Pea et Lääne-Viru nädal oli

Nädal möödus erinevate kohtumiste ja juhtumiste tähe all, mõnedest neist kirjutan pikemalt. Kahjuks ei saa mainimata jätta ka skandaali, mis küll seotud ühe erakonnaga, aga määrib paratamatult kõigi poliitikategijate mainet.

Kolmapäeval osalesin seminaril, kus oli arutluse all Eesti energiapoliitika tulevik. Energiamajanduse arengukava on natuke üle kahe aasta kehtida saanud kuid maailmas toimunud suurte muutuste tõttu on paslik seda uuendada. Arutelu oli üldiselt asjalik, kuigi ei puudunud ka emotsionaalsed vahelehõiked elektrituru avamise ja EE investeeringute teemal.

Neljapäeva keskpäeval toimus kohtumine Soome parlamendi nn Suure komisjoniga  ehk meie parlamendi Euroopa Liidu asjade komisjoni (ELAK)  vastega. Põhjanaabrite delegatsiooni juhtis komisjoni esinaine Miapetra Kumpula-Natri ning vastuvõtjaid ELAK-i esimees Taavi Rõivas. Suure osa kohtumisest pühendasime võlakriisi lahenduste üle arutlemisele, seisukohtade ühtlustamisele. Korralikult töötav euroliit on nii Soome kui Eesti huvides.

 

Riigikogu Reformierakonna fraktsioon sõitis neljapäeva pärastlõunal visiidile Lääne-Virumaale. Kuna ma esitlesin parlamendi väliskomisjonis Eesti IPU delegatsiooni selle aasta plaane siis jõudsin kolleegidele järgi alles õhtuks. Palmse mõisas ootas meid maavanem Einar Vallbaum ja europarlamendi saadikust Reformierakonna maakonnajuht Kristiina Ojuland. Maavanem andis väga sisuka ülevaate maakonnast ja vastas põhjalikult ka küsimustele.  Jutuks tuli  gümnaasiumihariduse tulevikust, haldusreformist,  turismi arendamisest jmt teemadest kuni Virumaa (ühise?!)  tulevikuni välja.  Minu arvates on Lääne-Virumaal väga tubli maavanem.

Reedel aga sain ma osa vaid päeva esimesest külaskäigust Viru Õlu tehasesse, kus hea sõber Ott Licht koos kolleegiga tutvustas nii tehast kui toodangut. Kuigi nime poolest õlletehas, toodetakse tegelikult palju muidki jooke, limonaadidest energiajookideni välja.

Ülejäänud osa reedest aga veetsin Järvamaal, inimestega kohtudes ja päevakajalisi küsimusi arutades. Nii Järva-Jaanis, Vaol, Paides kui Türil, igal pool tõusis muuhulgas teemaks nn Priit Toobali skandaal. Inimesed jagasid mu seisukohta, et võõraste kirjade lugemine, isegi lihtsalt nende omamine on patt. Võõraid kirju ei tohi lugeda. Kahjuks aga Keskerakonna esimees Edgar Savisaar ei mõistnud hukka võõraste kirjade lugemist. Selle asemel ta hoopis kiitis oma Toobalit, et  see neid ajalehte ei pannud ja jättis vastamata isegi otsesele küsimusele  – kas teie laual on veel võõraid kirju? Ilmselt on algaval nädalal uusi paljastusi karta.

Kahetsusväärselt tuleb tunnistada, et Savisaare mõttemaailm ja tegutsemise käekiri ei ole koos Eesti riigi arenemisega edasi arenenud. Juba lindiskandaal näitas Edgari stiili (lindistada poliitikute kõnelusi), tookord võttis süü enda peale Vilja. Nüüd siis leiti keegi Ivori, kes ise väidab, et tema tõi Keskerakonda võõrad kirjad. Juba 1995 aastal oli salajane jälitustegevus (lindistamine) ebaseaduslik, ammugi siis nüüd 2011 aastal võõraste kirjade hankimine. Aga ega see ei olegi kõige tähtsam, kust ja kuidas Toobali kätte võõrad kirjad saabusid. Tähtis on see, et ei Toobali ega Savisaare jaoks ei ole probleem võõraste kirjade omamine ja nendega tutvumine, mida saab sisuliselt pidada ju nende kasutamiseks .

Ülejäänud kolme Eesti parlamendis esindatud erakonna jaoks on võõraste kirjade omamine, rääkimata kasutamisest lubamatu. Usun, et sama arvavad ka need keskerakondlased (ca 40 %), kes eelmise aasta hilissuvel hääletasid esimehe valimise Jüri Ratase poolt. Seega on toetus keelatud võtteid kasutavatele tegijatele (kuidagi ei tahaks neid poliitikuteks nimetada)  üsna väheseks jäänud ning ma siiralt loodan, et see kahaneb veelgi.

Järvamaa inimestega aga arutasime ühiselt veel energiasäästu, kohaliku elu arengu ja paljude muude teemadegi üle. Kohaletulnutele meeldis võimalus otse küsida ja vastuseid saada. Nii küsimused kui mured ei olnud sugugi ainult riigi valitsemisega seotud, ikka kurdeti ka kohaliku võimu üle. Ega inimene ei peagi oma murest rääkides liiga palju pead vaevama selle üle, et kes seda muret nüüd täpselt lahendama peaks. Küll mure ära kuulaja siis vastab ja soovitab. Eriti sisukas oli arutelu Türil, kus mõistetavalt pühendasime enamuse ajast kohaliku elu küsimustele. Jõudsime ühisele meelele, et elu peab pidevalt edasi arenema. Kui ühed enam ei jõua siis tuleb teistele võimalus anda.

Nädalavahetus oli suusatamise, kelgutamise päralt. Sekka sai rõõmu tunda Baruto ajaloolise võidu üle (link videole) ning rõõmu tegi ka Ott Tänaku esimesed neli punkti autoralli maailmameistrivõistluste arvestuses.  Kuna Lääne-Virust parlamenti valitud Paul-Eerik Rummo sai neljapäeval 70 aastaseks ja Kaido Höövelsongi on Lääne-Viru mees siis jääb möödunud nädalale kõva Lääne-Viru märk külge.

Veel mõned fotod:

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga