Praha sügis

Ajaloost on muidugi kõigil meeles hoopis Praha kevad, mis 1968 aastal iseseisvuse ja iseolemise soovi välja paiskas ja kahjuks veel aastakümneteks idanaabri jõul ja toel maha surutud sai. Praha sügise all kirjeldan aga hoopis ühte päeva Tśehhi pealinnas.

Riigikogu esimees Ene Ergma ja teda saatev delegatsioon (EestiTšehhi parlamendirühma esimees Tõnis Kõiv, parlamendirühma aseesimees Ester Tuiksoo ja Heljo Pikhof) kohtus eelmise nädala neljapäeval (3.novembril) Tśehhi parlamendi (esindajatekoja) spiikri Miroslava Němcová, Senati (ülemkoja) presidendi Milan Štěchi ja Tšehhi peaministri Petr Nečasiga.

Parlamendi juhtide ja neid saatvate saadikutega oli üheks jututeemaks EL-i praegune põhiline mureteema ehk võlakriis ja paljude riikide suutmatus kokkulepitud eelarvetingimusi täita. Meil oli järjekordselt võimalus jagada oma kogemust, kuidas raskel ajal riigieelarve tulusid ja kulusid juhtida. Olime tśehhidega ühel meelel, et meie mõlema huvides on toimiv Euroopa Liit ja euro.

Esindajatekoja saadikud said vastutustunde vajalikkusest väga hästi aru, sest nad olid eelneva öö veetnud parlamendis opositsiooni obstruktsiooni tõttu. Tśehhi parempoolne koalitsioon surub parlamendist läbi mitmeid eelnõusid, mis vähendavad sotsiaalkaitse ja pensioni kulusid, kuna maksubaas lihtsalt ei võimalda senise (hea) elu jätkamist. Opositsioonisaadikud aga venitavad istungit, pidades pikki kõnesid. Fotolt ei ole küll näha, aga parlamendisaalis olid plakatid etteheitega, et Tśehhi võlakoormus on alates 2006 aastast märgatavalt kasvanud (oli 16 %, nüüd 42 %). Samas on kõrge võlakoormus üks põhjustest, miks on vaja sotsiaalkaitse kulutusi piirata. Ei ole ju laenurahast võimalik elamiskulutusi teha, see tee on hukatuslik.

Peaminister Petr Neśasega kohtumisel oli põhiliseks teemaks küberturvalisus.

Tšehhid suhtuvad küberohtudesse ja nende eest kaitsmise vajalikkusse väga tõsiselt. Peaministri sõnul hindavad nad kõrgelt Eesti „kübersõja“ praktilist kogemust ning arutavad peagi, kuidas edasist koostööd Eestiga tihendada. Küberturvalisus on teema, mida sisustatakse üha rohkem ka NATO-s. Eesti on üks juhtriikidest Põhja-Atlandi organisatsioonis, kes valmistab ette käitumisjuhiseid nn kübersõja puhuks.

Praha St.Vituse katedraalis süütasime lahkunud kolleegi Peeter Kreitzbergi mälestuseks küünla.

Rahvasaadikutega suheldes tuli teemaks ka üksikvanemate suur arv, omavalitsuste olukord (haldusreform), internetiturvalisus jt teemad, kus ühisosa oli väga suur. Kuna Eesti ja Tśehhi vahemaa on ainult üle kahe lennutunni (tänu otselennule sedavõrd lühike), on paljud probleemidki väga sarnased ja kogemuste vahetamine kasuks mõlemale poolele.

Eesti saatkond Prahas asub väga käidavas kohas ning meie esindajad on maja muutnud veelgi vaatamisväärsemaks. Suursaadiku sõnul pildistavad paljud turistid plakatit ning mine tea, võib-olla külastab mõni neist seejärel ka Eesti pealinna.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga