Presidendi kõne

Esmaspäeval, 10.oktoobril andis ametivande augusti lõpus uuesti presidendiks valitud Toomas H Ilves. Värskelt ametisse asunud presidendi kõnet oli hea kuulata, sest nii mitmedki mõtted tulid tuttavad ette, olen neid avaldanud nii siinsamas blogis kui FB-s. Mõned näited:

Ilves ütles, et EFSF-i poolt olemine on Eesti huvides, tsitaat kõnest: “Kreeka või koguni suure osa Euroopa majandusliku kokkuvarisemise puhul ei ole Eestil midagi võita, ent tohutult palju kaotada. Mõistlik ja vastutustundlik on teisi aidates ka ennast aidata.”  Täpselt sama mõtet avaldasin ma 27.septembril blogis avaldatud postituses pealkirja all “Aidates Euroopat, aitame tegelikult Eestit.” kus kirjeldasin EFSF-iga liitumise aspekte.

Ilves kõneles Brüsseli “reeglitest” ja sellest, et midagi ei sünni Euroopa Liidus ilma meie osaluseta. Omaette küsimus on kui palju me õigel ajal oskame ja suudame osaleda ning mil moel me üldisi suuniseid Eestis konkreetse sisuga täidame. Mina kirjutasin samast teemast oma blogis 1.augustil pealkirja all “Eesti põllumehed on Euroopa ühed tublimad“. Konkreetse näitena tõin välja Eesti “edukuse” bürokraatlike nõuete loomisel, mis uutele väiketootjatele turuletuleku väga raskeks teevad.

Ilves kõneles ka väljarännanud eestlaste mittenaasmise põhjustest. Ta ütles: “Ma olen väga murelik, kui ma loen ja kuulen, et põhjus lahkumiseks ja mitte naasmiseks on sageli Eestis tajutav sallimatus, hoolimatus ja tigedus.” President viitas ühele uuringule, millest Eesti Päevaleht 4.oktoobril uudise avaldas. Lugesin minagi seda uudist ja sidusin ta oma Facebooki kontoga, lisades omapoolse kommentaari. Kirjutasin muuhulgas, et “Lihtne järeldus: eestlased ei taha Eestisse tagasi tulla seepärast, et siin elavad eestlased!!!”Päris mitmed inimesed arvasid samamoodi, nuppu “meeldib” vajutades.

Igatahes minul oli Eesti Vabariigi president Toomas H Ilvese kõnet kuulates hea meel, et ma koos teiste kolleegidega 29.augustil 2011 just tema poolt oma hääle andsin. Sisukas ja väärikas kõne oli.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga