Politseinikud juhivad kahte Järvamaa valda

Järva-Jaani vallavolikogu valis täna (30.okt) tegevteenistuses politseinik Margus Vaas´i volikogu esimeheks ning eile Koerus samuti tegevteenistuses politseiniku Mati Seire volikogu ase-esimeheks. Kas politsei on võtnud nüüd kahe valla juhtimise üle?!

Mõlemad juhtumid on erinevad. Hr Vaas valiti Järva-Jaanis Arto Saare juhitud valimisliidu nimekirjas volikokku, ta kogus nimekirja kolmanda häältetulemuse, 21 häält. Valimisliit sai üksinda volikogus enamuse, võites endale 8 kohta 13-st. Valimisliit esitas nii volikogu esimehe kandidaadiks Margus Vaasi ja ase-esimeheks Silva Kärneri. Mõlemal juhul jagunesid hääled salajasel hääletusel 11 poolt ja 2 vastu. Valijad on andnud ühese mandaadi valimisliidule ning valimisliidu inimesed langetavad otsused, hääletavad need volikogus läbi ning viivad läbi vallavalitsuse ka ellu. Volikogu esimeheks valitu hääl on üks üheteistkümnest, aga tema positsioon muidugi tema sõna väärtust tõstab. Teatavasti on volikogu esimehe põhiülesanne ette valmistada ja juhtida volikogu istungeid ning lisaks täita erineval määral ka esindusfunktsiooni.
 
Hoopis teine pilt avaneb Koerus. Seal ei selgunud peale valimisi ühest võitjat. Valimisliit Ühtne Koeru (nn Muraka ja Kuriksi liit) sai 7 kohta volikogus, valimisliit Koduvald (nn Karoni liit) 4 kohta, IRL 3 kohta ja viieteistkümnendaks volikogu liikmeks valis rahvas üksikkandidaadina Mati Seire.
Kahe valimisliidu vaheline vastasseis on kestnud Koerus juba mitu aastat. Seega ei olnudki midagi imestada, kui Koduvald ja IRL kiiresti üksmeele leidsid. Nii tekkis olukord, kus ühel pool seitse saadikut (Ühtne Koeru) ja teisel pool seitse saadikut (Koduvalla ja IRL-i koalitsioon).
Saavutati üksmeel Koduvalla, IRL-i ja Mati Seire vahel, et Koeru vald vajab hädasti uut vallavanemat, kuid vaidlusi jätkus nii volikogu esimehe kui uue vallavanema kandidaadi ümber. Kompromiss siiski leiti, kuid see jäi möödunud kolmapäeval allkirjastamata ja neljapäeval toimunud volikogu näitas ära põhjuse.
Volikogu esimeheks valiti Himot Põldver (valimisliidust Ühtne Koeru), ase-esimeheks Mati Seire ja Rünno Lass (Ühtne Koeru). Salajasel hääletusel jagunesid hääled 8 poolt ja 7 vastu. 
Isikumandaadiga volikokku valitud Mati Seire oli meelt muutnud ja varasemad kokkulepped hüljanud. Volinik Seire teavitas volikogu, et ta on otsustanud ka vallavanema küsimuse – vallavanem peab tulema IRL-ist. Kuna IRL-i vallavanema kandidaat valimistel oli Väino Tippi siis peaks Koeru järgmise nelja aasta juhid selged olema. Kas nii ka läheb, kes seda teab, sest võib-olla muudab põhiliselt politseitööd tegev volinik oma meelt. Seega võib siit järeldada, et Koeru valda juhib ainuisikuliselt politseinik. Tema otsusest sõltub, keda valitakse volikogu juhtima ning samuti sõltub vallavanemaks saamine ju volikogu enamuse tahtest.
 
Loodetavasti on täiesti alusetud kõhklused, et politseinike poolne valdade juhtimine hakkab takistama nende põhitööd? Hakkab tekitama olukordi, kus huvide konflikti vältida ei ole võimalik?
Kohalikud inimesed on siin kõige paremad hindajad.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga