Piimatööstus toob Paidesse kümneid töökohti

Paide linnavolikogu on võtnud vastu otsuse, millega luuakse tingimused Tallinna Piimatööstuse aktsiaseltsi (uue nimega Tere AS-i) tootmise ületoomiseks Paidesse.

Käesoleva aasta alguses, täpsemalt 25.jaanuaril toimus Järva maavalitsuses minu initsiatiivil kokkusaamine, kus osalesid nii Tallinna piimatööstuse, Paide linna, Väätsa ja Paide valla, kahe Järvamaa kutsekooli ning maavalitsuse esindajad. Kohtumise eesmärgiks oli tekitada Paidesse tootmise ületoomiseks vajalike läbirääkimiste algus, viia inimesed kokku. Asi läkski käima. Kohtumisel otsustati esitada piimatööstusele kirjalik pakkumine Järvamaa poolt ning edasine areng viis juba aruteludeni kirjaliku koostöölepingu üle. Valmistasin protsessi kiirendamiseks ette koostöölepingu projekti. Kolm osapoolt (piimatööstus, linn ja maavalitsus) jõudsid aprilliks lepingu põhipunktides kokkuleppele, õhku jäi puhastusseadmetega seonduv ning piimatööstuse perspektiivseks arenguks vajaliku maaressursi olemasolu.

Mais esitas Paide linnavolikogu reformierakonna fraktsioon volikogule eelnõu, mille sisuks oli koostöölepingu heakskiitmine ning Paide linnapeale lepingu allkirjastamiseks volituste andmine. Menetlus volikogus kestis tulemusteta mitu kuud.

Oktoobris jõuti volikogus esindatud jõudude koostöös lahendini, mille kohaselt muutis volikogu eelarve-ja majanduskomisjon reformierakonna nõusolekul algset eelnõud ja volikogu võttis otsuse vastu. Mida siis muudeti? Kõigepealt võeti otsuse juurest ära koostööleping, sest seda on väidetavalt vaja veel muuta. Näiteks Tallinna Piimatööstuse AS nimi vahetada TERE AS-i vastu. Samuti võib olla tekkinud poole aasta jooksul, mil volikogu on koostöölepingut menetlenud, mõni uus nüanss, mis võib lepingus täiendamist vajada.

Reformierakond läks kompromissile just seepärast, et nii saame üheskoos edasi liikuda. Volikogu on vastu võtnud otsuse, mille kohaselt on linn selgelt üles näidanud huvi, et TERE AS otsustaks Paide kasuks. Linnapeale anti kohustus juba kuu aja pärast esitada volikogule kokkuvõte läbirääkimiste tulemustest. Nii saime koalitsiooni ja opositsiooni koostöös vahepeal tekkinud seisakust üle. 

Mäletan hästi, kui palju pidi pingutama, läbi rääkima, suhtlema 2002 aastal, kui endine Paide piimakombinaat praktiliselt seisis. Pidev suhtlemine tolleaegse Kalev Paide tootmise juhi Aavo Sõrmusega ning igakülgne abi linna poolt aitas kaasa tegevuse elavnemisele. Eriti hull aeg oli enne 2002 aastat, kui Ühinenud Meierei oli laenu tagatisena pangale üle läinud ning ettevõtet juhtisid panga esindajad nõukogus. Nõukogu otsustas, et tootmine peab Paides jätkuma, aga tolleaegne juhataja ei hoolinud otsusest ja talitas ikka omasoodu. Nõukogu otsustas teist korda, et tootmine peab Paidesse jääma. Kuna juhataja tegevuses ikka midagi ei muutunud, otsustas nõukogu kolmandal korral loobuda sõnakuulmatust juhatajast.  Aga põhiosas oli tootmine selleks ajaks juba Paidest mujale viidud. Aavo Sõrmuse ajal alles taastus sisuliselt tegevus piimakombinaadis ning inimestel tekkis jälle uus lootusekiir. Loodan väga, et TERE AS-i  tulek Paidesse muudab taas lootused reaalsuseks ning annab nii tänastele kui tulevastele töötajatele vajaliku kindluse.

Teen omalt poolt kõik ja loodan, et kokkulepe Paide linna ja Järva maavalitsusega saab sõlmitud, et TERE AS otsustab Paide kasuks, et tootmise ületoomine saab alata ning kümned uued töökohad tekkida.  

Tõnis Kõiv
Paide linnapea 1996-2004

Vaata ka Paide ootab Piimatööstust tagasi http://www.toniskoiv.ee/veb/?id=45 ja Piimatööstus tuleb Paidesse tuua http://www.toniskoiv.ee/veb/?id=46

 

Postitatud 19.oktoober 2006

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga