Põhiliselt Andrustest

Andrus Ansipi III valitsus asus ametisse ja lahvatas dopinguskandaal Andrus Veerpalu ümber. Neile kahele teemale lisaks ka Türi ja Koeru asjadest.

Teisipäeval andsime Riigikogus mandaadi Andrus Ansipile kui Riigikogu valimised võitnud erakonna esimehele uue valitsuse moodustamiseks. Koalitsioonilepe on avalikult kättesaadav ja mõlemas erakonnas läbi arutatud. Seega küsimusi koalitsioonierakondade saadikutelt peaministri kandidaadile ei olnud. Ka opositsioonilised sotsid ja kesk ei soovinud midagi küsida teadasaamise mõttes. Mõlemad küsijad keskendusid küsimuses oma erakonna poliitika kirjeldamisele, mitte aga soovile vastust saada. 

Kokku kulus Andrus Ansipile uue valitsuse moodustamise mandaadi andmiseks vähem kui pool tundi.

Kui kolmapäeval olid ministrite asendusliikmetena parlamenti tööle tulnud oma saadikuvande ära andnud, jõudis järg ministrite kätte. Nende ametivanne antud, oligi uus Andrus Ansipi kolmas valitsus ametisse vannutatud. Ilma erilise pidulikkuseta, töine protseduur. Uuel valitsusel oli nii kiire Valgesse saali ühisfoto tegemisele, et tavapärane riigikogu liikmete poolne valitsuse liikmete õnnitlemine peale ametivande andmist jäi poolikuks. Kiiremad esireast jõudsid, aga teised enam mitte.

Andrus Veerpalu ümber lahvatanud dopinguskandaal varjutab kõike muud. Infot ja kõnelejaid on ühtaegu nii palju kui vähe. Facebook kogub toetajaid kommuunile Mina usun Andrus Veerpalu. Kui mina sinna oma toetusavalduse kirjutasin, oli toetajaid ca 2300 ümber. Pühapäeva õhtuks on neid juba üle 66 tuhande. Mina tõesti usun Andrus Veerpalut ja tema sõnu, et ta ei ole dopingut tarvitanud. Mida siis Andrus Veerpalule ette heidetakse, mida ta oleks pidanud siis teisiti tegema.

1. Andrus Veerpalu on endas kindel, et ta ei ole dopingut ehk keelatud aineid kasutanud.

2. Kui Veerpalu sai teada positiivsest dopinguproovist (A-proov) siis ta otsustas tippspordist loobuda. Õige otsus. Tänu loobumisele saame me rahuliku südamega öelda, et Veerpalu ei ole dopingukahtlusega võistelnud ning teda ei ähvarda mitte ühegi medali äravõtmine ega tulemuse tühistamine.

3. Miks Veerpalu ei teavitanud kohe avalikkust positiivsest A-proovist? Aga sellepärast ju B-proov ongi, et võimalikke eksimusi vältida ja ennatlikke avaldusi mitte teha. Pealegi oli ja on Veerpalu veendunud, et ta ei ole dopingut kasutanud. Eks tema nõustajatel suusaliidust oli põhjust arvestada Eesti suusakoondise esinemisega Oslo MM-il. Kui uudis Veerpalu dopingukahtlusest oleks teatavaks saanud, oleks kogu meie suusatiimi pingutused maailmameistrivõistlustel kahtluse alla seatud. Alusetult muide ja see suudeti siiski ära hoida.

4. Veerpalu avalikustas info positiivsest dopinguproovist kui oli teada nii A kui B proovi tulemused, vabandas, kinnitas üle, et ta ei ole dopingut kasutanud ning lubas tulemuse vaidlustada. Jällegi ju õigesti tehtud?!

Nüüd ei jää avalikkusel muud üle kui oodata. Andrus Veerpalu kui suusasangar ei ole kuskile langenud nagu tituleeris üks päevaleht oma esikaanel. Rahvas armastab teda jätkuvalt. Küll me kuuleme veel väga detailselt, kuidas ikkagi see 2010 a suvest alguse saanud test täpselt töötab, mida ja kui täpselt mõõdab või üldse suudab mõõta. Karta on, et selguse saamisega, millest ikka täpselt Veerpalu dopinguproov positiivseks muutus, läheb aega. Ootame rahulikult ära.

Reformierakonna Türi piirkond pidas kolmapäeva õhtul koosolekut ning loomulikult arutas kahe põhilise teema ümber – TASA ja ujula. Esimeses küsimuses jõudsime arusaamisele, et vallavalitsus kui sihtasutuse asutaja peab selgusele jõudma, kas on veel midagi valesti tehtud. Selleks tuleb saata TASA-sse erikontroll. Rõhutasime sedagi, et praegu TASA ümber toimuv ei tohi kahjustada Türil laiema kõlapinnaga toimunud ürituste (Grillfest, Õunafestival jt) jätkumist. Leppisime kokku selleski, et Reformierakond praegust Türi koalitsiooni lõhkuma ei hakka. Päev hiljem toimunud koalitsiooni koosolekul olid partnerid meie ettepanekutega päri.

Ujula teemat on aga seni väga emotsionaalselt kajastatud – makske, mida ettevõtja küsib või ta paneb ujula kinni?! Aga kuidas on raha küsiva ettevõtja raamatupidamisandmete avaldamisega vallale? Milleks ikka täpselt maksumaksjalt lisaraha vaja on? Kas avalikkus sedagi teab, kui palju vald on aastate lõikes Türi ujulale maksnud laste ujumistundide eest, ilma igasuguse hanketa muide!? Tark oleks nüüd emotsioonid maha matta ja püüda ratsionaalselt otsusele jõuda. Sellisele otsusele, mille pärast ei pea viie või ka kümne aasta pärast häbi tundma.

Järva Tarbijate Ühistu hakkab sel suvel Koeru uut kauplust ehitama ning sellega seoses kaob ajaloolisest Koeru Kõrtsi hoonest kauplus ära. Reedel pidasime aru, kuidas leida Koerule sobiv ja parim lahendus kõrtsihoone edasiseks kasutamiseks. Et lisaks uuele kauplusele tekiks mitmeid lisaväärtusi ka kõrtsis. Mõtteid on, hoiame pöialt, et kõik sujuks.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga