, inimeste heaolu on üles ehitatud laenatud rahale ja nüüd hakkab maksmise aeg kätte jõudma. Kuna aga elanikkond vananeb ja sündimus on kahanenud, ei ole peale kasvanud uusi maksumaksjaid, kes oleks valmis laenude ja intresside tasumist enda peale võtma. Kreekale pealesurutav majandusprogramm (vastastikuse mõistmise memorandumi nime all) on ilmekas näide kärbetest, mis on hädavajalikud ülekulutamise vähendamiseks. Sellest kirjutasin pikemalt eelmises postituses.

Paide näide tõi mulle meelde aasta 2004 kui Vabariigi Valitsus pidas Paides väljasõiduistungi. Andsin Paide linnapeana peaminister Juhan Partsile lõunasöögi käigus üle kirja, kus Paide ja Järvamaa soovisid saada nelja ametkondliku regiooni kõrval viiendaks – Kesk-Eesti regiooniks keskusega Paides. Peaminister vaidlustas isegi regioonide olemuse, rääkimata viienda loomise toetamisest.

Aastal 2012 aga soovitaks ma praegusel Paide linnapeal pöörduda kas valitsusjuhi või vastutava ministri poole ettepanekuga lõpetada Järvamaa killustumine nelja regioonikeskuse vahel ja kuulutada Järvamaa selgelt Põhja-Eesti regiooni osaks.  Möödunud kaheksa aasta jooksul on ametkonnad regioonid valmis teinud, neid eitada ei ole enam võimalik. Tallinn-Tartu maantee muutub Mäo suunas üha rohkem neljarealiseks, Järvamaa inimeste liikumissuund on ikka pealinna poole olnud, miks mitte see nii ka ametkondade jaoks ära otsustada.

Omaette küsimus on muidugi, et miks peavad inimesed ametnike juurde sõitma, kas oleme bürokraatia vohama lasknud?! Internetiajastul, digiallkirja ja e-riigi tingimustes ei peaks ega tohikski olla vajalik ametiasutusse kohale sõita, asjad peaks saama mugavamini ja odavamalt aetud.

Üle seitsmesaja aastase ajalooga Paide linn aga ei saa kindlasti otsida oma olemise õigustust riigiametnike töökohtade olemasolust. Linn on esmajoones elamise koht ja just kvaliteetset elukeskonda vajagi elanikele pakkuda. Mööda Eestit ringi liikumiseks on asukoht ideaalne, kohapealsed teenused töötavad ja jaguks vaid rohkem tervislikuks elamiseks nii vajalikku positiivsust. Paide-Eestimaa süda on ju oma olemuselt positiivne märk, sõbralikult tuksuv süda.

Presidendi poolt toodud teine näide on käib väga täpselt Mäo kohta, mida õigusega peetakse üheks Järvamaa arengu võtmeks. Mäo ümbruses on elektrienergia saamiseks vaja teha märkimisväärseid investeeringuid ning siin on tõesti koht, kus riigil on võimalus ettevõtluse arengule, töökohtade loomisele, majanduslikult aktiivse elu säilitamisele kaasa aidata.

(Vaata ka 4.märtsi Aktuaalses Kaameras näidatud videolõiku, kus ajakirjanik Olev Kenk on teinud ülevaatliku uudisloo presidendi kõne ja käesoleva postituse ajendil).

Mulle väga meeldis presidendi hoiatus, et kui ühiskond võtab üle anonüümsete kommentaatorite hoiaku, kus pritsitakse tigedust ja õelust, kust harva leiab midagi lisaväärtust andvat siis me oleme valel teel. Kodanikuühiskonda ei saa luua anonüümsetest, ilma nime ja näota inimestest. Kodanikuühiskond koosneb konkreetsest inimestest, kellel on nimi ja nägu ja kel ei ole mingit põhjust peljata omaenese sõna kasutamist. Kasvagem välja hukutavast anonüümsusest, tulgem välja pimedusest päevavalguse kätte, austagem ennast ja oma arvamust. Me elame vabas Eestis, meil ei ole vaja karta (ka iseennast ja oma sõna mitte).

PS! Mõned fotod 24.veebruarist 2012: Toompeal lipu heiskamine, Vabadusristi jalamile Reformierakonna poolt ja nimel pärja asetamine ja Jüriöö pargi traditsiooniline rahvaüritus.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga